Fotbalisté kaplického Spartaku měli o víkendu v Hlubocké zimní lize volný termín, a tak si domluvili jinou přípravu s velmi kvalitním soupeřem. V mrazivém úterním večeru tak bylo na umělé trávě tréninkového centra českobudějovické Dynama na Složišti k vidění utkání mezi farmou prvoligového Dynama ze Strakonic a právě okresním zástupcem v krajském přeboru – kaplickým Spartakem.

Strakonice – Kaplice 4:0 (1:0)

Jako domácí vedení Strakoničtí zahrozili už v průběhu 1. minuty, kdy se do zakončení dostal Radouch, ale z prázdné branky míč odkopl do bezpečí pozorný kaplický obránce Vávra. O chvíli později měli domácí výhodu trestného kopu z pravé strany a centrovaný míč Koutného prolétl šestnáctkou a zastavil se až o vzdálenější tyč kaplické svatyně.

Na druhé straně měli pak i spartakovci výhodu standardní situace. Po jejím rozehrání se dostal na vápně k odraženému míči Valíček, ale Rojíkovu branku minul. V dalším průběhu první půle však byli aktivnějším týmem nadále strakoničtí hráči. Po čtvrthodině hry střílel Janů, ale v brance Spartaku zkoušený Teringl se překvapit nenechal. O chvíli později po rohovém kopu hlavičkoval z velmi dobré střelecké pozice mimo branku Holub. V polovině prvního poločasu se do šance dostal opět Janů, pálil sice tvrdě, ale jeho rána postrádala větší přesnost. Svůj tým mohl poslat do vedení nedlouho poté Uher, který po centru z levé strany měl vedoucí gól přímo na hlavě, ale ve stoprocentní gólové příležitosti míč trefil velice špatně, a tak zůstávalo skóre neměnné.

Ve 33. minutě se už Strakoničtí přece jen dostali do vedení. Nešťastné chyby se dopustil kaplický stoper Vávra, následně Rein pronikl do vápna, kličkou kolem brankáře se sice dostal mimo ideální střelecký úhel, ale po jeho přesném centru uklidil míč do sítě Uher – 1:0.

Ještě v závěru prvního poločasu pak mohli domácí své vedení navýšit, ale nejprve Dvořák hlavou těsně minul branku Spartaku a proti střele Malého dokázal zakročit brankář Teringl.

Druhý gól se podařilo hráčům Strakonic přidat po deseti minutách hry ve druhém poločase, kdy se z trestného kopu pěknou umístěnou střelou prezentoval Radouch – 2:0.

Poté zahrozili i Kapličtí, když po kombinaci z pravé strany přihrával do vápna Hami a jeho křížný centr kolem brankáře se zastavil až o vzdálenější tyč.

Krátce na to pak byl již rozdíl mezi oběma týmy tříbrankový. V 67. minutě totiž po rohovém kopu poslal míč nešťastně do vlastní sítě Vosátka – 3:0.

O pár minut později střídající kaplický brankář Přibyl vychytal ve stoprocentní gólovce Reina, ale dorážející Janů přidal čtvrtou branku svého týmu – 4:0.

Ve zbývajících minutách pak domácí ještě několikrát zahrozili, ale Přibyl se již podruhé překonat nenechal. A když se na druhé straně křížnou střelou po individuální akci neprosadil ani kaplický navrátilec Janura, skončil přípravný zápas výhrou favorita o čtyři branky.

Fakta – branky: 33. Uher, 55. Radouch, 67. vlastní (Vosátka), 70. Janů, řídil rozhodčí Ovčáček, hráno bez karet.

Sestava Spartaku: Teringl – Buřič, Vávra, Románek, Gondek, Doubrava, Valíček, Kačírek, Debnár, Krauskopf, P. Pulec, střídali: Hejna, Hami, Kubík, Vosátka, Vošický, Janura, D. Smolen, Přibyl.

Slova od kormidla

Strakoničtí byli lepším a po celý zápas aktivnějším celkem, proto vyhráli zaslouženě. Utkání se odehrálo v poměrně vysokém tempu, hráči obou týmů se na hřišti rozhodně neflákali. Celkově tedy šlo o velmi kvalitní přípravu, což potvrzují i slova kaplického trenéra Jiřího Orlíčka:

„Určitě to byl dobrý zápas a i když jsme nakonec prohráli o čtyři branky, tak to bylo z naší strany mnohem lepší než předchozí odehrané zápasy na hlubockém turnaji. Všichni hráči, kteří byli k dispozici, odehráli alespoň poločas, a to včetně všech zkušenosti sbírajících dorostenců. Proti silnému soupeři, který je kvalitou úplně jinde, jsme měli hlavně v úvodu viditelný respekt, ale všichni naši hráči bojovali a rvali se, což se mi opravdu líbilo. V brance jsme vyzkoušeli Teringla, který ukázal kvalitu a dobře dirigoval obranu před sebou. Směrem dozadu to bylo lepší v první půli, po prostřídání už bylo v obraně chyb víc, v čemž v uvozovkách dominoval Vosátka. Dobře jsme se ale doplňovali a byla znát snaha o aktivní hru. Celkově nám i tento zápas ukázal, že defenzíva by měla být celkem dobrá, ale problémy budeme mít se střílením gólů. Kromě jedné nastřelené tyče jsem tam viděl jen pár náznaků. V tom by nám měl pomoci návrat Janury, jehož zkušenosti by měly být znát,“ hodnotil kouč a ještě dodal: „Od čtvrtka jedeme na soustředění do Nové Včelnice a přímo odtud zamíříme na Hlubokou k nedělnímu zápasu.“

My jen dodejme, že Kapličtí se v druhém kole nadstavbové části Hlubocké zimní ligy utkají ve skupině o 11. až 15. místo v neděli 12. února od 15 hodin s ligovým starším dorostem budějovického Dynama.