V oblíbené páteční rubrice námi oslovený expert komentuje  vybrané víkendové zápasy fotbalových týmů z regionu v různých soutěžích.

Zkušený čtyřicetiletý frymburský hráč Václav Tomka nám ještě před tím, než odstartoval svoje poslední zastavení nad vybranými duely z nabídky závěrečného 12. kola E.ON Tip Ligy, řekl:

„Pár dohrávek se ještě v příštím týdnu odehraje, ale většině klubů z našeho okresu již sezona skončí o tomto víkendu. Někde budou dokopné velkolepé a bude se slavit postup do vyšších soutěží, už vidím třeba Kasťu s Kaprem z plánského béčka jak skáčou na náměstí do kašny a druhý den jim bude pěkně špatně…, nebo Mášu s Bůčkem a Šukem, jak nemůžou najít dveře z kájovského Konibaru… Někde se zas bude pít spíš na žal. Broňo s Míňou, nic si z toho nedělejte, třeba budou Loučky zase za rok zpátky v I. B třídě, a když ne, tak derby s frymburským béčkem bude vyhecovanější než to letošní s áčkem! Světlík přepsal dějiny a snad v posledním kole nevyhraje, protože ten jeden bod za sezonu je opravdu paráda… Někde se zachránili už pár kol před koncem, gratuluji Jirkovi Anderlemu, i když to byla ve Vsi honička, ale ligové zkušenosti jsou k nezaplacení. Smekám klobouk před Zbyňou Ginzelem, který dokázal, že je i v jeho letech v okrese stále top třída, a Sukymu, že ještě po těch všech jeho zraněních hraje jak z partesu a hodně pomohl Větříňákům k záchraně. Třeba Babouk s Rudou, ti už slavili záchranu divizního Slavoje průběžně po celý rok a proto měl Bohoušek Svoboda párkrát málem zástavu srdce… To všechno ale k fotbalu patří a takhle bych mohl jmenovat dlouho. Velešínským Kolíkovi s Trumim a Sunarovi s Romim z Kaple i všem jejich spoluhráčům držím palce, snad i tam bude o víkendu co slavit! Já se tímto s fotbalovou tipovačkou loučím. Děkuji Českokrumlovskému deníku, že mi po celý rok umožnil psát na zajímavé téma a vydával mé necenzurované postřehy. A už se těším na všechna podzimní páteční vydání a názory nového „fotbalového experta", kterému tímto přeji hodně štěstí, protože vím, že trefit výsledky týmů v našem okrese není vůbec žádná sranda!"

Č. Krumlov – Hořovicko (divize): „Hořovicko naposledy doma sice prohrálo 0:2, ale s postupující Admirou Praha, která divizní tabulce jasně vévodí. Slavoj padl 0:1 ve Štěchovicích, které jsou v tabulce druhé. Škoda, že si Krumlovští poslední zápas nezahrají na domácím trávníku, ale možná o to víc se budou chtít vytáhnout ve větřínském azylu. Od začátku by tam měl podle mě nastoupit Ruda Weinhard, který bude mít doma pod komínem velkou motivaci. A pokud mu bude asistovat Babouk s Berym tak jako mimo hřiště, bude večer opět co slavit… Jednička a Slavoj by se dokonce mohl vyhoupnout až na velice lichotivé šesté místo."

Vimperk – Kaplice (I.A): „Zajímavý duel týmů z obou konců tabulky. Vimperku hodně teče do bot a když prohraje doma s Kaplicí, tak se  může zařadit mezi sestupující. Kaple se naopak po středeční domácí dohrávce s Bavorovicemi, v níž vyhrála 2:0, opět díky skóre, které má hodně v plusu, vyhoupla na úplnou špičku tabulky. Tam teď  mají Baby, Čtyrák i kaplický Spartak shodně po pětapadesáti bodech. A i když všichni tři hrají své poslední zápasy venku, tak čekám, že všichni aspiranti postupu vyhrají a v tom případě Kaplice opět po roce postoupí do krajského přeboru, protože minitabulka bude hovořit v její prospěch. Byla by velká škoda, kdyby si to Kaple v posledním kole pokazila. Jednoznačná dvojka!"

Slávia ČB – Velešín (I.A): „Osmá Slávia minule hodně zkomplikovala Čtyráku cestu do přeboru, když na jeho hřišti dokázala překvapivě remizovat 1:1. Zadarmo to s ní tedy pravděpodobně nedostane ani zachraňující se Velešín, který tam pro definitivu musí vyhrát. Zezadu totiž hodně šlape na paty předposlední Lišov, který naposledy „zázračně" porazil čtvrtou Lokotku… Přijde mi, že Jihostroj hraje poslední dobou lépe venku než doma, kde dostává spoustu branek. Potvrdil to i v minulém kole, když na svém trávníku daroval tři body Nové Vsi a pomohl jí k záchraně. Velešín si tentokrát přiveze od Malého jezu pouze bod za remízu, ale protože tentokrát bude hrát Lišov na hřišti Trhových Svinů, které se také zachraňují, tak mu bude i ten  bod stačit k záchraně. Přál bych mu, aby to takhle dopadlo."

Křemže – Č. Krumlov B (I.B): „Křemže si naposledy s torzem základní sestavy dojela pro ostudný debakl 0:6 do Suchdola nad Lužnicí, který  tak dokonale oplatil vysokou podzimní porážku 1:4 a přeskočil jí v tabulce na sedmé místo. Naproti tomu Slavoj si v kájovském azylu zastřílel v souboji o třetí místo s ambiciozním Kameňákem a deklasoval ho 5:1, když se třemi brankami blýskl agilní Martin Sivák. Pod Kletí se tentokrát bude hrát již v pátek a sestava Křemežských by už nemusela být tak prořídlá jako posledně. Béčko Slavoje se ještě může posunout na druhé místo, fotbalovou kvalitu spíš vidím na jeho straně, a tak tipuji, že v Křemži slavojáci potvrdí dobrou sezonu a určitě tam neprohrají."

V. Brod – FC Vltava (I.B): „Toto derby bude zajímavé pouze v tom, že Loučky trénuje vyšebrodský Broňa Bäuml. Vltaváci už nemůžou po domácí porážce s Lažištěm opustit předposlední místo a se soutěží se  minimálně na rok loučí. Vyšák, který si přivezl tři hezké body ze Zlivi, pak nemůže skončit lépe než pátý. Ale poslední zápas sezony nikdo nebude chtít prohrát, a protože to mají od sebe kousek, tak by se mělo hrát i před pěknou návštěvou. Vzhledem k tomu, že Brod hraje doma a kvalita hovoří jednoznačně pro něj, tak by to nemělo skončit jinak, než výhrou domácích."

Z. Koruna – Chvalšiny (OP): „Koruně se daří a dlouho neprohrála, má osmadvacet bodů a je v klidném středu tabulky. Chvalšinští se ale chtějí pokusit vybojovat druhé místo za Kájovem, které bude pravděpodobně opět zajišťovat postup do I. B třídy. Proto Chvalšinští musí jet do Zlaté Koruny pro tři body, i když se jim tam poslední dobou nedaří. Očekávám, že Přídolí doma s Černou vyhraje a všechno pak rozhodne poslední kolo, kdy se v dohrávce utkají Chvalšiny s Přídolím o postup do kraje ve vzájemném zápase!"