Výhra i prohra doma a dvě vítězství venku, taková je bilance vystoupení okresních zástupců v osmém podzimním dějství béčkové skupiny nejnižší oblastní fotbalové soutěže - I. B třídy.

Hornoplánská Smrčina prodloužila sérii bez prohry ve Strunkovicích a pátou výhrou v sezoně poskočila až na čelo průběžné tabulky. Posun z jedenáctého až na sedmé místo zaznamenalo vyšebrodské Dynamo, jež si doma poradilo s týmem Sedlece. Shodně deset bodů má nyní na kotě i devátý frymburský FC Šumava, jenž poprvé uspěl na hřišti soupeře, a to na půdě posledního Vlachova Březí. Pohoršil si však nováček v barvách FC Vltava, který v zápase s Chelčicemi již potřetí vyšel doma naprázdno a klesl na dvanácté místo tabulky.

Výhra a prohra

V. Brod – Sedlec 3:0 (0:0). Dynamo třikrát v řadě nepoznalo chuť vítězství, a tak v zápase s předposledním týmem tabulky potřebovalo bodovat naplno. Úvod pohříchu nenapovídal tomu, že hráči Dynama chtějí před domácími fanoušky skutečně vyhrát a nástup  do zápasu doslova prospali. Soupeř byl v těchto chvílích aktivnější, ale šance si v podstatě nevytvořil. Domácí se pak postupně začali dostávat do tempa. Ve 28. minutě se Pham dobře zbavil na levé straně obránce, naservíroval na malé vápno Filipovi, ale ten ve vyložené šanci minul branku. Ve 36. minutě si šikovnou narážečkou vyměnil míč Marek s Filipem, postupoval sám na gólmana, ten však byl připravený a Markův pokus zneškodnil. Do kabin se pak šlo za bezbrankového stavu.

Do druhého dějství už domácí vstoupili aktivněji a za deset minut se poprvé měnilo skóre. Hostující hráč zahrál ve vápně rukou a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Račák – 1:0. Po hodině hry pak  domácí odskočili na rozdíl dvou branek. Dibďák přesným centrem zprava našel  osamoceného Jirkala, jenž uklidil míč ke vzdálenější tyči  – 2:0. V 77. minutě po Dibďákově centru hlavičkoval Filip, brankáře sice překonal, ale jeden z obránců obětavým zákrokem zachránil na čáře. Šest minut před koncem hrací doby už dal skóre konečnou podobu Pomije, který si naběhl na další dobrý centr Dibďáka a hlavou nedal gólmanovi šanci – 3:0.

„Do dvacáté minuty jsme byli špatní a navrch měli hosté, i když bez větší šance. Potom jsme se naštěstí zvedli, ale  do půle zahodili nejméně tři jasné šance. V kabině jsme si to v klidu rozebrali a ve druhém poločase se už hrálo na jednu branku. Soupeř odcházel fyzicky a my jsme to pak  dotáhli k zasloužené výhře, která mohla být ještě daleko vyšší, protože jsme celkem měli v zápase možná deset tutovek," viděl utkání vyšebrodský kouč Jaroslav Jirkal.

Sestava Dynama: D. Rapčan – Dibďák, Pomije, V. Syrovátka, Kovačík – L. Rapčan,  Račák, Jirkal, Pham (71. R. Bäuml) – Marek (53. Vančura), Filip.

FC Vltava – Chelčice 0:2 (0:1), branky: Jakš, Šácha.

V zápase celků z dolní poloviny tabulky se hrálo prakticky o šest bodů a okresní nováček důležitost okamžiku nezvládl.

