V ohlédnutích za vystoupením okresních zástupců v podzimní části krajských fotbalových soutěží se dnes poprvé dostáváme k oblastní I. A třídě, kde má Českokrumlovsko v sezoně 09/10 dva oddíly.

Po podzimní části je výše v průběžné tabulce Smrčina Horní Planá, která však figuruje až na předposledním třináctém místě.

Až předposlední

Fotbalisté hornoplánské Smrčiny na jaře oslavili suverénní vítězství v A skupině I. B třídy a zasloužený postup do druhé nejvyšší krajské soutěže. Do I. A třídy pak vstupovali s plány bojovat v klidném středu tabulky.

Už samotný úvod ale ukázal, že Smrčina to nebude mít v nováčkovském ročníku rozhodně jednoduché. V premiéře novic prohrál na domácím trávníku rozdílem třídy s Rudolfovem. Ve druhém kole sice přišla senzační výhra venku, kdy Hornoplánští urvali tři body v Oseku. Následně doma remizovali s Blatnou a v průběžném pořadí figurovali na sedmé příčce. To ale bylo nejvýš, kam se hráči Smrčiny v tabulce podívali.

Sešup směrem dolů odstartoval debakl v Protivíně a pak už bylo více méně oblačno. Před vlastními fanoušky hráči hornoplánské Smrčiny dokázali vyhrát jediné utkání, další tři zremizovali a důležitou partii celků ze spodku pořadí s Čimelicemi dokonce po velmi špatném výkonu prohráli.

A pšenka nekvetla ani venku. Ze hřišť soupeřů přivezli už pouze jeden bod (ze Strakonic), ve zbývající zápasech vyšli naprázdno – a výsledkem je tedy přezimování až na předposlední třinácté příčce se ziskem slabých jedenácti bodů.

Podzim pod lupou

Hornoplánští ze čtrnácti odehraných podzimních zápasů dvakrát zvítězili, pětkrát se o body se soupeři podělili a sedmkrát vyšli naprázdno. Jak bylo řečeno, získali jedenáct bodů a dosáhli celkově vysoce pasivního skóre v poměru 16:31.

Počet šestnácti nastřílených gólů ukazuje na druhý nejhorší útok v A skupině I. A třídy, když méně branek vstřelily pouze Katovice (13). Jedenatřicet inkasovaných gólů řadí Smrčinu v hodnocení obran na dvanácté místo, když vícekrát byly pokořeny obrany posledního Frymburku (32x) a jedenáctých Čimelic (34x).

Doma: Před vlastními fanoušky získali Hornoplánští v součtu sedm bodíků, když dokázali porazit Katovice 3:2 a remizovali s Blatnou, Sedlicí (oba 1:1), v derby s Frymburkem a v předehrávce jarního kola s Osekem (oba 0:0). Naprázdno vyšli v prvním kole s Rudolfovem (0:3) a poté s Čimelicemi (1:2).

Venku: Na trávnících soupeřů Smrčina na podzim uhrála čtyři body. Ve druhém kole překvapila výhrou v Oseku (3:1) a nečekala se ani remíza na půdě béčka divizních Strakonic (1:1). Další pět duelů venku Hornoplánští prohráli, a to v Protivíně 1:7, Lažišti 1:2, Netolicích 2:5, na Dobré Vodě 1:3 a na hřišti Slávie Č. Budějovice 1:3.

Branky: O šestnáct podzimních branek Smrčiny se rozdělilo celkem osm střelců. Korunu klubového kanonýra si na podzim nasadil Vojtěch Ryneš, který zatížil konta soupeřů pěti zásahy. Další branky: 3 – Koritar, 2 – Frühauf, Kordík, 1 – Kostínek, Rada, Grmela, Vrba.

Penalty: V podzimní části měli Hornoplánští pouze v jednom případě výhodu pokutového kopu. Stalo se to hned v prvním kole, kdy v domácím zápase s Rudolfovem zahrával penaltu Ryneš, ale ještě za bezbrankového stavu pálil z puntíku do břevna. Proti Smrčině byly na podzim nařízeny dvě desítky a obě hráči soupeřících týmů naopak proměnili. Nezaváhali Brom z Rudolfova a Neubauer z Dobré Vody.

