Včera jsme sondovali situaci před startem do jarních odvet u tria tabulkově výše postavených okresních zástupců účinkujících v nejnižší oblastní fotbalové soutěži – I.B třídě. Dnes se dostáváme ke zbývajícímu našemu kvartetu, které bohužel naopak uzavírá pořadí na úplném spodku.

Se stahujícími se černými mračny nad hlavou jdou do jara týmy po podzimu průběžně jedenáctého béčka Kaplice, dvanácté Horní Plané, třinácté Křemže a čtrnáctých Malont. Trenérům celků, které čekají perné boje o záchranu, jsme položili tyto dotazy:

1/ Panuje spokojenost se zimní přípravou vašeho týmu?

2/ Došlo v kádru oproti podzimu k nějakým změnám?

3/ S jakým cílem a vyhlídkami jdete do jarních odvet?

11. Kaplice B

Rezerva kaplického Spartaku pod taktovkou mladého kouče Michala Rybáka uhrála v podzimní části sezony alespoň třináct bodů, což sice není důvod k jásotu, ale je to přece jen o málo lepší výchozí pozice… Kaplický trenér nám na prahu jara řekl:

1/ „S naší zimní přípravou musím vyjádřit absolutní nespokojenost. Na trénincích se kolikrát sešli třeba jen tři nebo čtyři hráči, což hovoří samo za sebe. Museli jsme proto přípravu spojit s áčkem, aby to bylo aspoň k něčemu. Udělali jsme i krátké soustředění, kde nás bylo jedenáct. Z důvodu malého počtu hráčů jsme bohužel museli odvolat i dva plánované přípravné zápasy. Hráli jsme třikrát, a to v Horním Žďáru s rakouským Windhaagem 1:1, prohráli jsme v Roudném s tamním béčkem 1:4, kde to ale nebylo vůbec špatné, naposledy jsme pak doma na trávě porazili Černou 5:3."

2/ „U změn zmíním hlavně odchod zkušeného brankáře Pepy Bílého, který se vrátil do Malont. To je pro nás asi největší ztráta. Chtěli jsme do branky Končoka z Křemže, ale nedopadlo to, takže chytat bude dorostenec Říha. Z naší základní osy pak do áčka přešel Doubrava, opačným směrem jde Faltus. Zmiňovat ale nějaké další pohyby v kádru je tady těžké, protože momentálně v Kaplici je to obrazně řečeno tak, že všichni hráči musí být prostě všude."

3/ „Náš cíl je jediný a jasný, tedy zachránit I.B třídu. Spojenými silami to prostě musíme nějak ukopat a já věřím, že se to povede. Máme těžký los, ale je třeba uhrát body hned na začátku, aby to pak bylo klidnější. Máme sice už něco z podzimu nahráno, ale po pár kolech to v tříbodovém systému může být všechno jinak…"

12. Horní Planá

S pouhými osmi body na kontě vstupuje do odvet hornoplánská Smrčina, jejíž bárku k záchraně kormidluje trenér Karel Souček. Kouč nám odpovídal takto:

1/ „Naše příprava byla celkem uspokojivá. Účast hráčů sice nebyla nejsilnější, ale v závěru se i toto lepšilo, takže v rámci možností to bylo solidní. Na soustředění jsme nebyli a sehráli tři přípravné zápasy. Vysoko jsme porazili Zbytiny i béčko Volar (pozn. – 8:2 a 9:1), naposledy jsme pak prohráli v Krumlově s tamním krajským starším dorostem 2:4. Generálka se tedy nepovedla, ale pozitivní pro mě bylo, že jsme s krumlovskými mladíky fyzicky celý zápas stíhali."

2/ „Máme v týmu tři úplně nové hráče, když na půlroční hostování do konce sezony přišli Adam Vachta z Vimperka, Miroslav Novotný ze Stožce a Dušan Tomaštík z Volar. Odešel jen Kordík, který se odstěhoval do Plzně. Ke ztrátám ale musím ještě počítat Kostínka a Mražíka, kteří jsou dlouhodobě mimo hru vinou zranění. Naopak, dobrou zprávou je to, že už úplně v pořádku je Koritar, který se dostává do bývalé formy."

3/ „Cíl pro jaro je jasný, a to nějakým způsobem se v soutěži zachránit. Jak na tom jsme, to nám hodně napoví už velice důležitý první zápas, kdy hrajeme doma s Kamenným Újezdem. Na podzim jsme s tímto soupeřem úplně vyhořeli a dostali venku osmičku. Věřím, že doma to v odvetě bude jiné a dobrým výsledkem se nastartujeme."

13. Křemže

Ještě o bodík méně než hornoplánská Smrčina, a to konkrétně sedm, nastřádali v podzimní části sezony nejnižší oblastní soutěže fotbalisté křemežského Sokola. Tým z Podkletí se v prvních třídách pohybuje už jedenáctou sezonu a aby tomu tak bylo i nadále se bude snažit v čele s koučem a v nouzi ještě i hrajícím trenérem Georgijem Filipem, jenž nám výstižně odpovídal takto:

1/ „Zimní příprava u nás probíhala v malém počtu, když na tréninky chodili ti stejní, převážně starší kluci. S tím pochopitelně spokojen být nemůžu. Z plánovaných příprav nám soupeři dva zápasy odvolali, a tak jsme hráli jen dvakrát. Na domácí trávě jsme oba prohráli, a to 2:3 s Mladým a minulý týden 3:4 s Přídolím. Ani jednou jsme ale nebyli komplet, takže nám to nic moc neukázalo."

2/ „Změny naštěstí nejsou téměř žádné. Jsem rád, že jsme se aspoň i budějovickými kluky udrželi v takovém počtu, abychom nejezdili na zápasy v deseti, jako se nám to stalo na podzim. Kádr jsme naopak rozšířili, když na hostování z Chvalšin přišel Martin Vosika a z Holubova se vrátil Václav Schuster."

3/ „Náš cíl je jednoznačný! Chceme hrát koukatelný fotbal, bojovat a soutěž důstojně dohrát, abychom se po sezoně nemuseli sami za sebe stydět. A když se povede záchrana, tak to bude podle mého názoru něco navíc."

14. Malonty

V roce kulatých padesátin klubu se vrátil na oblastní scénu malontský Hraničář. Novic však neměl na růžích ustláno a v podzimní části urval pouhé tři bodíky na úkor okresního rivala z Křemže. Před odvetami nám zkušený trenér Karel Pouberl řekl:

1/ „Příprava byla jedním slovem slabá, protože docházka a celkový přístup hráčů jsou prostě špatné. Musím říct, že jsem z toho rozčarovaný. Hráli jsme čtyři zápasy na krumlovské umělce, ale také se nám stalo, že jsme jednou odjeli jen v deseti…"

2/ „Z týmu odešel gólman Přibyl, ale na brankářský post se vrátil Bílý z Kaplice. Dalším odchodem je Šálek, tedy náš nejlepší střelec, který už hraje za kaplickou jedničku. Na půlroční hostování z Benešova naopak přicházejí Korch s Malenínským a jednáme ještě o hostování Hamiho z Kaplice. Přemlouvali jsme také zkušeného Milana Románka, aby nám pomohl na stoperu, kde nás nejvíc tlačí bota, ale bohužel to s jeho příchodem nedopadlo."

3/ „Říkat v naší situaci, že cílem je záchrana, to by asi byl nesmysl. Za současného stavu to na udržení pravděpodobně nebude, ale každopádně se z bezprostředními soupeři nad námi popereme o to, abychom nebyli úplně poslední."