„Momentálně u mně panuje obrovské zklamání. V důležitém zápase jsme totálně propadli a nezasloužili si bodovat. Série čtyř neprohraných utkání skončila v nejhorší možné chvíli, ale zcela pochopitelně. Nemáme v kádru takovou kvalitu, abychom nahradili čtyři chybějící hráče základu. A ti, kteří jdou na hřiště, tak vůbec netrénují! Po osmi zápasech tak máme jen sedm bodů, a co je horší, že jsme doma prohráli třetí utkání ze čtyř, teď navíc po děsivém výkonu. Naším cílem bylo hrát fotbal, kterým přitáhneme diváky, ale tímto maximálně odpudíme i tu poslední hrstku, které není loučovicko-lipenský fotbal lhostejný," nebral si servítky trenér nováčka Bronislav Bäuml.

FC Vltava: Hüttner – Šumbera, Zayml, Louda, Sládek – Toman, Somolík, Březina, Víšek – Karták (70. Macák), Hošek (80. Fenc).

Importy z venku

Strunkovice – H. Planá 0:2 (0:1). První velkou šanci měli domácí, ale gólovou střelu Motla z přímého kopu Beránek zneškodnil. Na druhé straně si brankář Turek nadvakrát poradil s nebezpečnou střelou Švábirta. V poslední minutě půle však dali hosté důležitou branku do šatny, když P. Schönkypl krásným pasem uvolnil Kvasničku, který křížnou ranou otevřel skóre – 0:1. Tři minuty po pauze šel sám Švábirt, při pokusu o kličku jej domácí brankář před vápnem fauloval, ale viděl jen žlutou a z následné standardky P. Schönkypla byl jen roh. Domácí sahali na vyrovnání po střele Pelecha, kterou ale Kostínek vyhlavičkoval z branky. V 67. minutě měl naopak pojistku na noze znovu Švábirt, ale jeho lob skončil jen na tyči. Jistotu výhry, která Smrčinu posunula na první místo tabulky, získali hosté až v 88. minutě, kdy se po akci Koritara do zakončení dostal Klik a upravil na konečných 0:2.

„Těžký zápas jsme zkušeně zvládli. Na stoperu musel tentokrát zaskočit Gajdoš a svůj úkol zvládl na sto procent. Makal ovšem celý tým a vyhrát si tady zasloužil," viděl povedené vystoupení vedoucí Smrčiny Karel Řepa.

Sestava Smrčiny: Beránek – Novák (71. Mražík), Gajdoš, Boháč (80. Bednář), Kostínek – Klik, Kvasnička, Grmela –  Koritar, Švábirt, P. Schönkypl.

Vlachovo Březí – Frymburk 2:3 (1:1), branky: 35. Hudíček, 82. Kavčenko – 20. a 60. Budík, 85. R. Mertl.

Na hřišti posledního týmu tabulky, který v sezoně dosud nevyhrál, se podařilo Frymburským urvat první podzimní body z venku, na čemž měl největší podíl střelecky disponovaný Stanislav Budík, který dvakrát posunul náš tým do vedení. Domácí ale dokázali pokaždé odpovědět –  a schylovalo se k remíze. Tu však v úplném závěru odmítl Roman Mertl, který ze skrumáže po rohu vstřelil rozhodující gól na 2:3.

„Na hřiště posledního jsme jeli s jasným plánem, který jsme splnili. V závěru jsme sice přišli o vedení, ale domácí hnáni výborným publikem chtěli ještě víc –  a nemají nic. Soupeř hru  hodně otevřel a my ho za to potrestali. Líbila se mi atmosféra zápasu a samozřejmě i konečný výsledek, který je podle mého soudu zasloužený. Naši hráči zaslouží pochvalu za bojovnost do poslední chvíle a přístup ke stanovené taktice. Z prvních bodů z venku máme velkou radost," zářil spokojeností po dalekém výjezdu  frymburský trenér Vlastimil Mertl.

Sestava FC Šumava: Vítek – M. Grohman, J. Grohman, Tomka, R. Mertl – Michal, D. Račák, Kaňa (75. Ribár), V. Šisler (46. Mrázik) – Micák, Budík (80. Skipala).