Trošku pozměněným citátem z Vančurova „Rozmarného léta" by si klidně mohl vypomoci při hodnocení letošního ročníku druhé ligy trenér fotbalistů Táborska Luboš Zákostelský.

Ještě v půlce dubna se zdálo, že tým ze Soukeníku směřuje k velice úspěšné sezoně.

Ve 23. kole Táborsko pokořilo doma suverénního vítěze soutěže Ústí až neuvěřitelným výsledkem 5:0 a hned týden nato přivezlo tři body i ze Zlína, který stejně jako Ústí pomýšlel před sezonou na postup do I. ligy.

Jenže týden nato Táborsko doma padlo s posledním béčkem Sparty 1:3 a ve zbývajících šesti zápasech až do konce sezony už nevyhrálo.

Po sobotní porážce se Sokolovem 1:2 se černá série uzavřela na sedmi zápasech bez jediné výhry (a navíc s hrozivým skóre 6:19). Přestože velký podíl na tom nepochybně má epidemie příušnic, která na Soukeník zavítala v nevídaném rozsahu (proti Sokolovu chybělo ze širšího kádru patnáct hráčů!), trenér Luboš Zákostelský po zápase žádné výmluvy nehledal. „Byli jsme v těžké situaci a spousta hráčů chyběla, vymlouvat se na to ale nebudu. Na hřišti nás bylo jedenáct a těch jedenáct hráčů mělo to utkání vyhrát," uvedl nekompromisně.

„Přece si nemůžeme nechat dát tak lacino první branku a poté neproměnit takové šance, jaké jsme měli," hněval se náročný kouč, dle něhož přitom v těch šancích nebyli žádní začátečníci, ale ti nejzkušenější hráči. „Že jsme se s diváky v posledním zápase nerozloučili vítězstvím, je pro mne obrovským zklamáním," podtrhl Zákostelský a doplnil, že nic jiného než výhru si z derniéry nepřál. „Já bych nebral ani remízu, chtěl jsem vyhrát. Což se nepovedlo a my sezonu zakončili tristním způsobem, protože jsme už sedm zápasů nevyhráli," netajil se trenér Táborska velkým zklamáním.

Několik šancí v sobotu nevyužil ani bývalý ligový kanonýr Luboš Pecka. „Hráč jeho formátu by minimálně dvě branky prostě měl dát," prohlásil. „Právě na neproměňování šancí jsme v závěru sezony nejvíc dopláceli. Pořád říkáme, že máme příušnice a plno zraněných, i tak jsme ale byli schopni sehrát slušné zápasy a vytvářet si v nich i šance. Jenže je neproměňujeme, a když k tomu přidáme tak katastrofální chyby, viz zápas v Mostu či doma s Opavou, není divu, že jsme sezonu dohráli tak špatným způsobem," uzavřel Luboš Zákostelský.

Úplně v jiném rozpoložení závěr sezony hodnotil trenér vítězů Aleš Jindra. „My tady chtěli bodovat, abychom si zajistili třetí místo v konečné tabulce. A to bez ohledu na to, zda se vedení klubu rozhodne, že bude souhlasit i s případným postupem do první ligy," zdůraznil trenér hostí. „Body jsme uhráli, takže třetí místo máme. Což je historicky nejlepší umístění klubu ve druhé lize a největší úspěch všech dob. Za to jsem hráčům taky poděkovat," konstatoval.

K utkání v S. Ústí ale Jindra měl výhrady. „Co se týče průběhu tohoto utkání, až na jeho začátek spokojen být nemohu, protože nám nefungovaly věci, které nám v minulých zápasech vycházely. Dopouštěli jsme se řady taktických chyb, měli jsme taky špatně pokrytý střed hřiště. Z mého pohledu to bylo hodně divné utkání."

Možný postup do I. ligy sám trenér Aleš Jindra moc nadějně nevidí. „Přišlo to hodně nečekaně a klub na to není připraven. Ani co se týče zázemí, protože stadion je nevyhovující a čas na to, aby se splnily potřebné podmínky, je velice krátký. Ani co se týče hráčského kádru, který by se musel celý předělat. Šanci na ligu vidím tak na deset dvacet procent. Na víc ne," podotkl.

Doufám, že ta epidemie už je za námi, věří Jan Stoszek

Čtyřiadvacetiletý útočník Jan Stoszek, jenž svého času přišel do Tábora z Jistebnice, sice jarní část sezony ve sloučených klubech S. Ústí a Tábora zahájil v divizním béčku, v závěru sezony ale „díky" epidemii příušnic nastupoval i ve druhé lize. Při zápase posledního kola, v němž Táborsko doma podlehlo Sokolovu 1:2, byl Stoszek původně označen za střelce vyrovnávací branky na 1:1, to ale sám odmítl: „To nebyl můj gól, byl to vlastňák. Míč po stříleném centru Vojty Přeučila tečoval do brány ten bek, co stál za mnou," nechtěl se Stoszek chlubit cizím peřím.

Hned asi minutu nato jste ale málem už gól dal…

To byla podobná situace a já už míč trefil, jenže brankář to vyškrábl. Bohužel.

Škoda to byla o to větší, že právě v té fázi zápasu jste měli nejlepší fázi utkání. Vyrovnali jste, vaši tutovku zmařil brankář, další loženku měl vzápětí i Luboš Pecka…

My si v poločase řekli nějaké věci a snažili jsme hrát vpředu ve více lidech. Myslím, že to se nám i dařilo a měli jsme také souvislý tlak i nějaké šance, které bychom asi měli proměňovat.

Jenže jste ty své šance nevyužili a naopak jste v závěru sami gól dostali…

Kdy dostaneme gól, zřejmě byla jen otázka času, protože oni chodili pořád do brejků. Remíza pro nás nic neřešila, my chtěli poslední zápas doma vyhrát, a tak jsme to měli permanentně otevřené.

Byť Táborsku se závěr sezony nepovedl, vy jste začal hrát druhou ligu. Což vás jistě těší.

Pár kluků odpadlo kvůli příušnicím, tak jsem se ocitl tady na tréninku a pak začal po pár minutách dostávat šanci i v zápasech. A z toho mám radost, samozřejmě.

Vám se tudíž epidemie vyhnula?

To ne, já sice příušnice taky prodělal, ale měl jsem nějaký slabší průběh, byl jen týden doma a pak mi doktorka sdělila, že to odeznělo, že jsem zdráv. Popadalo ale asi patnáct kluků, tak jen doufám, že už to je za námi a že aspoň divizi budeme moci důstojně dohrát. Že nás teď bude už jen přibývat.