Hned dvojice prestižních derby a jeden klíčový existenční duel ze spodku áčkové skupiny, taková byla nabídka třiadvacátého dějství nejnižší oblastní fotbalové soutěže – I.B třídy – z okresního pohledu.

Derby partie vyzněly jednou jasně pro hosty a podruhé pro domácí. Na trávníku vyšebrodského Dynama konečně po dlouhé sedmizápasové sérii bez výhry zabrala frymburská Šumava a zajistila si definitivní klid pro zbytek sezony. Dynamu aktuálně patří sedmá příčka (31 bod), Šumava je o bod zpět nyní osmá.

Existenční nádech mělo derby mezi nováčkem z Černé a béčkem krumlovského Slavoje, ke kterému hosté pohříchu nastoupili pouze v devíti(!) hráčích a odvezli si čtyřbrankovou prohru. Černá (21 bod) tak zapsala pátou výhru v ročníku, přesto zůstala předposlední, protože hornoplánská Smrčina (18 bodů) neudržela poločasový náskok v Kamenném Újezdu, vyšla naprázdno a dovolila soupeři ze sousedního okresu dostat se na 22 bodů.

Pětka v síti Dynama

Vyšší Brod – Frymburk 1:5 (0:3), branky: 65. Krauskopf – 25. Budík, 28. Kaňa, 41. D. Račák, 60. Vrátil, 72. Matuš.

Trenér Jan Straka (Vyšší Brod): „Sestavu jsme opět lepili, ale to už je na jaře evergreen, který opakuji jako kolovrátek. Na to se nemůžeme vymlouvat. K zápasu jsme nepřistoupili dobře, vypadalo to, jako bychom ho měli odehrát jen z povinnosti. Hosté nás přejeli agresivitou, lepším pohybem a měli jednoznačně větší vůli vyhrát. Na začátku druhé půle jsme měli dvě tutové šance, které možná mohly průběh utkání změnit. Ale tak jako tak, vyhrát jsme si nezasloužili. Můžu jen Frymburku pogratulovat k vítězství."

Trenér Vlastimil Mertl (Frymburk): „Konečně jsme se na jaře sešli téměř v kompletním složení. Do zápasu jsme vstoupili aktivně a domácí tím asi zaskočili. V úvodu jsme ale nedali šance a soupeř začal hru srovnávat, což nám paradoxně pomohlo. Bylo víc prostoru pro brejky a povedlo se dát góly, které domácím vzaly vítr z plachet. Druhá půle byla vyrovnanější, přesto jsme dali další dva góly. Tyto body jsme potřebovali a jsem rád, že to kluci vzali zodpovědně. Dobře zahrál celý tým, ale vyzdvihnu Budíka s Rillichem."

Devítka vezla domů čtyřku

Černá – Č. Krumlov B 4:0 (2:0), branky: 66. a 80. Pavlis, 39. Šlak, 42. Sivák.

Hrající trenér Milan Frnka (Černá): „Soupeř postavil před vápno osmičlennou hráz, kterou bylo těžké překonat. Víc než půl hodiny se nám to nedařilo, ale byli jsme trpěliví. Dorážka Šlaka a gól Siváka to zlomily. Druhá půle už byla jasně v naší režii a mohli jsme vyhrát i vyšším rozdílem. Musím ocenit, že kluci nejančili, vydrželi hrát trpělivě, věřili a nakonec to zaslouženě zlomili."

Vedoucí mužstva Karel Šíma (Č. Krumlov B): „V zápise jsme sice měli jedenáct lidí, ale bylo nás jen devět. Ti kluci, kteří hráli, ovšem zaslouží absolutorium. Všichni mákli a dlouho se drželi. Srazil nás až závěr půle, kdy jsme dostali dva slepené góly po zbytečných chybách. Ve druhém poločase nám už zákonitě docházely síly, ale kluci to odbojovali a nic nezabalili až do konce, takže to aspoň neskončilo ještě větší ostudou."

Smrčina jde ke dnu

Kamenný Újezd – Horní Planá 2:1 (0:1), branky: 67. Stegbauer z penalty, 82. Mráz – 8. Bednář.

„Byl to klíčový zápas, který jsme bohužel nezvládli. Šli jsme sice rychle do vedení a poločas vyhráli, ale pak nám postupně docházely síly. Od šedesáté minuty jsme fyzicky odpadli, což je ovšem odraz celkového přístupu hráčů. Když se netrénuje, tak to prostě ani jinak vypadat nemůže," řekl kouč Smrčiny Karel Souček.

Jak nastoupili

Sestavy okresních zástupců v zápasech 23. kola áčkové skupiny nejnižší oblastní fotbalové soutěže:

Sestava Vyššího Brodu: Šesták – Šerhakl, Pomije, Syrovátka, Vančura – L. Rapčan (46. F. Filip), Pham – Krauskopf, Marek, Rohlík – Gondek (87. Cach).

Sestava Frymburku: Vítek – Janáček, Koršala (46. Tichovský), J. Šisler, Ribár – D. Račák, Kaňa, Budík, Matuš – Vrátil, Rillich.

Sestava Černé: Bublík – Schober, Černý, Strnad, Kordík – Čerkl (71. Zeman), Sivák, J. Šlak, Brůha (46. Frnka) – Martin Koza (65. Král), Pavlis.

Sestava Č. Krumlova B: Kejšar – Čabaj, Žilavý, Lacko, Kopřiva – Kitzler, Hošek, Poláček, Ješina.

Sestava Horní Plané: Michal Truhlář – Oškrda, P. Schönkypl, Parai, Švábirt – Bednář, Aleš Kvasnička, Kordík, Adam Kvasnička – Klik, Kastenmajer.