Mladíci kaplického Spartaku hrající ve společenství s vyšebrodským Dynamem hostili společný dorostenecký celek malontského Hraničáře a Dolního Dvořiště.

Kaplice / Vyšší Brod – Malonty / Dolní Dvořiště 4:0 (2:0)

Hosté zahájili střetnutí jen v osmi hráčích, od 10. minuty pak jejich tým doplnil opozdilec Trinh. Kapličtí se zase museli obejít bez stálé brankářské jedničky Šestáka, a tak mezi tyčemi vypomohl po dlouhé době chytající Lukáš Outrata. Poprvé na jaře nastoupil Marek Kaňka a vůbec první start v kaplickém dresu si zapsal David Gušl.

Aktivita byla od úvodních minut na domácích kopačkách, ale hra měla k ideálu hodně daleko. Hosté se spoléhali na nakopávané míče na rychlonožku Olaha, ten však ve svém snažení zůstával hodně osamocený.

V 6. minutě centroval z levé strany Vaniš, bránící Troják ve snaze centru zabránit, poslal míč na vlastní branku, gólman Posel však skvělým zákrokem uhájil čisté konto. V 10. minutě se do koncovky dostal Urazil, mířil na zadní tyč, ale Posel vyrazil balón na rohový kop. Od praporku poslal centr Vaniš na zadní tyč, hlavičkoval Urazil, brankář hostů však byl znovu pozorný.

Další šanci si domácí vypracovali po čtvrthodině hry. Z pravé strany centroval Hájek, na zadní tyči se k balónu dostal Pál, vyslal křížnou střelu po zemi, ale Posel zakročil reflexivně špičkou kopačky. Ve 21. minutě pokoušel střelecké štěstí i Dostál, jehož povedenou ránu Posel zkrotil nadvakrát v rukavicích.

Na druhé straně pak přišla výhoda přímého kopu pro hosty. K balónu se postavil Tesař a mířil těsně mimo levé tyče.

Bezbrankový stav domácí mladíci zlomili ve 24. minutě. Hájek před vápnem posunul míč Václavu Aiblovi, na jehož povedenou ránu pod břevno již Posel nestačil reagovat – 1:0.

A za chvíli lovil hostující brankář míč ze sítě podruhé. Na levé straně vyslal do úniku Dostál přesným pasem Vaniše, ten posadil přetaženým centrem míč na hlavu Marku Urazilovi, který pohodlně skóroval – 2:0.

Pak se o slovo přihlásil aktivní Adrian Olah, jenž pronikl až do vápna domácích, ale křížný pokus se mezi kaplické tyče nevešel.

V závěru půle měli další brankové příležitosti domácí dorostenci, ale využít je nedokázali. V 34. minutě po Pálově centru zakončoval nad branku Urazil. O chvíli později se až do vápna dostal Szojka, ač tísněn třemi obránci, dokázal zakončit, ale Posel mohl zůstat v klidu, neboť míč skončil vedle branky. Po rozehraném rohovém kopu nakrátko Dostál posunul míč Urazilovi, ten pálil pod břevno, ale Posel stačil míč nadzvednout nad horní tyč své svatyně.

Neujala se ani druhé straně povedená střela Trihna, který rovněž mířil těsně nad břevno. Poslední šanci první půle měli domácí. Roh zahrával Vaniš, na zadní tyči zakončoval bez přípravy Urazil, ale Posel nadvakrát kryl.

Ani po změně stran se obraz hry neměnil. Hrálo se v poklidném tempu, s častými nepřesnými přihrávkami. Znovu po rohu Vaniše mířil nad břevno Urazil. V dalších minutách se neujaly ani střely Dostála, Urazila a Szojky.

Po hodině hry měli domácí velkou gólovku, když zleva centroval Dostál, přetažený míč vrátil Blažek před branku, ale Szojka zblízka Posla nepokořil.

V 63. minutě pak byl ve vápně zastaven nedovoleně Vaniš – a pískala se penalta. K ní se postavil Pál, gólman Posel však stranu vystihl a míč vyrazil. Z dorážky pálil Pál sice nekompromisně, ale nad bránu soupeře.

Za další dvě minutky už třetí gól do sítě hostů padl. Pál posunul míč na Marka Urazila, ten si našel na hranici velkého vápna prostor ke střele a na ránu po zemi Posel nedosáhl – 3:0.

Další gól pak přidali Kapličtí třináct minut před koncem. Gušl před vápnem přenechal míč Matouši Hájkovi, ten pronikl až před Posla, oklamal ho kličkou a pohodlně poslal míč do odkryté brány – 4:0.

Derby zápas se celkově odehrál v hodně poklidném a přátelském duchu. Hra domácích měla k ideálu daleko, ale na oslabené hosty i takovýto výkon stačil k bezproblémové výhře.

Fakta – branky: 26. a 65. Urazil, 24. Aibl, 77. Hájek, hráno bez karet, rozhodčí Pícha, 40 diváků.

Sestavy – Kaplice / Vyšší Brod: Outrata – Hájek, Čutka, M. Kaňka, Dostál, Blažek, Aibl, Pál, Vaniš, Poláček, Urazil, střídali: Gušl, Szojka, Malonty / Dolní Dvořiště: Jindřich Posel – Troják, Mrzena, Gloza, Burda, Tesař, Jan Posel, Trinh, Olah.

Libor Granec