Při nahlédnutích do táborů okresních účastníků oblastních fotbalových soutěží se dnes dostáváme ke čtvrtému z kvarteta našich celků v I.A třídě, kterým je dle tabulkového postavení FK Nová Ves/Brloh.

Novoveští působí v druhé nejvyšší krajské soutěži již pátou sezonu a rozhodně zde nemívají na růžích ustláno. Výjimkou byl pouze ročník 2013/14, kdy tým ze samého okraje krumlovského okresu slavil v této soutěži vynikající historický celkový bronz. V dalších letech ovšem fotbalisté Nové Vsi bez výjimky bojovali o holé přežití – a bitva o záchranu se jim pohříchu nevyhne ani tentokrát.

Fotbalisté FK Nová Ves/Brloh po odchodu tradičních opor a ofenzivních klenotů (Fischer, Ďurica) zaznamenali doslova bídný start do ročníku 15/16 a porážka stíhala porážku. První bodík přišel až v osmém dějství a premiérovou podzimní výhru si zaknihovali až v jedenáctém kole. Chmurnou náladu aspoň trochu vylepšil vydařenější závěr podzimu, přesto to nakonec znamenalo zisk pouhých devíti bodů a obsazení předposlední třinácté příčky průběžné tabulky.

Podzim pod lupou

Fotbalisté FK Nová Ves / Brloh ze čtrnácti odehraných podzimních utkání (včetně jedné jarní předehry) pouze dva duely vyhráli, třikrát se o body se soupeři dělili a plných devět zápasů prohráli.

Získali tedy, jak již bylo řečeno, pouze devět bodů a dosáhli celkově vysoce pasivního skóre v poměru 23:44 (pozn. – na podzim 2014 to bylo 10 bodů a rovněž 13. místo). Počet třiadvaceti nastřílených branek není úplně nejhorší a znamená 9. místo v pořadí útoků v béčkové skupině I.A třídy. Čtyřiačtyřicet inkasovaných gólů ovšem ukazuje na vůbec nejhorší defenzívu (spolu s posledními Ledenicemi), což jasně dokumentuje, kde náš tým asi nejvíce tlačí bota.

Doma: Ani specifické prostředí rozměrově menšího domácího stadionu nebylo pro Novou Ves takovou výhodou jako dříve. Před svými fandy Novoveští zaknihovali na podzim sedm bodíků za dvě vítězství a jednu remízu, další čtyři domácí partie prohráli. Za tři body uspěli až v jedenáctém kole v důležité partii s novicem z Ledenic, kterého zdolali 4:2. Nečekané, ale o to cennější, je vítězství v derby nad okresní štikou z Velešína v poměru 3:1. Bodík zůstal doma po bezbrankové plichtě s Hrdějovicemi. Naprázdno vyšli doma po duelech s Větřním 2:3, béčkem divizního Roudného 3:4, Ševětínem 1:5 a budějovickou Slávií 1:6.

Venku: Na hřištích soupeřů přidala Nová Ves v podzimní části sezony pouhopouhé dva bodíky za dva nerozhodné výsledky, dalších pět venkovních utkání prohrála. První vlaštovkou byla remíza 2:2 na půdě budějovické Lokomotivy, což byl v osmém kole zároveň i vůbec premiérový zisk v sezoně. Stejný výsledek 2:2 uhrál náš tým nečekaně i na horké čtyřdvorské půdě. S prázdnou se však vracel po premiéře v Bavorovicích 0:2, dále padl při derby v Kaplici 1:3, na Dobré Vodě 1:6, na trávníku béčka divizního Jindřichova Hradce 2:6 a v jarní předehře při derby ve Větřní 1:2.

Branky: O třiadvacet podzimních branek FK Nová Ves / Brloh se podělilo celkem devět fotbalistů. Po odchodu tradičního krále Fischera a dalšího střelce Ďurici si pomyslnou kanonýrskou korunu nasadil zkušený hráč defenzivních řad Ondřej Švarc, jenž se v první fázi sezony trefil celkem sedmkrát.

Další trefy: 3 – J. Postl, M. Sekera, 2 – Jiří Anderle ml., Vlček, Jiří Anderle st., Fober, 1 – Pouzar, Vejvoda.

