Kaplické A mužstvo vstupovalo do druhého ročníku v oblastní I. A třídě s jasným cílem. V loňské sezoně spartakovcům postup do krajského přeboru utekl v posledním kole. V ročníku následujícím 2013/14 tedy nemohli pomýšlet na nic jiného, než na celkové první místo.

Splněno čtyři kola před koncem

Na podzim bylo na programu i s jarní předehrávkou celkem čtrnáct zápasů. V nich spartakovci uhráli dohromady třicet bodů a díky lepšímu skóre přezimovali na prvním místě před českobudějovickou Slávií.
V zimní pauze se kapličtí fotbalisté neúčastnili žádného turnaje a sehráli v součtu šest přípravných duelů.
Vstup do jarních odvet se pak příliš nepovedl, když na půdě rezervy Roudného spartakovci prohráli.

Zřejmě to však byl ten správný impuls, neboť následujících sedm zápasů Kapličtí dokázali vyhrát. Tím svým pronásledovatelům v tabulce odskočili bodově natolik, že už po dohrávce s Netolicemi mohli čtyři kola před koncem slavit vítězství v I. A třídě. Pak se však objevila postupová letargie a Kapličtí z dalších tří zápasů vytěžili jen jediný bod. Sezonu 2013/14 však zakončili výhrou na půdě Vimperka – a po dvou letech strávených v I. A třídě se vracejí mezi krajskou fotbalovou elitu. Soutěž nakonec spartakovci vyhráli s osmibodovým náskokem před druhými Hrdějovicemi.

Zápasy pod lupou

K podzimním zápasům se v tomto hodnocení již nebudeme vracet, neboť jsme je již dopodrobna rozebrali v hodnocení první části sezony.

V úvodním jarním duelu zavítali Kapličtí do Roudného. Po prvním poločase vedli díky trefě Lukáše Pulce, po změně stran však o náskok přišli a domácí dvěma góly obrátili skóre ve svůj prospěch. Bodově však tratila i českobudějovická Slávie, a tak spartakovci zůstali na prvním místě.

V dalším kole přivítali právě tohoto soupeře, se kterým měli shodný bodový zisk. Domácí do zápasu se Slávií vlétli doslova jako uragán a už v 11. minutě po gólech Svobody a Jana Smolena vedli 2:0. Po změně stran pak vedení Kaplice navýšili Kuzma s Kačírkem. Hosté korigovali až minutu před koncem. Tato výhra pak spartakovce nakopla a už nikoho v tabulce před sebe nepustili.

Následovalo střetnutí na půdě budějovické Lokomotivy. Ve 20. minutě měli hosté uklidňující dvoubrankový náskok, když se trefili Jan Smolen a poprvé v kaplickém dresu zkušený Josef Motz. Celý druhý poločas pak hráli hosté v oslabení, přesto zvýšili na 0:3, když se trefil Patrik Micák. V posledních deseti minutách domácí dvěma góly utkání zdramatizovali, ale tři body získali Kapličtí.

Pak byl na programu derby zápas s Velešínem. V průběhu první půle skórovali Patrik Micák a Lukáš Pulec. Více jak půlhodinu duelu však opět dohrávali spartakovci v oslabení, soupeř byl nepříjemný, na výsledku se však už nic nezměnilo.

V dalších zápasech se museli kapličtí trenéři obejít bez zraněného Lukáše Pulce, který se už v průběhu jara na hřiště nedostal. V devatenáctém kole jeli fotbalisté Kaplice do Vacova a opět zvládli na výbornou první poločas, který vyhráli o dvě branky. Soupeřova brankáře překonali Karel Krauskopf a Josef Gondek. Domácí snížili až pět minu před koncem.

V domácím zápase s Dobrou Vodou se Jan Smolen trefil už ve 4. minutě, ale hosté zanedlouho vyrovnali. Vedení pak na stranu Spartaku strhl po hodině hry hlavičkující Josef Gondek – a pátá výhra v řadě byla na světě.
Na hřišti Čtyřech Dvorů sehráli Kapličtí výbornou taktickou partii. Soupeře k ničemu nepustili a trefou minutu před koncem první půle zajistil hostům všechny tři body Patrik Micák.

O následujícím víkendu se vinou nezpůsobilého terénu v Kaplici nehrálo. Utkání s Netolicemi se dohrávalo až ve středu a počty byly jednoduché – výhra rovná se vítězství v I. A třídě. Soupeř měl v utkání více gólových příležitostí, ale Spartak poslal do vedení šťastnou trefou František Kouba. Sedm minut před koncem pak výhru i postup Kaplických potvrdil druhým gólem Jan Smolen.

V Nové Vsi se Kaplickým nedaří, a to se potvrdilo i letos. Domácí byli v koncovce efektivnější a proto zcela po zásluze zvítězili 4:1. O čestný úspěch Kaplice se postaral Jan Smolen.

Pak Kapličtí hráli dvakrát doma a chtěli si udržet domácí bilanci, když v předchozích zápasech na svém trávníku ani jednou bodově netratili. Jenomže proti byly Hrdějovice v čele se čtyřgólovým Milanem Tomkou. Za Spartak se dvakrát trefil František Kouba a jednou Josef Gondek. Suma sumárum – prohra 3:4.

Pak zavítaly do Kaplice v tabulce poslední Trhové Sviny. Hosté se dostali do vedení, ale díky gólům Jana Smolena a Františka Kouby domácí otočili skóre ve svůj prospěch. O výhru však přišli v poslední minutě, kdy se hostům podařilo vyrovnat na 2:2.

Sezonní derniéru obstaral duel ve Vimperku. Kapličtí na Šumavě nastoupili se čtyřmi dorostenci v základní sestavě a po bláznivé první půli byl stav nerozhodný 3:3. Trefili se Karel Krauskopf a premiérově za áčko David Smolen a Patrik Hošek. Výhru Spartaku pak dvě minuty před koncem zařídil po akci Kolka dorostenec Divoký.

Pozn. red.: Pokračování, včetně rozhovoru s trenérem Lesňákem, v následujících dnech.

Libor Granec