Na nové borovanské umělce se v přípravném utkání střetly rezervní týmy kaplického Spartaku a českobudějovické Lokomotivy. Pro okresního účastníka oblastní I. B třídy to byl jeden z posledních testů formy na jarní start mistrovské soutěže.

Čtyři góly do půle

FK Topmen Spartak Kaplice B – Lokomotiva Č. Budějovice B 3:2 (2:2)

Počasí nebylo zrovna moc fotbalové, když hru oběma týmům znepříjemňoval především silný vítr, ale branky přesto padaly. Ta první na sebe nenechala dlouho čekat a už ve 3. minutě se ujali vedení v zápise jako hosté uvedení hráči budějovického týmu. Dlouhý výkop propadl na hranici velkého vápna kaplickým zadákům a pohotový Sahan přeloboval vybíhajícího brankáře Hejného – 0:1. Po deseti minutách pokoušel střelecké štěstí na druhé straně Vošický, ale z otočky pálil těsně nad branku. Hosté byli v úvodu daleko produktivnější a i jejich další příležitost skončila gólem, když opět tomu kapličtí hráči dost napomohli. Ve 12. minutě totiž po dalším nedorozumění obrany vybíhající gólman Hejný prohrál na hranici velkého vápna osobní souboj a Sahan dorazil míč do opuštěné kaplické branky – 0:2. Minutu na to zahrával rohový kop kaplický Vošický a centrovaný míč zazvonil o bližší tyč. Netrvalo však dlouho a spartakovci se kýženého snížení dočkali. Běžela 19. minuta, kdy po Markově dlouhém autu do vápna se k odraženému míči dostal Kubata a prudkou ranou namířil přesně k levé tyči – 1:2. Poté se dlouhé minuty nic vážnějšího na ploše nedělo a hra se odbývala především ve středu hřiště, bez větších šancí na jedné či druhé straně. Až pět minut před přestávkou střílel nebezpečně Kubata, brankář Buda však tvrdou rána stačil vyrazit. Po prvním dějství byl přesto nakonec stav nerozhodný. Ve 44. minutě Kapličtí znovu udeřili po dlouhém autovém vhazování, které tentokrát provedl Procházka, míč se dostal až před brankáře, rychleji však byl u balónu Fiala, kterému se podařilo dopravit míč za brankovou čáru – 2:2.

Po změně stran se dlouhé minuty hrálo převážně ve středu hřiště, kdy obrany dominovaly nad útoky. A když už se nějaká šance narodila, tak se brankáři nenechali překonat. S přibývajícím časem ovšem fotbalistům budějovické Lokomotivy viditelně docházely síly a Kapličtí měli rázem jasně navrch. Závěrečná desetiminutovka pak byla hodně zajímavá a přinesla mnoho vzruchu. Nejprve po přízemním centru Kocmicha odražený míč putoval do kaplické sítě, ale na brankové čáře odvrátil pohromu všudybyl Studený. A prakticky z protiútoku gólově udeřilo na druhé straně. V 81. minutě Vošický našel ve vápně Micáka, od něj míč doputoval k nepokrytému Půlpánovi, který křížnou střelou po zemi k pravé tyči dokonal obrat ve vývoji skóre – 3:2. O chvilku později se k odraženému míči dostal ve vápně zkušený Vošický, vypálil tvrdě pod břevno, ale Buda stačil konečky prstů vyškrábnout na rohový kop. V 86. minutě Lattner zpětnou přihrávkou našel Půlpána, ten však mířil nad budějovickou branku. V poslední minutě ještě Goreckij křížnou přihrávkou našel ideálně zcela volného Doubravu, který byl sám před brankářem, vystřelil po zemi kolem Budy, míč však o milimetry minul levou tyč svatyně hostů. Zápas tak skončil těsnou výhrou kaplických spartakovců, kteří dokázali otočit výsledek z 0:2 až na 3:2.

Fakta – branky: 19. Kubata, 44. Fiala, 81. Půlpán – 3. a 12. Sahan.

Sestava Spartaku: F. Hejný – R. Lattner, Fiala, Debnár, Studený – Půlpán, Doubrava, Kubata, Marek – Preusler, Vošický, střídali: Micák, Goreckij, Procházka.

Hodnocení z laviček

Trenér Ladislav Kaločai (Kaplice): „Tento přípravný zápas nám poodkryl některé chyby, ale na druhou stranu i klady. Radost mi udělali především dorostenci, kteří v utkání nastoupili. Rozhodně se neztratili a postarali se nakonec i o vítězný gól. Potěšil mě i fakt, že jsme byli schopni otočit nepříznivý výsledek v náš prospěch.“

Trenér Jaroslav Jerhot (Loko ČB): „Byl to náš první přípravný zápas. Zkoušeli jsme sestavu, ve které se objevily i úplně nové tváře. Celkový dojem byl dobrý. Soupeř byl zdatný a běhavý. Ve druhém poločase nám trochu došly síly, ale jak jsem již řekl, se zápasem jsem spokojený.“

Libor Granec