Penalty: Fotbalisté Nové Vsi měli na podzim celkem čtyřikrát výhodu pokutového kopu, ale v jejím využití byli padesátiprocentní. Jako první zahrával desítku hned v úvodním dějství v Bavorovicích kapitán Vlček, ale na domácího brankáře nevyzrál. Poté až v desátém kole v Jindřichově Hradci z penalty mírnil vysokou porážku Švarc. Tentýž hráč si pak míč na puntík stavěl ještě dvakrát, a to doma při derby s Velešínem. První pecku jistě proměnil, ale druhou mu Kothánek vystihl, akce však pokračovala, Švarc patičkou přiťukl balon do ohně a Jiří Anderle starší pohotově doklepl.

Proti celku Nové Vsi se na podzim pískal pokutový kop ve třech případech. Nezaváhali dva exekutoři, a to Weinhard z Větřní a Tauber z Loko Č. Budějovice. Větřínský špílmachr Weinhard pak kopal penaltu i v jarní předehrávce, ale tentokrát ze vzájemného souboje vyšel jako vítěz brankář Poula, což pohříchu hostům ke kýženému bodovému zisku nepomohlo.

Karty: Dvě podzimní utkání nedohráli Novoveští v plném počtu jedenácti hráčů. Ve druhém dějství doma při derby s Větřním se už ve 37. minutě červenal Zdeněk Sekera, což byla jedna z příčin následné porážky. Domácí partii jedenáctého kola s Ledenicemi nedohrál vyloučený Pouzar, což naopak tentokrát nevadilo a náš tým dovedl utkání do vítězného konce.

V zápasech s Novou Vsí nebyl v podzimní části sezony vyloučen ani jeden hráč ze soupeřících týmů.

Slova od kormidla

Nad hodnocením podzimní části sezony i výhledem do jarní části jsme se pochopitelně zastavili i s koučem FK Nová Ves / Brloh, Karlem Švarcem.

„Už před sezonou bylo po odchodu dřívějších opor jasné, že nás v dalším ročníku nečeká nic jednoduchého. Ale že to bude až tak těžké, to jsme nečekali," předesílá trenérský doyen Karel Švarc a jedním dechem pokračuje: „Podzim nám ukázal, že tentokrát bude naším největším problémem střílení gólů. Zkoušeli jsme v útočné fázi všechno možné, na hrotu se postupně vystřídali třeba Postl, Hüttner nebo Vejvoda, ale stále to nebylo ono. Ty dva střelce, tedy Fischera a Ďuricu, se ani jednomu ze jmenovaných plnohodnotně nahradit nepodařilo. Ještě musím zmínit odchod Wohlgemutha, takže i s ním jsme přišli prakticky o tři klíčové hráče základní sestavy, což se muselo projevit. Hodně nám pak utekl začátek sezony, protože mužstvo se sehrávalo. Hledali jsme ideální sestavu, ale všechno si moc dlouho sedalo a trvalo nám to bohužel dvě třetiny podzimní části. Až na konci podzimu se herní projev zlepšil a dostavily se i některé lepší výsledky."

Po podzimu má však Nová Ves na kontě jen devět bodů…

„Je to stejné nebo podobné jako v sezoně předchozí či v jiných ročnících, přesto nejsem pesimistou. Prakticky každou sezonu našeho působení v této soutěži jsme útočili spíše ze zadních pozic a máme s tím již své zkušenosti. Čtyři nebo pět týmů je na tom podobně jako my, takže budu zase optimistou a věřím, že záchrana, což je náš cíl, je reálná. Uděláme pro to hráči i všichni členové realizačního týmu maximum," vzkazuje kormidelník.

A co čeká fotbalisty FK Nová Ves/Brloh v nadcházející zimní přestávce?

„Pro tento rok jsme zvolili jiný model přípravy a přihlásili se do kvalitně obsazeného turnaje Hlubocké zimní ligy, kde budeme první zápas hrát šestého února. Zde bych chtěl ještě apelovat na všechny hráče, aby tuto fázi sezony vzali opravdu vážně a zodpovědně. Potřebujeme se zase semknout a manšaft sehrát, protože jaro bude zase hodně těžké," vyzývá kouč Karel Švarc.