V našich ohlédnutích za účinkováním okresních zástupců v první polovině sezony krajských fotbalových soutěží se dnes poprvé dostáváme k oblastní I.A třídě, kde v béčkové skupině byl z našeho dua výsledkově a bodově úspěšnější nováček hájící barvy SK Větřní.

Větřínští fotbalisté se po loňském suverénním postupu do druhé nejvyšší oblastní soutěže netajili plány čeřit vody v této nesporně kvalitní společnosti. Tomu odpovídal i výborný vstup do sezony, kdy náš tým na svém trávníku získal cenný skalp v předchozí sezoně stříbrných Hrdějovic.

Že to však nováček nebude mít lehké, to ukázalo už druhé dějství, kdy si Větřínští přivezli šestibrankový debakl ze hřiště ambiciózní Dobré Vody. Pak ale nováček trpělivě sbíral bodíky a po výhrách v dohrávce odloženého domácího zápasu s budějovickou Lokomotivou a tříbodovém importu z trávníku Sezimova Ústí se vyhoupl v průběžné tabulce na výborné páté místo!

Závěr podzimu se ale našemu zástupci hrubě nepovedl. Ve zbývajících šesti duelech přidal na konto už pouze tři body za důležitou výhru v Borovanech a v poločasové tabulce klesl až k bezprostřednímu pásmu sestupu na dvanáctou příčku. To znamená, že větřínské fotbalisty čeká v jarních odvetách boj o záchranu, kterému se chtěli vyhnout. Situace ovšem není nijak katastrofální, neboť na okresního rivala z Nové Vsi nebo poslední Borovany mají Větřínští již jistý náskok a naopak jen tři bodíky ztrácejí na sedmé místo v klidném středu. Jaro ale bude zajímavé!

Poločas pod lupou

I s předehrou prvního jarního kola odehráli větřínští fotbalisté v první polovině nováčkovské sezony v béčkové skupině I.A třídy čtrnáct utkání, z nichž pět vyhráli, jednou se o body se soupeřem dělili a osmkrát odcházeli ze hřiště poraženi.

V celkovém součtu tedy nastřádali solidních šestnáct bodů a zaknihovali si pasivní skóre v poměru 21:39. Počtem jedenadvaceti nastřílených branek se Větřní řadí na dělené desáté až jedenácté místo v pořadí útoků spolu s průběžně desátými Čtyřmi Dvory. Horší je pohled na bilanci defenzivní činnosti, kde za devětatřicet inkasovaných gólů patří nováčkovi dvanáctá příčka v pořadí obran, když vícekrát inkasovaly jen předposlední okresní rival z Nové Vsi (45) a poslední Borovany (50).

Doma: Před vlastními fandy se Větřínským paradoxně dařilo méně než na hřištích soupeřů. V podzimní části nováček doma nastřádal jen sedm bodů za dvě výhry a jednu remízu, další čtyři domácí duely pak prohrál. Naplno na svém stadionu bodoval hned v prvním kole sezony v partii s Hrdějovicemi, které zdolal 2:1. Druhou výhru přinesla dohrávka s Lokomotivou Č. Budějovice, kterou novic přestřílel 4:2. Bodík přinesla remíza 1:1 se silnou rezervou divizního Roudného. Naprázdno pak Větřínští vyšli po domácích nezdarech s lídrem skupiny z Plané nad Lužnicí 1:2, Čtyřmi Dvory 1:3, béčkem Jindřichova Hradce 2:4 a v předehře jarního kola s Dobrou Vodou 1:3.

Venku: Na hřištích soupeřů vytěžili Větřínští ze sedmi zápasů devět bodů, a to za tři výhry. Na tříbodovou venkovní vlnu se naladili při derby v Nové Vsi, kde zaknihovali vítězství 3:2. Další nejtěsnější výhry pak vydřeli v Sezimově Ústí (2:1) a v Borovanech (1:0). Čtyřikrát se pak vraceli domů s prázdnou, a to vesměs po výmluvných debaklech. Na Dobré Vodě padli 1:6, od Malého jezu ze hřiště budějovické Slávie vezli nálož 0:5 a v Chýnově prohráli dokonce 1:7. Na trávníku exúčastníka KP z Bavorovic sahali už po bodu, ale nakonec prohráli těsně 1:2, když v závěru dohrávali bez tří(!) vyloučených hráčů.

Branky: O jedenadvacet nastřílených podzimních branek větřínského nováčka se podělilo celkem devět hráčů. Nad všemi ční bilance podzimní posily, Martina Kotlára (s přídomkem II), jenž se v první polovině podzimu trefil devětkrát, ale pak hrající trenér Ginzel u tohoto střelce započítával spíše čárky v kolonce absencí…

Další góly: 3 – R. Weinhard, Cifreund, 1 – M. Homer, J. Šustr, Sukdolák, Dvořáček, Fleischmann, Ginzel.

Penalty: V podzimní části sezony měli Větřínští celkem třikrát výhodu pokutového kopu a úspěšní byli při této standardce ze dvou třetin. Ve třetím kole při domácím zápase s béčkem Roudného si už v 1. minutě stavěl míč na puntík Weinhard, ale jeho gól nakonec stačil jen na remízu. Ve dvanáctém dějství při debaklu v Chýnově tentýž hráč odmítl dílčí korekci výsledku a penaltu nedal. O kolo později v Bavorovicích již tradiční exekutor nebyl na trávníku, a tak se penalty chopil Cifreund a korigoval na výsledných 1:2 z pohledu našeho týmu.

Jistě bez zajímavosti není fakt, že proti nováčkovi se na podzim nepískal ani jeden pokutový kop.

Karty: Až na jedinou výjimku se dá říci, že Větřínští byli v podzimních zápasech na trávníku celkem disciplinovaní. Až do třináctého kola neviděli ani jednu červenou kartu, ale v inkriminovaném utkání v Bavorovicích se v závěru hrací doby postupně poroučeli ze hřiště vyloučení Dvořáček, Skok a Weinhard.

V zápasech s Větřním stejný trest postihl jediného hráče, a to v divokém duelu v Bavorovicích domácího Babku.