Ze sedmičky okresních účastníků nejnižší oblastní fotbalové soutěže – I.B třídy – patří v pořadí pomyslná čtvrtá příčka po podzimu v tabulce jedenácté rezervě kaplického Spartaku, za jejímž poločasovým účinkováním se dnes ohlédneme.

Hráči kaplického béčka už v předchozím ročníku 2013/14 zažili poněkud rozporuplné poločasy. Zatímco po podzimu měli na kontě velmi dobrých čtyřiadvacet bodů a figurovali na pátém místě, tak na jaře přidali už pouze šest bodíků a klesli na výslednou devátou příčku. Byť se tedy přímému pásmu sestupu bezprostředně vyhnuli, tak už tato bilance byla varovná…

A začátek další sezony 2014/15 obavy jen potvrdil. Mužstvo postihly odchody zkušených opor (ať už přechodem do áčka nebo ukončením kariéry) a spartakovci odstartovali výmluvným osmibrankovým debaklem na půdě okresního rivala a exúčastníka I.A z Velešína. Ve druhém dějství pak dostali „bůra" doma od ambiciózního nováčka z Plané a byli na samém dně. Odtud se sice sérií několika nerozhodných výsledků postupně vyškrábali, v šestém kole si připsali i první výhru, kterou byl cenný skalp silné Dřítně, ale nakonec jsou v průběžné tabulce áčkové skupiny po podzimu až jedenáctí a ani zisk pouhých třinácti bodů rozhodně neukazuje na klidné jaro…

Půle pod lupou

Fotbalisté béčka kaplického Spartaku v podzimní části sezony 14/15 ze čtrnácti odehraných zápasů jen tři duely vyhráli, čtyřikrát se o body se soupeři podělili a sedmkrát odcházeli z trávníku poraženi. V průběžné tabulce áčkové skupiny I.B třídy tak se ziskem třinácti bodů figurují na jedenáctém místě, když za sebou nechali jen ještě více se v tomto období trápící trojlístek okresních rivalů z Horní Plané, Křemže a Malont.

Zatímco v předchozím ročníku brali na podzim již zmíněných 24 bodů a měli aktivní skóre v poměru 28:20, tak tentokrát to bylo už jen 13 bodů a skóre bylo při stejném počtu nastřílených gólů pasivní, a to v poměru 28:38. Osmadvacet branek ukazuje na osmý útok v áčkové skupině, když například v této statistice nejlepší Nemanice daly o plných 14 branek více. Osmatřicet inkasovaných gólů řadí defenzívu béčka Spartaku na jedenáctou příčku v pořadí obran, když propustnější zadní řady mělo jen trápící se okresní trio ze dna tabulky.

Doma: Ani dříve horká a obávaná půda kaplického stadionu nebyla již takovou tvrzí, jak bývalo zvykem. Kaplické béčko před svými fandy získalo na podzim celkem osm bodů za dvě výhry a stejný počet nerozhodných výsledků, další tři duely pak zde prohrálo. Spartakovci vyhráli doma jen v šestém kole nad Dřítní 1:0 a pak ve třináctém dějství deklasovali rozklíženou Křemži v poměru 8:0. Po bodu si doma připsali za remízy s Nemanicemi (3:3) a s Horní Planou (1:1). Na prázdno pak vyšli po partiích s nováčkem z Plané u Č. Budějovic (1:5), Trhovými Siny (2:4) a Sedlcem (0:2).

Venku: Na trávnících svých soupeřů získali spartakovci v součtu ještě o tři body méně, a to konkrétně pět, když venku jedinkrát vyhráli, dvakrát remizovali a další čtyři zápasy prohráli. Jediný tříbodový import přišel v jedenáctém dějství, kdy si Kapličtí přivezli jasnou výhru 6:1 ze hřiště malontského novice. Dobrý bodík získali za remízy ve Zlivi (1:1) a v Kamenném Újezdu (2:2). Čtyřikrát venku padli, a to většinou rozdílem jedné nebo i více tříd. Výmluvný byl debakl 1:8 z prvního kola ve Velešíně, poté neuspěli ani v „malém" derby na půdě krumlovského béčka (1:2), s náloží se pak vraceli po derby z Frymburku (1:5) a z jarní předehry na hřišti v Plané u Č. Budějovic (0:4).

Branky: O porci osmadvaceti nastřílených podzimních branek kaplického béčka se podělilo celkem dvanáct fotbalistů. Nikdo výrazně nevyčníval, a tak se i koruna krále střelců dělí, a to dokonce na tři části. Shodně čtyřikrát se na podzim trefilo trio ve složení Michal Kubata, Josef Doubrava a Tomáš Valíček.

Další góly: 3 – Preusler, M. Kouba, 2 – Bauer, O. Kouba, F. Kouba, 1 – Řežáb, Micák, Sedláček, Kebl.

Penalty: Rozhodně bez jisté zajímavosti není fakt, že kaplické béčko nemělo v podzimní části sezony ani v jednom případě výhodu pokutového kopu.

Proti Spartaku se pak pískala penalta celkem třikrát a ve všech případech soupeři touto nejvýhodnější standardkou nepohrdli. Byli to jmenovitě plánský kapitán Tomáš Pintér v prvním vzájemném zápase, krumlovský Žilenko v malém derby a trhosvinenský Chromčák.

Karty: Ve dvou podzimních zápasech nedohrálo kaplické béčko v kompletním počtu jedenácti hráčů, ale pokaždé se v inkriminovaném utkání červenalo i na druhé straně.

Vypjaté utkání pátého kola v Kamenném Újezdu nedohráli kaplický Kubata, kterého v poslední minutě pod sprchy doprovodil současně vyloučený domácí Arnold. V utkání osmého dějství doma proti lídrovi z Trhových Svinů putoval předčasně do kabin kaplický Kubík, jehož následně napodobil i hostující Štrachal.