Na kaplickém trávníku se hrálo „malé" derby béček domácího Spartaku a krumlovského Slavoje. Na hřišti hornoplánské Smrčiny hostoval lipenský rival v barvách frymburské Šumavy. V obou případech byli jasnými papírovými favority tabulkově lépe postavení hosté, ale dopadlo to jinak…

Kaplice B – Č. Krumlov B 4:2 (1:1)

Malé derby lépe začali hosté, kteří otevřeli skóre už v 8. minutě. Dlouhý nákop propadl středem domácí obrany, Bordáč si stačil před Preuslerem míč posunout do běhu, následně obešel i brankáře a pohodlně skóroval – 0:1. Další dobrou šanci měl znovu Bordáč, ale jeho tvrdou střelu Říha pohotově vyrazil. Slavojáci mohli vedení navýšit i ve 24. minutě, kdy se k zakončení hlavou dostali Peťule a po rohu i kapitán Weinhard, ale bez efektu.

A neproměněné příležitosti hosty záhy mrzely, neboť hned v následující minutě se spartakovcům podařilo vyrovnat. Micák našel ve vápně Faltuse, jeho střelu Kejšar neudržel, v nastalém závaru Šálek pohotově patou vrátil míč před branku a dorostenec Patrik Hošek se mohl radovat z premiérové trefy v dresu B týmu – 1:1.

Druhý poločas pak byl ještě více divácky zajímavý. Po šesti minutách Kubata uhrál důležitý souboj na polovině hřiště, posunul Micákovi, ten kolmicí nastartoval Šálka, který zprava prošel do vápna a střelou po zemi nedal Kejšarovi šanci – 2:1.

Radost domácím ale nevydržela dlouho a za dalších pět minut bylo znovu vyrovnáno. Hosté měli výhodu standardky ze strany, do vápna centroval Poláček, na přední tyč si naběhl Peťule a přesnou hlavičkou poslal míč o zadní tyč do sítě – 2:2.

Klíčové momenty střetnutí se potom odehrály krátce po uplynutí hodiny hry. V 65. minutě tvrdou střelu Micáka vyrazil Kejšar a obránci míč uklidili do zámezí. Po následném Faltusově vhazování se k míči dostal Sedláček, našel si prostor ke střele a povedenou ranou umístil míč mimo dosah brankáře Kejšara – 3:2.

Hned po rozehrávce přišli hosté o míč, Preusler poslal přesný pas za obranu, Hošek pronikl do vápna, a ač tísněn, tak usměrnil míč po zemi k zadní tyči, kde Kejšar byl znovu krátký – 4:2.

S blížícím se koncem se hosté více tlačili do ofenzivy, ale s nepříznivým stavem již nic neudělali. Kapličtí se tak mohou radovat z první jarní výhry a zisku pro záchranu cenných tří bodů.

Sestavy – Kaplice B: F. Říha ml. – Zifčák, Preusler, Sedláček, Kubík (65. Daniel), O. Kouba, Kubata, Micák (90. M. Urazil), Faltus (86. Draškovič), Šálek (89. Flaška), Hošek (76. Koclíř), Č. Krumlov B: Kejšar – Adamíček, T. Weinhard, Houska, Kopřiva (70. Haláček), Kitzler, Poláček, Carda (70. Babouček), Špát, Bordáč, Peťule.

H. Planá – Frymburk 2:2 (0:2)

Očekávané lipenské derby se neslo ve znamení rozdílných poločasů. V tom prvním a ještě na začátku druhého byli jasně lepší hosté, kteří si také zaslouženě vybudovali dvoubrankový náskok. Ve 13. minutě se Budík proháčkoval mezi domácími obránci, předložil míč Šislerovi, který nedal brankáři Smrčiny šanci – 0:1.

Ve 42. minutě pak dali hosté gól do šatny, když Ribár krásnou uličkou vybídl k nájezdu Budíka, jenž zvýšil na 0:2. Tentýž hráč pak měl po obrátce tutovku k definitivní pojistce, ale nedal.

Hornoplánští vycítili šanci a povedlo se jim srovnat. Nejprve po hodině hry a akci Koritara dal z dorážky na 1:2 Boháč a v 70. minutě pak sám domácí kapitán Koritar po standardce smazal manko Smrčiny – 2:2. A tímto výsledkem bitva o Lipno i skončila.

