Další část našich ohlédnutí za účinkováním celků z krumlovského regionu v podzimní části oblastních fotbalových soutěží.

V druhé nejvyšší krajské soutěži – I. A třídě – máme v tomto ročníku dvojnásobné okresní zastoupení. Vedle nováčka z Nové Vsi ve skupině A je to i Sokol Křemže v béčku, jenž taktéž zažívá těžkou historickou premiéru v této bezesporu kvalitní soutěži.

Křemežští v minulém ročníku 10/11 po zásluze vybojovali prvenství v I. B třídě a po rozvaze se posunuli o patro výše. Po minimálním doplnění šel zkušený tým z Podkletí do I. A třídy s otevřeným hledím. V premiéře sice po boji těsně padl v souboji noviců v Nové Bystřici, ale hned v druhém dějství si doma zaknihoval historicky první vítězství v partii s Dřítní. Po kruté lekci na půdě největšího favorita skupiny z Dobré Vody však následovaly další dvě domácí výhry. Když poté Křemežští přivezli bod ze hřiště budějovické Lokomotivy a posunuli se na šesté místo, vypadalo to, že nováček bude příjemným překvapením soutěže. Ve vloženém kole však přišla doma prohra s dalším nováčkem ze Ševětína – a nastal zlom. Mužstvo potkala zranění klíčových hráčů, zcela se přestalo dařit v ofenzívě a ve zbývajících sedmi zápasech už Křemežští přidali na konto pouze jediný bod za bezbrankovou remízu na půdě posledních Čtyřech Dvorů. Výsledkem tak je až dvanáctá příčka po podzimu se ziskem slabých jedenácti bodů – a je jasné, že v jarních odvetách čeká Křemežské perný boj o záchranu.

Podzim pod lupou

Fotbalisté Sokola Křemže v podzimní části nováčkovské sezony vybojovali ve skupině B druhé nejvyšší oblastní soutěže hubených jedenáct bodů za tři výhry a dvě remízy, když dalších devět utkání prohráli při výsledném vysoce záporném skóre v poměru 15:30. Patnáct nastřílených branek znamená třetí nejhorší útok ve skupině, když méně gólů daly jen Dříteň (14) a Zliv (11). Počet třiceti inkasovaných gólů ukazuje taktéž na třetí nejhorší obranu, když prostupnější defenzívu měly jen celky posledních Čtyřech Dvorů (34) a Zlivi (38).

Doma: Před tradičně početnou domácí kulisou Křemežští na podzim vyválčili devět bodů za tři výhry, další čtyři domácí utkání prohráli. Hned v domácí premiéře po velmi dobrém výkonu přehráli Dříteň 2:0, o dvě kola později deklasovali v té době trápící se Zliv 5:1 a v následujícím dějství udolali budějovickou Slávii 1:0. Z křemežského trávníku pak odvezly body Ševětín (1:2), Bavorovice (1:4), Lišov (0:1) a Dačice (0:5).

Venku: Jednou z příčin umístění Křemže na chvostu tabulky je velmi malá úspěšnost na hřištích soupeřů, kde náš tým na podzim vyválčil pouhé dva body. Remizoval v sedmém kole na půdě Lokomotivy ČB 3:3 a bez branek pak hrál ve Čtyřech Dvorech. V dalších pěti venkovních duelech šli Křemežští ze hřiště soupeře s prázdnou, když prohráli na úvod sezony v Nové Bystřici 0:1, pak padli v Dobré Vodě 0:6, Olešníku 0:2, Hrdějovicích 1:2 a v předehře jarního kola v Ševětíně 1:3.

Branky: O patnáct podzimních branek Křemže se rozdělilo celkem osm hráčů. Pozici nejlepšího kanonýra týmu z předchozích sezon obhájil Luděk Edelman, kterému však k pomyslné koruně krále klubových střelců stačily čtyři zásahy do černého. Stříbro patří za tři branky Radku Hajnému a o bronz se dělí dvougólová dvojice Václav Novák mladší a Jiří Koch. Po jedné brance zaznamenali Šimon Opekar, Michal Chromý, Stanislav Brabec a Radek Procházka.

Penalty: Jistě za povšimnutí stojí fakt, že Křemežští neměli na podzim ani v jednom případě výhodu pokutového kopu. Proti Křemži se naopak penalta pískala dvakrát a obě desítky soupeři využili. Na Dobré Vodě po „červené” ruce stopera Filipa otevřel skóre do té doby vyrovnaného utkání krátce před pauzou domácí Neubauer a dobrovodský favorit potom po obrátce uštědřil oslabenému nováčkovi krutou lekci. Při smírné partii na trávníku českobudějovické Lokomotivy srovnával domácí Mikšátko z penalty na poločasových 1:1.

Karty: Dva podzimní zápasy nedohráli Křemežští v kompletním počtu jedenácti hráčů. Jak již bylo řečeno, ve třetím kole na trávníku favorizované Dobré Vody se před půlí předčasně poroučel pod sprchy stoper Filip, který reflexivně na brankové čáře zatáhl za „ruční záchrannou brzdu” a byl vyloučen. Ve dvanáctém kole v domácí partii s Dačicemi nedohrála na stoperu zaskakující křemežská legenda Václav Novák starší (46 let), který viděl červenou po faulu ve vyložené šanci soupeře a hosté pak v přesilovce vytáhli výši svojí výhry do pětigólové podoby.