Z desítky okresních účastníků v „krumlovské“ skupině A oblastní fotbalové I. B třídy si pozici druhého nejúspěšnějšího vydobyla Nová Ves, za jejímž podzimním účinkováním se dnes podrobněji ohlédneme.

Poznámku Karla Vosiky Někde už dnes platí, druhý rok ke špičce krok si můžete přečíst ZDE!

Čtyři kola první

Fotbalisté Nové Vsi už v předchozí sezoně 09/10 ukazovali, že trémou nováčků trpět nehodlají. V premiérové sezoně byli po podzimu s jedenadvaceti body na kontě osmí a i přes špatné jaro nakonec brali lichotivou devátou příčku.

Již tak dosti zkušené mužstvo před druhým rokem v oblastní soutěži ještě posílilo a od samého začátku stavělo známé rčení, že druhá sezona ve vyšší soutěži je nejtěžší, na hlavu. Novovesští odstartovali sezonu 10/11 remízou v Kaplici, na kterou navázali těsnou domácí výhrou s béčkem Českého Krumlova.

Doma pak byli nadále stoprocentní a body vozili i z venku, i když po nečekaném debaklu v 6. kole ve Lhenicích klesli na sedmé místo. Pak ale rozjeli sérii, po 9. kole a výhře ve Srubci se vyhoupli do čela průběžného pořadí a na první příčce potom vydrželi ještě další tři kola.

Až po druhé prohře v sezoně, kterou utrpěli v posledním dějství podzimního programu ve Velešíně, klesli na druhé místo za neporaženou Křemži, na čemž už nic nezměnila ani domácí kanonáda s béčkem Kaplice v předehrávce jarního kola.

V celkovém součtu dosáhli fotbalisté Nové Vsi v podzimní části I. B třídy bilance devíti výher, tří remíz a dvou porážek, nastřádali rovných 30 bodů při aktivním skóre v poměru 35:22 (loni po podzimu měli za šest vítězství a tři remízy při pěti prohrách na kontě 21 bodů a skóre 27:26).

Počtem pětatřiceti nastřílených branek patří Nové Vsi bronzový stupínek v hodnocení útoků, když více gólů zaznamenaly celky béčka Českého Krumlova (37) a Vyššího Brodu (36). Dvaadvacet inkasovaných branek řadí defenzívu tohoto okresního zástupce na čtvrté místo v pořadí obran za Křemži (14), Lhenice (18) a Horní Planou (21).

Podzim pod lupou

Doma: Hráči Nové Vsi se spolu se Lhenicemi jako jediné dva týmy mohou pochlubit stoprocentní bilancí z domácí půdy, když na svém rozměrově specifickém hřišti vybojovali na podzim v sedmi zápasech plný počet jedenadvaceti bodů. Postupně zde porazili rezervu Českého Krumlova 3:2, Mladé 3:0, FC Vltava 4:1, béčko Jankova 2:0, Horní Planou 3:2, Vyšší Brod 4:0 a v jarní předehrávce i béčko Kaplice 6:2.

Venku: Ze hřišť soupeřů importovali hráči Nové Vsi na podzim za dvě výhry a tři remízy celkem 9 bodů a v tomto ohledu jsou stříbrní, ale na suveréna venkovních utkání zde ztrácejí plných osm bodů. Tři body si přivezli ze Srubce za výhru 1:0 po precizně provedeném přímém kopu matadora Wohlgemutha a pak ještě z Frymburku, kde vítězství 2:1 zařídil v nastaveném čase Nejedlý. Po bodu vezli za již zmíněnou remízu v prvním kole v Kaplici (3:3) a pak za cenné smírné výsledky v Křemži a Dolním Dvořišti (oba 1:1). Nejhorší zápas sehráli ve Lhenicích, kde inkasovali málo vídaný debakl v poměru 2:8. Druhá prohra přišla ve Velešíně 0:1.

Branky: O pětatřicet nastřílených podzimních branek Nové Vsi se podělilo celkem jedenáct hráčů. Vysoko nad všemi ovšem čněl ostrostřelec Jan Postl, který si podzimní kanonýrskou korunu nasadil za výborných třináct zásahů do černého a patřil vůbec k nejlepším zakončovatelům v soutěži. V klubovém pořadí druhý Chmelař má na kontě o plných osm tref méně, když na podzim skóroval pětkrát.

Další branky: 3 – Wohlgemuth, Šána, Švarc, 2 – Z. Sekera, Klein, 1 – Budějcký, Nejedlý, Vitha, Jiří Anderle mladší.

Penalty: Pouze dvakrát měli hráči Nové Vsi na podzim výhodu pokutového kopu, ale ani jednou jí nepohrdli. V obou případech si míč na puntík postavil Švarc. Ve Lhenicích jen zmírnil debakl, v předehrávce jarního kola doma proti béčku Kaplice naopak pomohl k vysoké výhře. Proti Nové Vsi se kopala penalta čtyřikrát. Křemežský Chromý nezaváhal a v divokém utkání ve Lhenicích se nemýlili ani Švec a Pořádek, zatímco třetí(!) penaltu domácího Mrkvičky brankář Mráz kryl.

