V oblíbené rubrice oslovený expert komentuje vybrané víkendové zápasy fotbalových týmů z regionu v různých soutěžích, a to většinou duely, které najdete v daném kole E.ON Tip Ligy čtenářů.

V sezoně 2014/15 je naším glosátorem zkušený frymburský fotbalista Václav Tomka. Dnes nám dvaačtyřicetiletý matador k zápasům pátého tipovacího kola E.ON Tip Ligy řekl:

Č. Krumlov – Mar. Lázně (divize): „Mariánky ani Slavoj naposledy nepředvedly optimální výkony. Krumlov po odevzdané hře a jalové koncovce přenechal tři body třináctému Zličínu a Viktorka v boji o černého Petra dostala sedmibrankový příděl od do té doby poslední Sušice. Jsem zvědav, jak se s rolí hlavního trenéra popasuje krumlovský asistent Zdeněk Šváb, který bude zaskakovat za hlavního kouče Jirku Svobodu, jenž bude na svatební hostině své dcery. Počítám ale, že si bude počínat jako poslušný žáček, nebude překopávat sestavu, kterou mu Bohoušek v pátek napíše, a v zápase pátého s posledním tudíž nebudu tipovat nic jiného, než jasnou výhru zelenobílých."

H. Planá – Frymburk (I.B třída): „Smrčina minule potrápila Sviny, když na hřišti aspiranta postupu předvedla slušný výkon. My jsme zajížděli na horkou půdu do Sedlce a po dobrém týmovém výkonu zaslouženě přivezli tři body, když jsme rozhodli dvěma góly ve druhé půli. V derby se tentokrát utká dvanáctý s pátým, který hraje relativně v pohodě. Ale derby je derby a v něm se na statistiky nehledí. Smrčina potřebuje každý bodík, jelikož poslední Malonty v čele s nestárnoucím Pepou Bílým se nadechují k finiši. My ovšem pojedeme do Plané vyhrát, protože nás tam přijede podpořit minimálně stovka věrných fanoušků. A po výhře se Smrčinou se vždycky slaví nejlíp! Rozdílovým hráčem tentokrát bude nejhezčí plejer modrobílých Tomáš Kaňa, který v Sedlci, ač střídající, doslova zazářil jako kometa a hodně nahlas si řekl o základní sestavu! Tipnu dvojku, ale budeme se muset hodně nadřít."

Kaplice B – Č. Krumlov B (I.B třída): „Malé derby. Kapličtí minule dlouho vzdorovali favorizované Dřítni, kde padli až v úplném závěru. Rezerva Slavoje pak asi nejen mě nestačí udivovat. Po odevzdání bodů v Horní Plané tentokrát doma ostudně remizovala 0:0 s dlouhodobě posledními Malontami – a zdá se, že nadupaný tým se malinko zadrhnul! Kaple doma neprohraje a ač jsem srdcem slavoják, tak tipnu jedničku. A buď se zelenobílí probudí, nebo budou padat níž a níž…"

Černá – D. Dvořiště (OP): „Dolňák po boji doma 1:2 rupnul s Chvalšinami a baníkovci z Černé po odstoupení béčka Plané jedno kolo odpočívali, tudíž je na špičce tabulky po delší době vystřídal Kájov. Dvořiště ani náhodou nerozdává body zadarmo a přesvědčí se o tom i favorizovaná Černá, která bude mít hodně práce přejít říznou obranu bývalých pohraničářů. A pokud tentokrát zase nebude Honza Říha přestavovat barák a při tom popíjet pivo a radši přetáhne dres Sokola přes hlavu, tak přispěje k tomu, že Dolňák u Lipna neprohraje."

Chvalšiny – Frymburk B (OP): „Chvalšinští na jaře válí! Vyhráli dokonce v Kájově, deklasovali sedmi góly béčko Plané, které raději poté ze soutěže odstoupilo, a naposledy vyplenili trávník ve Dvořišti. Zimní přípravu ve Chvalšinách vedl kondiční trenér Petr Maurer, což je starý lišák, a ví, jak na to. K tomu Sokol přivedl agilní slavojáky Podskalského, Nymsu a Decarliho, a když je ještě v útoku doplňuje Lukáš „Usain Bolt" Fučík, tak tu máme štiku jara! Frymburk vydřel tři body na půdě Nové Vsi a tudíž si bude věřit i tentokrát. Velkou formu chytá nevyzpytatelný univerzál Jirka „Lionel" Vinecký, který si ve Vsi ještě seřizoval mířidla, ale pozor na něj, tenhle kluk bude lepší a lepší… Pravděpodobně se ale před nedělním derby s Planou budeme muset obejít bez pendlů, a tak to tady při fazóně Sokola spíše vidím na výhru domácích barev."