Karty: Dle počtu vyloučených se dá říci, že Hornoplánští nemají problémy s disciplínou. V podzimní části pouze dvakrát nedohrávali v kompletním počtu jedenácti hráčů. V prestižní derby bitvě s Frymburkem byl v osmém kole na domácím hřišti po dvou žlutých vyloučen Grmela. V po všech stránkách nevydařeném domácím utkání s Čimelicemi putoval předčasně pod sprchy Václav Šlak. V zápasech se Smrčinou se na podzim červenali také dva hráči ze soupeřících týmů. Byli to osecký Krenk a čimelický Císař.

Grabec: Týmu chybí hlavně vůdčí osobnost

Nad hodnocením podzimní části sezony, plánem zimní přípravy i vyhlídkami hornoplánské Smrčiny do jara v oblastní fotbalové I. A třídě jsme se zastavili se zkušeným kormidelníkem Miroslavem Grabcem.

Před startem nováčkovské sezony v druhé nejvyšší krajské soutěži avizovali Hornoplánští plán hrát pokud možno v klidném středu a nepřipouštět si sestupové starosti. To se však obsazením předposledního třináctého místa po podzimní části zjevně nepodařilo.

„Při hodnocení podzimu mám trochu smíšené pocity. Do vyšší soutěže jsme určitě šli s elánem, ale realita byla postupně poněkud jiná,“ předesílá Grabec a ihned dodává: „Musíme si ale uvědomit, že z loňského úspěšného kádru, který s přehledem vybojoval postup, odešli někteří klíčoví hráči.

Do Krumlova zamířil Jan Šlak a hlavně jsme přišli o Friedla, který šel do Rakouska. To byly citelné ztráty. Udělali jsme sice nějaké příchody, ale myslím, že to nebylo ono. Příliš nepřesvědčil Vrba, ve dvojici s Koritarem to vepředu neklapalo. Baláž také nenaplňoval očekávání a lepšil se až v závěru podzimu. Nejlepší forma nepotkala ani další hráče.“

Co trenéra tedy na podzim nejvíc zklamalo? „Myslím, že to byli právě ti nejzkušenější hráči, od kterých jsem čekal víc. Ve většině zápasů nám totiž chyběla vůdčí osobnost, a to v okamžicích, kdy se nedařilo a manšaft potřeboval psychicky povzbudit, zvednout.

Několik zápasů jsme odevzdali soupeřům doslova zadarmo, bez potřebné bojovnosti. Zkušení prostě nepodrželi mladíky. Nejvíc to bylo vidět třeba v Protivíně nebo v Netolicích. A když nemáknou očekávané opory, tak je to vždy špatné. Třikrát jsme také prohráli rozdílem jediné branky, což rovněž ukazuje na malou koncentrovanost hráčů po celou dobu zápasu,“ ulevuje si kormidelník.

Kolik bodů chybí ke spokojenosti? „Nejdůležitější příčinu našeho nelichotivého postavení na sestupovém místě vidím v nezvládnutí tří domácích utkání. Ztráceli jsme se soupeři, se kterými se mělo bodovat naplno. Konkrétně to byly remízové zápasy s Frymburkem a Sedlicí a porážka s Čimelicemi. Tyto zápasy jsme takticky nezvládli a přišli v nich o sedm bodů. Mít o těchto zmíněných sedm bodů více, tak jsme byli v tom kýženém středu tabulky.“

Jaká bude zimní příprava Smrčiny a jaké jsou vyhlídky týmu od Lipna pro jaro? „Samozřejmě, že záležet bude na přípravě. V Plané je přes zimu vždy problém s hřištěm. Já jsem chtěl hrát zimní turnaj v Krumlově, hráči preferují jen jednotlivé zápasy. Hlavně se ale všechno bude odvíjet od složení samotného kádru.

Jasný je odchod Nowaka, po podzimu avizovali konec i Frühauf a Kastenmajer. Pokud opravdu odejdou, bude to další citelné oslabení, a to ještě větší, než k jakému došlo před sezonou. Málo hráčů má i dorost, přesto bych chtěl více zapojovat třeba Švábirta nebo Klika.

A hledat nějaké velké příchody odjinud? To je vždy problém a hlavně v Horní Plané trvá trend, aby tady hráli hlavně místní Plaňáci. To se mi líbí. A flintu do žita rozhodně házet nebudeme. V zimní přestávce musíme hodně zapracovat v tréninku a na jaře se o záchranu určitě popereme,“ odhodlaně uzavírá Miroslav Grabec.