Existenční utkání s Bohemians o záchranu v I. lize fotbalisté Dynama nezvládli, a byť dvacet minut před koncem vedli 2:0, nakonec 2:3 prohráli…

Kdy jste naposledy zažil podobné zklamání?

Jako hráč i trenér jsem už toho prožil hodně, taky zklamání tam byla. Nic podobného si ale teď nevybavuji.

A co třeba vyřazení Slavie z Ligy mistrů Doněckem?

To bylo snad ještě horší… Šlo o třetí předkolo, vítěz šel do Ligy mistrů, my v Doněcku vyhráli 1:0 a doma hráli do poslední minuty 0:0, jenže v posledních vteřinách jsme dostali gól a v prodloužení vypadli. Když pominu sportovní hledisko, tam šlo navíc i o stamiliony… Ale to je minulost, teď jsem v Dynamu a abychom dvacet minut před koncem, navíc se spoustou zkušených hráčů, vedli 2:0 a ještě padli, to nepamatuji.

Už jste si s chladnou hlavou rozebrali, proč k tomu došlo?

Bylo tam plno věcí najednou. Penalta, vyloučení, dohrávali jsme o desíti… Mužstvo v této situaci bohužel nepodrželi ani ti nejzkušenější hráči. Ale raději už na ten zápas nevzpomínat…

Selhali i ti zkušení, takže teď vsadíte na ty mladé?

Na těch mladých to chceme stavět, jiná cesta není. Třeba Řezáč už odehrál v lize celý zápas a odehrál ho dobře. Takových je tu víc, s těmi se musí počítat, s těmi se musí pracovat. Ale na druhou stranu, nelze je tam zase hodit naráz. Já souhlasím s tím, že současný dorost je hodně nadějný a že je tam většina velice šikovných a perspektivních hráčů. Což ale nezaručuje, že se všichni chytí do ligy. Byl by úspěch, kdyby se prosadili tři čtyři.

V pondělní juniorské lize za juniorku nastoupilo osm dorostenců, kteří v lize dorostu jedou na vítězné vlně, přesto stejně jako áčko ani oni nedokázali udržet dvougólový náskok…

O tom mluvím, přechod do velkého fotbalu je hrozně těžký. Ideální by bylo, kdyby se tu v lize hrálo šesté sedmé místo a za této situace je pomalu do týmu integrovat. Ale hodit je tam naráz, to nejde.

Navíc určitá naděje na záchranu, byť už spíše jen ryze teoretická, stále ještě existuje, ne?

Naděje pořád žije. Jasně, pohybujeme se v teoretické rovině, ale kdybychom porazili teď v sobotu doma Hradec a pak vyhráli na Slavii, ještě bychom mohli situaci na konci tabulky zamotat. Znovu opakuji, je to jen ryzí teorie, ale abychom to úplně vypustili, to je blbost. Hrajeme ligu a toho si je nutno vážit. Tu musíme dohrát důstojně.

Nicméně jak teď hráče namotivovat na zbývající ligové zápasy? Konkrétně hned na sobotní utkání doma s Hradcem?

Myslím, že až taková potíž by to být neměla. Šanci navíc zřejmě už začnou dostávat hráči, s nimiž se bude výhledově počítat do dalších let. Na nich to tady bude ležet.

Navíc někteří zkušení hráči tuto sobotu asi nebudou. Například Kladrubský a asi i Lengyel, jenž údajně dostal čtvrtou žlutou.

Kladrubský chybět bude, za červenou kartu je automaticky stop. Ale Lengyel má ty žluté karty teprve tři. Jiná věc je, jak na tom bude zdravotně, má problémy s kolenem. Ať tak, či onak, určitě chceme s Hradcem vyhrát.

Pád do druhé ligy už se ale zdá být hodně reálný…

Podle mě je teď nutná určitá analýza hráčského kádru. Udělat si jakýsi audit, komu končí smlouva, komu končí hostování, kdo odejde, kdo se vrátí, kdo tady zůstane. Kdo na to má, kdo nemá. A z těch, kteří tu zůstanou, jak na tom jsou platově – a jak by na tom platově byli ve druhé lize. To všechno je třeba důkladně zvážit. A nakonec se třeba zjistí, že tady zůstane, dávám příklad, pro příští sezonu osm hráčů. Poměrně dost je jich tu na hostování, dost je těch, jimž končí smlouva. Navíc někteří z těch osmi, co by tu zůstali, třeba mají tak nadstandardní smlouvy, že by to ve druhé lize tak nešlo. To všechno ale je věcí rozpočtu na příští sezonu a ekonomiky klubu vůbec. Jak na tom jsme, je třeba otevřeně říct i veřejnosti. Což však je otázka spíš pro akcionáře, ne pro mne. Jisté však je, že nás lehké období nečeká.

