Tipy z víkendové nabídky republikových, oblastních a okresních soutěží.

Česká divize

Nejnižší republiková soutěž má na programu jedenadvacáté pokračování, které nováčka v barvách českokrumlovského Slavoje dnes zavede na trávník votické Marily, farmy prvoligové Příbrami. Domácí jsou v průběžné tabulce na třetím místě s minimální ztrátou na čelo, zatímco zelenobílým patří až předposlední příčka, a tak jsou karty rozdány jasně. Na podzim Středočeši v krumlovském podzámčí uštědřili Slavoji nadílku v poměru 5:0 a jasnými favority jsou i dnes, zatímco Českokrumlovští mohou jen překvapit.

„Podzimní utkání jsem viděl. Votice mají silný tým v čele s velezkušeným exligistou Polodnou. Je samozřejmě otázkou, koho z příbramských pendlů vždy postaví, přesto jdeme do zápasu s cílem překvapit a pokusit se bodovat. Nic jiného nám ani nezbývá,“ jasně říká krumlovský kormidelník Jiří Svoboda, jenž však nebude mít k dispozici kompletní kádr a oproti předchozímu zápasu na půdě béčka pražské Slavie (0:2) uvažuje o změnách v sestavě i taktickém plánu: „Beránek má stále potíže se zády, Litvana nepustí do hry zraněná třísla a Wagner měl v týdnu teploty. Tito tři tedy určitě nebudou. Nějaké problémy se svalem měl v týdnu i Pintér, ale ten by naštěstí měl být dobrý. Jinak uděláme jednu nevynucenou změnu. V brance tentokrát dostane šanci Jirkal, i když minule Šiller neudělal na Slavii chybu a obdržené góly nešly na jeho konto. A chceme hrát otevřenější fotbal, takže nastoupíme tentokrát se dvěma útočníky. Kluci se už přesvědčili, že hrát se dá s každým. Není se čeho bát, chceme aspoň bod!“ opakovaně vyzývá trenér Jiří Svoboda.

Krajský přebor

Fotbalisté kaplického Spartaku po minulé domácí nakládačce s třeboňskou Jiskrou (1:5) klesli až na úplné dno průběžné tabulky nejvyšší oblastní soutěže.

Dnes se spartakovci pokusí uhrát první jarní body na trávníku průběžně druhé Malše Roudné, kde také mohou jen překvapit. Podzimní vzájemný duel v Kaplici skončil výmluvnou výhrou Malšanů v poměru 5:1, když čestný úspěch Spartaku dával z penalty Jan Smolen. Ten však už v řadách okresního zástupce nepůsobí a navíc kormidelník Jiří Orlíček počítá další ztráty: „Minule se zranil Vošický. Stoprocentně pak nebudou Pavel Pulec, Hejna, Valíček, Hami a Kubík. V týdnu netrénoval Vávra, zcela v pořádku není Benc a otazník visí i nad Kačírkem. Nějak se nám to sešlo, ale s tím asi nic neuděláme. Na lavičku půjdou kluci z béčka, aby nás bylo alespoň patnáct,“ vyjmenoval trenér a jedním dechem dodal: „V každém utkání už nyní hrajeme o život a v Roudném navíc i o moje další působení v Kaplici. S vedením jsem se dohodl, že se musíme chytit alespoň jedním bodem, jinak skončím. To plně chápu.“

První třídy

I. A třída: V druhé nejvyšší oblastní soutěži mají oba okresní nováčci ve třetím jarním dějství výhodu domácího prostředí, kde v dnešních zápasech přivítají favorizované soupeře z horní poloviny průběžných tabulek.

Ve skupině A po prohře ve Vacově (1:3) nadále poslední FK Nová Ves/Brloh hostí průběžně šesté Čimelice, na jejichž půdě na podzim prohrál v poměru 0:2. Domácí věří v odplatu a navíc by chtěli dát bodový dárek matadorovi Jiřímu Anderlemu, který zítra oslaví neuvěřitelné padesáté(!) narozeniny a na trávníku by neměl chybět.

V béčku průběžně dvanáctá Křemže, která na jaře ještě neokusila hořkost porážky (doma s Novou Bystřicí 4:0 a minule v Dřítni 1:1), hostí dnes spolufavorita soutěže, podzimního mistra a nyní jen o skóre za dačickým lídrem druhou Dobrou Vodu. Křemežští budou chtít nechat zapomenout na podzimní debakl ze hřiště tohoto soupeře, kde bez vyloučeného stopera Filipa inkasovali pověstný půltucet gólů (0:6).

I. B třída: Sedmnácté pokračování nejnižší oblastní soutěže přináší pouze jedno okresní derby, o to však zajímavější. Na trávníku průběžně devátého nováčka z Větřní hostuje dnes aktuálně dvanáctá Horní Planá. Oba dnešní soupeři v minulém dějství vítězně zvládli derby, když Větřínští vyhráli ve Chvalšinách (2:1) a Hornoplánští doma zdolali silné béčko Českého Krumlova (1:0). Domácí budou Smrčině oplácet prohru 1:3 z jejího hřiště.

Jasný šlágr 17. kola bude dnes k vidění ve Velešíně, kde se na trávníku lídra tabulky v souboji aspirantů postupu představí třetí Kamenný Újezd. Na podzim vyhrál zástupce našeho regionu jasně 3:0 a zopakování tohoto výsledku by jistě bral i v odvetě.

V domácím prostředí bude hrát ještě kvartet okresních zástupců. Dnes v tabulce už poslední nováček z Chvalšin v bitvě o šest bodů vyzve desáté Mladé. O první jarní body se bude dnes doma pokoušet i sedmý Vyšší Brod, který hostí šesté Lhenice. Zítra pak na vlastní trávník vyběhnou rezervy. V tabulce čtvrté béčko krumlovského Slavoje vyzve nevyzpytatelné a průběžně osmé Netolice. Na jaře stoprocentní a již třináctá rezerva Kaplice zítra přivítá jedenácté béčko Jankova.

Na druhém místě bod ztrácející Frymburk jede zítra v roli papírového favorita na hřiště průběžně pátého béčka Roudného.

Okresní soutěže

Na okresních trávnících je na programu druhé dějství jarních odvet.

Úřadující přeborník z Kájova, který do druhého poločasu sezony odstartoval sedmibrankovou kanonádou do sítě Světlíku, bude o prodloužení úctyhodné série bez porážky usilovat dnes na hřišti průběžně šesté Zlaté Koruny. Šest bodů na lídra ztrácející druhý FC Vltava hraje zítra ve šlágru kola před vlastními fanoušky se čtvrtými Malontami a jen o skóre třetí Dolní Dvořiště zamíří dnes na půdu frymburského béčka.

Lídr okresní soutěže z Horního Dvořiště po premiéře zvýšil svůj náskok v čele na tři body, který bude hájit dnes doma proti béčku FC Vltava. Druhý Holubov jede zítra na trávník béčka Přídolí.