Co by nováček nejvyšší oblastní soutěže – Ondrášovka krajského přeboru – zavítali spartakovci na hřiště obhájce prvenství a trojnásobného přeborníka z Dražic.

Dražice – Kaplice 4:1 (3:0)

Domácí favorit zvláště pak v prvním poločase se prakticky téměř výhradně soustředil jen na dlouhé nakopávané míče, k čemuž mu napomáhal i silný vítr v zádech. V 6. minutě tohoto dokonale využil gólman Slavík, který dlouhým nákopem vybídl k sólu kapitána Kromku, ten se dostal až do šestnáctky Spartaku, míč však napálil pouze do břevna. To ale bylo na dlouhé minuty poslední vážnější ohrožení svatyně hostů.

Kapličtí se snažili o pozorné bránění a vyráželi do rychlých protiútoků, z kterých byli velice nebezpeční. Ve 13. minutě Kouba našel na pravé straně rozběhnutého Pulce, ten zatáhl balón po lajně, přesným centrem našel nabíhajícího Koubu, ten však v gólové pozici hlavou nezamířil přesně. Po čtvrthodině hry měli hosté další příležitost, když při rychlém kontru Krauskopf posunul míč na Januru, ten vyslal na zteč Pulce, který z pravé strany pronikl do vápna, tvrdou ránu Slavík ale vyrazil a dobíhající Kouba už nestihl hlavou míč správně usměrnit.

Hrála se více jak vyrovnaná partie. V polovině prvního poločasu se po rohovém kopu dostal k zakončení domácí Voneš a z bezprostřední blízkosti gólmana Štěpánka neprostřelil. Zanedlouho na druhé straně pronikl z pravé strany do vápna Smolen, zpětnou přihrávkou po zemi hledal své spoluhráče, našel na vápně nepokrytého Gondeka, ten se chystal k zakončení, uslyšel však za zády pokyn pusť, a tak míč pustil, bohužel za ním byl jen hráč domácích. Rozhodčí ovšem toto nesportovní gesto neslyšeli… A pak přišla pro hosty krutá desetiminutovka. Skóre se poprvé změnilo ve 33. minutě, kdy Dražičtí zakombinovali na hranici vápna a Novotný přesnou střelou k tyči nedal Štěpánkovi šanci – 1:0.

Vstřelená branka dokonale zvrátila průběh utkání a ve zbývajících minutách poločasu zkušení hráči mistra dalšími dvěma přesnými zásahy prakticky rozhodli celé utkání. Nejprve ve 38. minutě odcentroval z pravé strany Veselý, gólman Štěpánek na centr nedosáhl a od nohy překvapeného Kašeho se míč odrazil do horního růžku – 2:0.

Kalich hořkosti si pak hosté vypili dvě minuty před pauzou, kdy se na hranici šestnáctky dostal k odraženému míči Veselý a přesnou střelou do druhého horního rohu kaplické svatyně zvýšil na poločasových 3:0.

Po změně stran pokračovala poměrně vyrovnaná partie. Jako první zahrozili po deseti minutách domácí, a to díky přímému kopu. Technicky střílel Kromka, rozvlnil však jen boční síť. Krátce na to chyboval na polovině hřiště Pulec, domácí podnikli rychlý výpad do otevřené kaplické obrany, Smolen zastavil ve vápně pronikajícího soupeře nedovoleně – a pískala se penalta. K ní se postavil Hojdar, jeho střela však nebyla umístěná ani razantní, a tak se hrdinou okamžiku stal kaplický brankář Štěpánek.

O pár minut později se v protilehlém vápně dostal k odraženému míči Krauskopf, jeho střelu zastavil jeden z obránců rukou – a na světě byl pokutový kop i na druhé straně. Kaplický Jan Smolen si však s touto standardkou poradil podstatně lépe než Hojdar a snížil na rozdíl dvou branek – 3:1.

Čtvrthodinu před koncem podržel svůj tým novic mezi dražickými tyčemi. Váhající Janouch napadán důrazným Lesňákem zatáhl míč až před vlastního brankáře, Lesňák pohotově zakončoval, ale Slavík reflexivně nohou míč vykopl. V 86. minutě pak měli hosté výhodu přímého kopu a střela Smolena skončila ve Slavíkových rukavicích. V nastaveném čase měli stejnou příležitost i domácí, k míči se postavil Kaše, vyslal technickou střelu přes zeď, Štěpánek si sice na míč konečky prstů sáhl, přesto se balon v horním rohu od tyče odrazil za brankovou čáru – 4:1.

I přes prohru si Kapličtí zaslouží pochvalu, neboť s favoritem sehráli velmi dobré utkání. Dražičtí však byli v koncovce efektivnější a Spartak zaplatil tvrdou nováčkovou daň. Pokud ale v takovýchto výkonech budou spartakovci pokračovat, nenechají první body na sebe dlouho čekat. A příležitost k tomu bude v neděli 17. srpna, kdy Kapličtí v partii nováčků vyzvou na svém trávníku Želeč.

Fakta – branky: 38. a 90. Kaše, 33. Novotný, 43. Veselý – 65. J. Smolen z penalty, střely na branku 9:6, mimo 5:4, rohy 6:2, fauly 23:14, žluté karty 2:3 (u hostů Janura, J. Smolen, Faltus), řídil rozhodčí Babka, sledovalo 90 diváků.

Sestava Kaplice: O. Štěpánek – Řežáb, Kučera, Divoký (46. Lesňák), Gondek – Krauskopf, J. Smolen, Janura, L. Pulec (62. Micák) – Faltus, F. Kouba (77. Hošek).

Libor Granec