Podobný obrat Rada prý zažil jen na tréninku

Na tom, že fotbalisté Bohemians v sobotním utkání I. ligy v Č. Budějovicích dokázali otočit z 0:2 výsledek na konečných 3:2 ve svůj prospěch, dvěma brankami přispěl sedmadvacetiletý záložník hostů Jakub Rada, jenž poté odpovídal na dotazy Deníku jižní Čechy.

I za stavu 0:2 jste měli více ze hry, ale věřil jste, že byste ještě mohli výsledek otočit?

V takový obrat jsem asi nedoufal, pořád jsem ale věřil, že bychom si bod z Budějovic odvézt mohli. Věřili jsme, že když dáme kontaktní gól, že bychom to ještě mohli zremizovat. Že to dopadlo takhle, to je fantazie.

Vybavujete si takový podobný obrat?

Ne. Na nic podobného si nepamatuji, Snad akorát na tréninku.

Pomohla vám červená karta Kladrubského?

Hodně nám pomohla. Dali jsme gól a ještě oni dohrávali zápas jen v deseti. Myslím si ale, že jsme byli lepší už tak od půlky prvního poločasu. Měli jsme tam i šance, taky po standardkách, akorát gól jsme dali až z té penalty, kdy byl Kladrubský i vyloučen. Ta penalta nám hodně pomohla, protože jsme se dostali do kontaktu a byla to pro nás i vzpruha. Tím spíš, že jsme pak i rychle vyrovnali.

Kontaktní gól jste z penalty dal vy, věřil jste si na ni? Zdálo se, že Křížek směr střely vystihl.

Šel po ní, naštěstí byla dost prudká, takže si na míč sáhl jen konečky prstů a byl tam o fous pozdě.

Zmínil jste se, že jste po té penaltě i rychle vyrovnali, vy jste ale krátce nato dal i třetí gól. A byla to hodně povedená rána!

Chtěl jsem si udělat rychlou kličku na levou nohu a hned vypálit. To se mi podařilo a že to spadlo tak ideálně k tyči, to je i kus náhody. Na začátku druhé půle jsem tam měl i lepší pozici a šlo to půl metru vedle tyče. Že to tam teď tak hezky spadlo, bylo i štěstí. Zaplaťpánbůh za to.

Málem jste to završil ještě gólem z přímého kopu.

To jsem byl zklamaný, to se určitě dalo trefit líp.

Jak vám bylo ve chvíli, kdy sudí odpískal penaltu po vašem zákroku na Chriena?

Zatrnulo mi, samozřejmě. Penalta možná byla trochu přísná, ale rozhodčí ji pískl, tak byla a já s tím nemám problém. Bylo mi ale hodně zle, hlavně proto, že jsem tu penaltu udělal. Ale nevzdali jsme to a makali dál. A to se nám vyplatilo.

Znamená vítězství v Budějovicích pro vás definitivní záchranu v lize?

To si nemyslím, ale je to obrovská vzpruha. Byl to velice důležitý zápas, hráli jsme s jedním z našich největších konkurentů. Kdybychom tady prohráli, Budějovice by se na nás dotáhly a my bychom se dostali pod ještě větší tlak. Teď se nám bude dýchat líp.

Jihočeská patnáctka odletěla do Kanady

Mladí fotbalisté jižních Čech do 15 let v úterý odletěli na turné do Kanady a z letiště Charlese de Gaula, kde výprava přestupovala na letecký spoj do Montrealu, se s dalšími podrobnostmi ozval profesionální trenér mládeže pro Jihočeský kraj Mgr. Tomáš Maruška.

„Mladé fotbalisty v Kanadě čekají nejen fotbalové zážitky v podobě náročného třídenního turnaje nejlepších mužstev Kanady dorostenecké kategorie U16, několik přátelských utkání a tréninků, ale i plno společenských a kulturních akcí," uvedl ve svém mailu pro Deník jižní Čechy Tomáš Maruška, s nímž bude v Kanadě jako tenér působit i bývalý šéf sportovních tříd v Dynamu ČB Ivan Novák, vedoucím týmu je Luboš Pecka a zdravotníkem Karel Sláma. „Domů z Kanady bychom se měli vracet 30. dubna," doplnil vedoucí týmu.

Dle Maruškova mailu hned po příletu má výpravu přivítat na ambasádě v Kanadě český velvyslanec. „Poté bychom měli absolvovat jakousi poznávací prohlídku Ottawy," upřesnil Maruška a dodal, že během dalších dní je v plánu mj. návštěva parku Gatineau, Národního muzea civilizace a závodu s ochutnávkou známého kanadského sirupu Sugar Bush.

Nominace: Michal, Vochozka, Ardamica, Hucek, Hezoučký, Bartůněk, Penner, Malecha, Cepák, Remiáš, Faltýn, Grigera (Dynamo ČB), Šplíchal, Zadražil, Fáber (Táborsko), Volf, Touš (Písek), Pařízek (Mladé), Kotyza (Veselí).