Karty: Trenér Nové Vsi mohl být spokojen i s disciplínou svých svěřenců, když pouze v jediném utkání nedohrál náš tým v jedenácti. V derby na hřišti Dolního Dvořiště se deset minut po pauze poroučel pod sprchy vyloučený Nejedlý. V témže utkání jej pak v 85. minutě následoval i domácí J. Hajdák, což byl jediný vyloučený hráč soupeře v zápasech s Novou Vsí.

Už jsme zachránění, můžeme tedy na jaře hrát úplně v klidu

Nad hodnocením podzimní části oblastní fotbalové I. B třídy, plánem zimní přípravy i vyhlídkami pro jarní odvety jsme se zastavili s trenérem průběžně stříbrného FK Nová Ves/Brloh.

Kormidelník loňského nováčka před vstupem do druhé sezony v nejnižší oblastní soutěži avizoval cíl hrát v lepším středu tabulky, což Novovesští poločasovým druhým místem více než splnili. „S podzimem u nás určitě panuje spokojenost. Musím přiznat, že tady nikdo nečekal, že budeme v tabulce takhle vysoko,“ předesílá Karel Švarc a ihned se začíná zamýšlet nad základními kameny úspěšného podzimního tažení svého týmu: „Důležité bylo, že nám vyšel začátek soutěže. Podařilo se stabilizovat kádr, vyhýbala se nám dlouhodobá zranění, v mužstvu panovala pohoda, což se následně odrazilo i na výsledcích.

Velmi důležitým momentem pro tuto sezonu bylo i to, že jsme konečně začali hrát doma. Naše hřiště po loňském trmácení v několika azylech bylo opravdu velkou výhodou. Doma jsme v sedmi zápasech neztratili ani bod, něco se přivezlo i z venku a zisk třiceti bodů je nad očekávání. Ve hře jsme se snažili vycházet ze zajištěné obrany a v útoku pak těžili ze střelecké fazóny Jana Postla. Ten na úvod podzimu skóroval prakticky v každém zápase, ke konci už to bylo o něco horší, ale nakonec dal třináct branek a další góly připravil pro spoluhráče,“ chválí zkušený lodivod.

A když má trenér najít nejhorší a naopak nejlepší zápas, nemá pro odpověď daleko: „Jasně nejhorší to bylo ve Lhenicích. Na co jsme tam sáhli, to se nepovedlo, prostě propadák. Naopak, jeden z nejlepších zápasů jsme odehráli ve Srubci, kde jsme sice vyhráli jen 1:0, ale měli tam šancí na několik utkání. Takticky dobře jsme zvládli zápasy ve Frymburku i v Křemži, z domácích utkání pak musím zmínit výhry s Mladým nebo Vyšším Brodem. Najdu ale i zápasy, kdy se herně nedařilo a vyhráli jsme se štěstím, což bylo doma s Horní Planou.“

Co čeká průběžně stříbrný tým v zimní přestávce a dojde v úspěšném kádru ke změnám? „Kádr by měl zůstat prakticky pohromadě. Hostování sice skončilo Vithovi, ale sám hráč projevil zájem u nás pokračovat, a tak budeme o jeho dalším působení s budějovickou Lokomotivou jednat. Máme v kádru i několik hokejistů, kteří nebudou v úvodu jara k dispozici, ale až skončí hokejová sezona, budeme mít výběr zase větší. Jinak žádnou další posilu zatím vytipovanou nemáme, ale v této chvíli je ještě brzy.

A co nás čeká v zimě? Stejně jako loni jsme se nepřihlásili na žádný turnaj a budeme hrát pouze přípravná utkání. Už dnes vím o dvou rakouských soupeřích, jednat chceme s Dřítní nebo Lokotkou. V polovině února plánujeme čtyřdenní soustředění v Přední Výtoni, kde se zaměříme na nabírání fyzické kondice. Znovu nevynecháme ani oblíbené běžky,“ vypočítal kouč Karel Švarc.

Po podzimu ztrácí Nová Ves na první Křemži pouze dva body, takže otázka na případný postup je určitě na místě. „Plán uhrát na podzim minimálně stejně bodů jako před rokem, tedy jedenadvacet, jsme vysoko překročili. Už teď máme na kontě víc než loni za celou sezonu. V nadsázce tedy můžeme říci, že s třiceti body jsme už zachránění a můžeme tedy na jaře hrát úplně v klidu.

A případný postup? Je pravda, že herně se nám nyní dařilo, jsme na špici, ale ze zkušenosti vím, že mezi I. B a I. A třídou je opravdu velký rozdíl. Pro nás by to asi bylo velké sousto. Máme v týmu starší kluky, kteří pravidelně hrají v základu, ale když někdo z nich vypadne, tak už je to hodně znát. A ve vyšší soutěži by to bylo ještě horší, protože mladíci na tuto úroveň teprve dorůstají.

Naší snahou proto bude hrát co nejlépe, a co z toho po jaru vyleze, to se ukáže. Já hlavně věřím, že se nám bude herně dařit a budeme i nadále předvádět koukatelný fotbal, na který naši fanoušci zase rádi přijdou,“ uzavřel novovesský kormidelník Karel Švarc.