Sestavy – H. Planá: Mich. Truhlář – Boháč (80. Komžák), Aleš Kvasnička, Mir. Truhlář, Oškrda – Adam Kvasnička, Kordík, Vachta, Klik – Koritar, V. Ryneš ml., Frymburk: Vítek – Janáček (38. Rillich), J. Grohman, Ribár, Mertl – D. Račák, Šisler, Kaňa (83. Salzer), M. Račák – Budík (61. Tomka), Micák.

Hlasy po derby

Trenér Michal Rybák (Kaplice B): „Po dlouhé době jsem měl z našeho fotbalu zase radost. Všichni hráči bojovali od začátku až do konce, jak se konečně o záchranu bojovat má. Z celkového pohledu jsme asi nebyli o dva góly lepší, ale byli jsme šťastnější. Pozitivní bylo i to, že se tradičně vyhecované derby tentokrát odehrálo oboustranně slušně. Je to pro nás stoprocentně velice důležitá výhra, protože nás teď čeká těžká série s favority, kdy máme Trhové Sviny, Velešín a Frymburk. A potom přijdou ještě důležitější souboje s týmy ze spodku tabulky."

Trenér Jaromír Štich (Č. Krumlov B): „Klíčový byl začátek. Za dvacet minut to klidně mohlo být o tři, ale dali jsme z dobrých šancí pouze jeden gól, a to myslím si rozhodovalo. Pak jsme inkasovali lacinou vyrovnávací branku. Ve druhé půli jsme na druhý gól soupeře ještě stačili odpovědět, ale pak už jsme i trochu odešli fyzicky, kdy se projevila tréninková morálka některých našich hráčů. I přes výslednou porážku ale tentokrát můžu chválit. Dobrý zápas odehráli vepředu Bordáč s Peťulem, oživení do hry po vystřídání přinesl zkušený Haláček."

Trenér Karel Souček (H. Planá): „Po takovém průběhu musíme bod brát jako výhru. Frymburk v první půli jednoznačně kraloval, hrál výborně, měl šance a zaslouženě vedl o dva góly. My jsme nestačili a hráli až příliš ustrašeně. O poločase jsme si to v kabině vyříkali, soupeř naštěstí v úvodu druhé půle třetí gól nepřidal – a pak jsme začali hrát my. Povedlo se nám dotáhnout a mohli jsme dokonce výsledek i otočit. V poslední minutě měl jít sám Kordík, ale rozhodčí nám neposkytl výhodu. Remíza je ovšem spravedlivá a bod má pro nás velkou cenu, protože, jak jsem říkal, Frymburk hrál hlavně první hodinu zápasu opravdu výborně."

Trenér Vlastimil Mertl (Frymburk): „Už před zápasem nastaly komplikace, protože nemohl nastoupit tahoun týmu Koršala, a to vinou nepříjemného zranění z pátečního tréninku. Zrovna pro něho to měl být velmi emotivní souboj. Museli jsme na poslední chvíli měnit sestavu, což je vždy nepříjemné. Samotné dlouho očekávané derby s naším věčným rivalem pak mělo bohužel z naší strany dva rozdílné poločasy. Když vedete v šedesáté minutě o dva góly a máte zápas pod kontrolou, tak pochopitelně nemůžu být spokojený s tím, že jsme ho nakonec takhle prohospodařili. Místo toho, abychom třetím gólem zvýšili náskok, tak šance ledabyle zahodíme, a pak se po snížení sesypeme. Při tom jsem o poločase hráče upozorňoval, že rozhodně ještě nemáme vyhráno, ale asi mě neposlouchali. Hodně nás ovlivnilo i další nucené střídání, protože jsme v sestavě neustále improvizovali, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Domácím nakonec nezbývá než pogratulovat k zisku bodu, na který jim stačil bojovný výkon. A pokud by jim tento bod měl stačit k záchraně, tak jim ho i přeji, protože i pro nás by byla velká škoda o takové letité a prestižní derby přijít. Velké poděkování patří i našim fandům."

Libor Granec, Karel Vosika