Oblastní fotbalová I. B třída – 22. kolo: Sokol Křemže – FK Topmen Spartak Kaplice B 2:1 (1:1)

Sestavy obou týmů se před tímto derby zápasem nerodily lehce a trenéři s nimi měli plno starostí.

Penaltové jubileum

Možná i díky kombinovaným sestavám se na úvodní gól nečekalo dlouho. Už v 6. minutě navrátilec do kaplické sestavy Fiala chyboval při rozehrávce, následovala nefalšovaná česká ulička Bartoše na Anderleho, kterého ve vápně fauloval brankář Hejný – a pískala se penalta. K ní se postavil domácí střelec Chromý a ranou po zemi o levou tyč zaznamenal svůj jubilejní desátý gól v sezoně a poslal domácí do vedení – 1:0.

Po inkasované brance převzali hosté iniciativu a v rychlém sledu zahrávali množství standardních situací. Střelecké pokusy Doubravy a Fialy šly vždy těsně mimo. Ve 13. minutě pálil hostující kapitán Studený, ale mladý křemežský brankář Tretera byl na místě. Na druhé straně se povedenou střelou prezentoval K. Rolník a Hejný vyrážel na rohový kop. V polovině poločasu zahrávali hosté další trestný kop, po centru Wögebauera hlavičkoval Fiala, ale Tretera znovu míč lapil. Domácí mohli přidat pojistku po akci Anderleho s Bartošem, ale křížnou střelu posledně jmenovaného Hejný vyškrábl na roh. Přesto byli po prvním poločase spokojenější Křemežští, kteří šli do kabin s náskokem.

Góly dvou generací

I vstup do druhého dějství vyšel domácím na jedničku. V 54. minutě zahrával rohový kop zleva Chromý, přetažený centr vrátil hlavou před branku Filip a pro velezkušeného kanonýra Anderleho nebyl problém zblízka hlavou skórovat – 2:0.

Jenomže Kapličtí se prakticky okamžitě kontaktním gólem vrátili do zápasu. Střídající Ševčík přihrál míč Preuslerovi, ten posunul na Kubatu, jehož střelu Tretera vyrazil na tyč. Akce ovšem pokračovala, zleva poslal do vápna přetažený centr Wögebauer a mladíček Micák střelou z první s přehledem uklidil míč po zemi do domácí svatyně – 2:1.

Pro šestnáctiletého dorostence to byl první gól mezi muži. Obě branky od sebe dělily pouhé tři minuty, věkový rozdíl mezi střelci – domácím Anderlem a hostujícím Micákem – je však úctyhodných 27 let! Kontaktní gól hosty nakopnul a v poslední půlhodině několikrát sahali po vyrovnání. Nejblíž k tomu bylo v 76. minutě, kdy se po rohu dostal odražený míč na vápně k Micákovi, jenž vystřelil pohotově po zemi nefalšovaným „bodlem“, ale Tretera se znovu vytáhl a míč konečky prstů vyrazil na roh.

A v závěru mohli naopak pečetit domácí. Nejprve Čondl uvolnil Hucka, toho však brankář Hejný doslova vystál a domácí hráč jej nedokázal prostřelit. V 87. minutě domácí zahrávali trestný kop zleva, po centru Chromého se k hlavičce dostal ve vápně zcela volný K. Rolník, ale namířil mimo tyče. Tři body tak nakonec zůstaly domácím, kteří byli v derby produktivnějším a šťastnějším týmem.

V derby nastoupili

Křemže: Tretera – Troup, Filip, Čondl, Stráský – Čadek, Bartoš, K. Rolník, Hucek – Anderle, Chromý.

Kaplice B: F. Hejný – Debnár (40. Micák), Studený, Fiala (70. Goretki), Rossmüller – Wögebauer, Kubata, Doubrava, Faltus – Preusler, L. Hejný (52. Ševčík).

Řekli po derby

Trenér Jiří Reitinger (Křemže): „Tentokrát mohu chválit. Oproti začátku jara nám chybělo sedm hráčů základu, přesto jsme po třech porážkách dokázali vyhrát. A vítězství to bylo zasloužené. Všichni hráči, včetně kluků z béčka, podali velmi dobrý bojovný výkon, někteří až za hranicí svých možností. V zápase bylo vidět, že oba týmy jsou oslabené, o to je ovšem naše výhra cennější. Přesvědčili jsme se, že když se bojuje, tak se dá bodovat i se zdánlivě slabší sestavou. Jednotlivce vyzdvihovat nebudu, přesto musím zmínit mladého Treteru, který v důležitých momentech tým výrazně podržel.“

Trenér Ladislav Kaločai (Kaplice): „Moje hodnocení bude jednoduché. Hráči k zápasu přistoupili tak, jak přistoupili, a takový byl i výsledek. Výkon mužstva byl katastrofální. Křemže, i když také nehrála kompletní, tak vycítila šanci, snažila se, bojovala a také zaslouženě vyhrála. My namísto toho, abychom oslabeného soupeře přejeli, tak jsme mu vlastními chybami usnadnili cestu k bodům. Jediným pozitivem byl výkon mladého Micáka, který se snažil a odměnou mu byl první gól za muže. Celkově jsme ale fotbalově zklamali. S hráči si to ještě vyříkám. Mají možnost tento propadák odčinit v dalším derby doma proti Vyššímu Brodu.“

Libor Granec, Karel Vosika