První část ohlédnutí za účinkováním fotbalového Spartaku Kaplice v jarní části Fincentrum krajského přeboru mužů.

Těžké odvety

V zimní přestávce došlo v kádru kaplického A mužstva k dosti velké obměně. Odešli bratři Šafránkové, do Rakouska se vydal kanonýr a nejlepší střelec týmu Jakub Lesňák, který na podzim vstřelil 14 branek. To mu nakonec stačilo k tomu, aby se stal nejlepším střelcem týmu v celé sezoně a v celém krajském přeboru jej dokázal předstihnout jen hlubocký Dudek. Citelně znát byla i absence zkušeného obránce Tomáše Vávry, kterého vyřadilo z jarních bojů zranění.

Ve třiceti zápasech dokázali spartakovci nastřílet celkem 52 branek, což je řadí v této činnosti na třetí místo, a je to o pět gólů více než v loňském ročníku. V součtu pak inkasovali stejný počet 52 gólů, a to je dělená patnáctá příčka společně s Lažištěm, což rozhodně není dobrá vizitka. Ze třiceti utkání Kapličtí dokázali jedenáctkrát zvítězit, v sedmi případech se se svým soupeřem rozešli smírně a dvanáctkrát okusili hořkost porážky.

Zápasová bilance

K podzimním zápasům se v tomto hodnocení již nebudeme vracet, neboť jsme je již podrobně rozebrali v hodnocení úvodní části sezony.

Povětrnostní podmínky v březnu byly příčinou toho, že Kapličtí nezahajovali odvety dle stanoveného plánu v Dražicích, ale domácím zápasem proti rezervě třetiligového Písku. V premiérovém mistrovském zápase kalendářního roku 2011 Kapličtí na svého soupeře nestačili a podlehli mu 0:3. Spartakovci si dokázali vypracovat poměrně velké množství šancí, ale soupeř byl v koncovce daleko efektivnější. Poté se hráči Spartaku představili v Milevsku. Domácí byli favority střetnutí, ale hosté jim jejich roli hodně usnadnili, když podali bázlivý bojácný výkon a soupeř poměrně snadno zvítězil rozdílem tří branek.

Hodně blízko k plnému bodovému zisku byli Spartakovci v následujícím kole, kdy před vlastními diváky hostili Roudné. Po bezbrankovém prvním poločase zajistil domácím vedení Ševčík, ale v samotném závěru, v posledních vteřinách, se podařilo hostům vyrovnat na konečných 1:1. Stejný výsledkem skončilo i následné střetnutí. To Kapličtí zajížděli na půdu průběžně vedoucího celku tabulky do Čížové. Spartakovci odehráli nejpovedenější utkání na půdě soupeře a zcela po zásluze si odvezli cenný bod, který trefil třináct minut před koncem pěknou ránou kapitán Pavel Pulec. Tento výsledek byl velkým překvapením kola. Hned ve středu pak bylo na programu dohrávané utkání v Dražicích. Po faulu na Lukáše Pulce zajistil hostům vedení Smolen, který proměnil pokutový kop, ale minutu před pauzou domácí srovnali stav. To byl asi klíčový moment celého zápasu. V závěrečné dvacetiminutovce pak Dražičtí dvěma góly rozhodli o svém vítězství.

Naplno zabodovali spartakovci až v domácím zápase proti celku z Lažiště. V prvním poločase zajistili svému týmu vedení Martin Pulec se Ševčíkem. Krátce po změně stran se sice hosté dostali na dostřel jediného gólu, ale výhru v poměru 3:1 pečetil čtvrthodinu před koncem Tomáš Faltus. Velmi nešťastné utkání odehráli Kapličtí fotbalisté v Jindřichově Hradci. Po prvním poločase byl stav bezbrankový. Jenomže už po deseti minutách hry musel být střídán zraněný obránce Kolek, o poločase přibyl další zraněný zadák Martin Pils a po hodině hry další zranění bylo důvodem střídání beka Hejny. Provizorně poskládaná obrana pak neodolala domácím hráčům a třikrát inkasovala. A aby toho nebylo málo, tak čtvrtý obránce ze základní sestavy Doubrava se nechal nesmyslně vyloučit. Výhra domácích 3:0 byla v danou chvíli až příliš krutá.

Poté do Kaplice zavítal nováček z Veselí. Hosté nastoupili s defenzivní taktikou. Domácí byli jednoznačně lepším a aktivnějším týmem, ale po patnácti minutách hry se do vedení dostal soupeř. A pak začalo dobývání hostující svatyně. Po změně stran se domácím podařilo výsledek otočit, když se z trestného kopu trefil Martin Pulec, o vítěznou trefu se postaral Josef Ševčík. Následovalo utkání na půdě posledního Chýnova. Hosté bojovali o bodový zisk, ale nebojovali jen proti domácím fotbalistům. Pět minut před koncem se Chýnovští po perfektní trefě Hlinky z přímého kopu radovali ze zisku tří bodů. Ani toto vítězství jim však nakonec k záchraně nestačilo. Poté hráči Kaplice hostili Čkyni. Opět byli před vlastními fanoušky hodně aktivní, ale po deseti minutách hry prohrávali. Zanedlouho bylo po vlastní brance obránce Ketzera vyrovnáno. I přes řadu vyložených šancí se domácí střelecky neprosadili. Hostující gólman si za svůj výkon dokonce vysloužil nominaci do sestavy kola KP.

Výsledkem 1:1 skončilo i další střetnutí. V Jankově trval bezbrankový stav až do 42. minuty. Domácí poslal do vedení střelou z přímého kopu Petr Maxa. Krátce po změně stran vyrovnal Ševčík, a když pak domácí brankář Hrubý neproměnil pokutový kop, tak se i v tomto zápase soupeři o body podělili rovným dílem. Poté přišla druhá jarní domácí prohra. Porážku 1:3 s týnskou Olympií mírnil až čtyři minuty před koncem přesnou střelou Jan Smolen. V předposledním kole v Prachaticích spartakovci prohospodařili první poločas zápasu, po kterém prohrávali o dvě branky. Po změnách v sestavě se ve druhém poločase Kapličtí viditelně zlepšili a do posledních minut bojovali o bodový zisk, nakonec se však z těsné výhry radovali fotbalisté domácího Tatranu. V posledním zápase sezony se Kapličtí stejně jako v loňském roce utkali s Hlubokou. V divácky atraktivním utkání padlo celkem osm branek. Gólovou přestřelku vyhráli spartakovci, protože byli v koncovce efektivnější než jejich soupeř.