Ohlédnutí za účinkováním fotbalistů křemežského Sokola v nováčkovské sezoně I. A třídy.

Slibné začátky

Fotbalisté Sokola Křemže v ročníku 10/11 přesvědčivě vyhráli „krumlovskou" A skupinu I. B a zaslouženě oslavili historický postup do druhé nejvyšší oblastní soutěže.

Zkušený tým z Podkletí šel o patro výše s minimálními změnami v kádru, nekladl si žádné velké cíle a chtěl se v neznámém prostředí hlavně adaptovat. V premiéře si Křemežští venku připsali nejtěsnější prohru v partii noviců v daleké Nové Bystřici. Hned v prvním domácím zápase přišla úvodní výhra nad Dřítní, kterou ale následně zkalil debakl v Dobré Vodě. Jenomže po výhře doma nad budějovickou Slávií a cenné remíze na půdě Lokomotivy ČB se tým z Podkletí ocitl až na šesté příčce tabulky. Desetibodové konto však Křemežští v dalších osmi podzimních zápasech rozhojnili už jen o pouhý bodík za bezbrankovou remízu ve Čtyřech Dvorech – a výsledkem bylo poločasové umístění až na dvanácté příčce průběžné tabulky.

Před jarními odvetami sice kádr opustil nadějný Novák mladší, jenž se vrátil do krumlovského Slavoje, ale Křemežští posílili dokonce o kvartet hostujících posil – a vyhlásili útok na záchranu.

Hned v prvním jarním kole deklasovali doma Novou Bystřici, následně přivezli bod z Dřítně – a vypadalo to, že udržení nemusí být nereálným plánem. Jenomže pak dostaly výsledky týmu z Podkletí střídavou tendenci. Zatímco doma se poměrně dařilo a Křemežští zaknihovali ještě další dvě vítězství (Loko ČB a Olešník), tak venku byla jejich bilance doslova tristní.

Patrně rozhodujícím se ukázal nezdar na půdě slaboučké poslední Zlivi. Přidala se zranění i vyloučení klíčových hráčů a vše vyvrcholilo domácím debaklem v klíčovém utkání s konkurentem v boji o udržení ze Čtyřech Dvorů. A po předposledním kole, kdy si Křemže přivezla ještě lichotivou prohru z půdy postupujících Dačic, bylo jasné, že nováček z Podkletí po roční epizodě I. A opustí, když na záchranu mu chyběly čtyři bodíky…

Sezona pod lupou

Z šestadvaceti mistrovských utkání v B skupině I. A třídy vytěžili fotbalisté Sokola Křemže celkem 22 bodů za šest výher a čtyři remízy (při šestnácti porážkách). Dosáhli záporného skóre v poměru 28:52. Počtem osmadvaceti nastřílených branek patří Křemži až třinácté místo v pořadí útoků, když méně branek (17) dala jen poslední Zliv. Počet dvaapadesáti inkasovaných branek pak ukazuje na jedenáctou obranu ve skupině.

Doma: Před tradičně početnou domácí kulisou vybojovali Křemežští v nováčkovské sezoně 18 bodů za šest výher, ani jednou doma neremizovali a sedmkrát šli z vlastního trávníku bez bodového zisku. Na podzim zdolali Dříteň 2:0, Zliv 5:1 a budějovickou Slávii 1:0. V odvetách si připsali doma vítězství nad Novou Bystřicí, Lokomotivou ČB (oba 4:0) a Olešníkem 1:0. Na podzim prohráli doma se Ševětínem 1:2, Bavorovicemi 1:4, Lišovem 0:1 a Dačicemi 0:5. Na jaře doma padli s Dobrou Vodou 0:3, Čtyřmi Dvory 0:5 a Hrdějovicemi 1:3.

Venku: Velmi důležitým momentem vedoucím k sestupu byl fakt, že Křemžští patřili k nejhorším na hřištích soupeřů, kde za celou sezonu uhráli pouze 4 body za stejný počet nerozhodných výsledků a dalších devět venkovních utkání prohráli. Na podzim přivezli bod za remízy na půdě Loko ČB 3:3 a Čtyřech Dvorů 0:0. V odvetách hráli venku dvakrát 1:1, a to v Dřítni a Lišově. Porážku pak zapisovali na podzim v Nové Bystřici 0:1, na Dobré Vodě 0:6, v Olešníku 0:2, Hrdějovicích 1:2 a v předehře jarního kola v Ševětíně 1:3. V odvetách padli ve Zlivi 0:1, na Slávii ČB 1:2, v Bavorovicích 0:4 a v Dačicích 0:2.

Branky: O osmadvacet nastřílených branek Křemže v nováčkovské sezoně se podělila jedenáctka hráčů. Pomyslnou korunu klubového krále střelců si už třetí sezonu po sobě nasadil ostřílený Luděk „Eda" Edelman, jenž konta soupeřů zatížil osmi góly.

Další branky: 5 – Chromý, 3 – Hajný, Koch, 2 – Novák ml., Dráb, 1 – Š. Opekar, Brabec, Procházka, Štefl, Fleischmann.

Penalty: Jistě bez zajímavosti není údaj, že Křemežští za celou sezonu měli pouze jedinkrát výhodu pokutového kopu. A stalo se to až v úplně posledním kole ročníku, kdy domácí prohru s Hrdějovicemi na konečných 1:3 z puntíku zmírnil Michal Chromý.

Proti Křemži se pískala penalta třikrát a exekutoři ze soupeřících týmů se nemýlili. Dvakrát (na podzim i v jarní odvetě) neváhal dobrovodský Neubauer a v první části sezony z puntíku uspěl i Mikšátko z Loko ČB.

Karty: Také pohled do statistiky „hříšníků" není nijak lichotivý, když Křemežští celkem čtyřikrát nedohráli utkání v plném počtu hráčů. Na podzim se červenali stoper Filip (za ukázkový brankářský zákrok ve 3. kole na Dobré Vodě) a Novák starší, jenž v domácím zápase zezadu zastavil dačického útočníka ve vyložené šanci. V jarní části putovali předčasně pod sprchy po dvojím žlutém napomenutí Chromý (v 17. kole doma s Dobrou Vodou) a Dráb (ve 23. kole v Lišově).

V zápasech s Křemží se naopak červenal jediný hráč soupeře, a to bystřický Havel v prvním jarním kole.