Do startu jarní části nižších oblastních fotbalových soutěží zbývá dnes přesně jeden týden, a tak se postupně nyní podíváme do táborů zástupců našeho regionu účinkujících v prvních třídách.

Jako první jsou na řadě oba okresní nováčci druhé nejvyšší krajské soutěže – I . A třídy – z Nové Vsi a Křemže.

Trenérům jsme shodně pokládali tyto tři otázky:

1/ Jste spokojen s úrovní zimní přípravy vašeho týmu?

2/ Došlo v kádru mužstva před startem jara ke změnám?

3/ S jakým cílem jdete do jarní části mistrovské sezony?

FK Nová Ves/Brloh

Celek z pomezí okresu jde do jarních bojů z posledního místa skupiny A, když v podzimní části nováčkovské sezony nastřádal hubených 11 bodů. Zkušený kormidelník Nové Vsi Karel Švarc nám řekl:

1/ Zimní příprava u nás proběhla celkem podle plánu. Začali jsme v lednu, kdy jsme byli nejvíc v tělocvičně. Postupně se potom přidávaly přípravné zápasy, kterých bylo celkem sedm. Výsledky odpovídaly sestavě, kdy jsme několikrát hráli opravdu v hodně kombinovaném složení. Koncem přípravy už to bylo postupně lepší a sehráli jsme dobré zápasy v Kaplici a s rakouským Hasslachem (pozn. – oba 4:2). Z herního projevu jsem měl celkem dobrý dojem i při generálce minulý týden v Olešníku, i když jsme tam nakonec vysoko prohráli (1:5). Povedlo se i soustředění koncem února v šumavském Srní, kde jsme makali na fyzičce hlavně na běžkách. Jediné, co mně docela mrzí, to byla slabší účast hráčů na trénincích. Tady se ale podepsala velká nemocnost i fakt, že máme v týmu hned několik hráčů, kteří měli hokejové povinnosti.

2/ Ze stávajícího kádru neodešel nikdo. A oproti podzimu máme i nové tváře. Z hostování v budějovické Slávii se vrátil gólman Pavel Mráz. Na hostování do konce sezony s následnou opcí jsme pak z Velkého Meziříčí získali Milana Ďuricu. Ten se mi jeví herně i povahově velmi dobře a měl by být velkou posilou pro náš útok. O půl roku jsme prodloužili hostování brankáře Krauskopfa z budějovické Lokomotivy a do přípravy se po delším zranění opět zapojil Vejvoda. Ten byl dříve hráčem základu a uvidíme, jak se do toho zase dostane.

3/ Začínáme doma s Chýnovem, pak jedeme do Vacova a doma máme Čimelice. Pokud z těchto tří zápasů získáme sedm bodů, tak budeme zase ve hře. Určitě se ale budeme rvát od začátku až do konce, aby se tady I. A udržela. Je to sice na Novou Ves možná dost velké sousto, ale zase je to soutěž, kterou bychom tady chtěli hrát. Máme v různých týmech v kraji na hostování několik mladíků, pro které je tato kvalitní soutěž, až se vrátí, určitě výzvou. Nehraje se tady žádná nakopávaná, jsou tu zkušení hráči z vyšších soutěží a hraje se tu dobrý kombinační fotbal. A přesně to chceme hrát i my. Já i vedení bychom proto byli rádi, abychom se udrželi. Nic ale nebudeme lámat přes koleno. Pokud by se spadlo, tak budeme zase v další sezoně usilovat o návrat.

Sokol Křemže

Se shodným jedenáctibodovým ziskem, jen s pozicí na dvanácté příčce podzimní tabulky skupiny B, jdou do záchranářského jara fotbalisté křemežského Sokola. První muž oddílu z Podkletí, předseda a trenér v jedné osobě – Jiří Reitinger – nám před generálkou (dnes od 15.00 doma s Netolicemi) odpovídal takto:

1/ Každý rok se to u nás opakuje a je to pořád stejné. Účast hráčů na trénincích byla v zimní přípravě sotva poloviční, což je špatné a jsem s takovým přístupem hrubě nespokojený. Letos jsme neuskutečnili ani soustředění a hráli, včetně sobotní generálky, jen tři zápasy. Doufám, že aspoň teď proti Netolicím přijde zlepšení. Potřebné nasazení a bojovnost jsem zatím neviděl.

2/ Z podzimního kádru odešel Václav Novák, který se vrátil z hostování do Krumlova. Musím říct, že to pro nás je velká ztráta, protože za dobu, co u nás působil, patřil k nejlepším hráčům. Musíme se ale s jeho odchodem vyrovnat a určitě mu přejeme v dalším působišti všechno nejlepší. Z pracovních důvodů přerušil činnost Radek Procházka, který ale slíbil, že v případě nouze ještě příležitostně vypomůže. Na druhou stranu máme před jarem tři úplně nové hráče, kteří všichni přicházejí na hostování do konce sezony. Jsou to mladý Jiří Dráb z Roudného, Antonín Bittner z Bavorovic a zkušený Ladislav Štefl z Bechyně, který hrál poslední roky v Rakousku. O další půlrok jsme prodloužili hostování Jiřího Kocha z Jankova a po delším zranění by se měl v nejbližší době znovu zapojit Petr Hrubý. V našem kádru je momentálně šestnáct hráčů, což není úplně moc, ale pokud se nám budou vyhýbat zranění a bude i lepší docházka, tak by to snad mělo stačit.

3/ Bodový zisk a postavení v tabulce nám jednoznačně přisuzují boj o záchranu. Bude to určitě těžké, ale budeme se o to chtít poprat. V této nesporně kvalitní soutěži je to samozřejmě něco jiného než v I. B třídě, na podzim jsme si to ale už vyzkoušeli a víme co nás čeká. A pokud budeme na jaře odevzdávat výkony na hranici našich možností, tak já, a věřím že i naši fanoušci, nebudeme zklamaní, pokud by se to třeba nepovedlo a potkal nás sestup. Je ale třeba nechat na hřišti všechno, bojovat a rvát se, abychom mohli po sezoně říct, že jsme pro úspěch udělali maximum.