Letošní ročník měl v rozpisu desítku přihlášených týmů. Devět patřilo mezi již stálé účastníky tohoto zápolení, nováčkem pak byla českobudějovická Slávia. Týmy si to rozdaly ve dvou pětičlenných skupinách. První čtyři si zajistily postup do čtvrtfinále, pro poslední tým ve skupině končil turnaj po základní části. Všechny zápasy se hrály na 1x 15 minut.

SKUPINA A

Áčko bylo papírově silnější, což ukázal i pozdější průběh turnaje. K tomu přispěli i Titáni, kteří svůj tým již druhým rokem posílili o zkušené exligové fotbalisty Luboše Pecku a Lukáše Adama.

Maratón osmadvaceti zápasů odstartoval duel tradičního účastníka z Trhových Svinů a budějovické Slávie, coby nováčka. A ten hned v prvním duelu vystrčil růžky, když si na konto připsal cennou výhru rozdílem čtyř branek. I Titáni velice záhy prokázali kvalitu, když rozdílem tří branek zvládli duel s krumlovským Slavojem. Titáni v čele s Peckou a Adamem nakonec prolétli skupinou bez ztráty kytičky a jen s jedním inkasovaným gólem. Postup z druhé příčky si pohlídala bez větších problémů Rafanda, tým kolem Zbyňka Ginzela. Slávii nakonec jedna výhra a jedna remíza stačily na třetí postupové místo. Ve čtyřech zápasech Slavoj nasbíral o jeden bodík více než Trhové Sviny, což stačilo na poslední místenku do čtvrtfinále. Zajímavostí je, že Slavoj v základní skupině vstřelil ve čtyřech zápasech jen čtyři branky a o všechny se postaral zkušený Václav Domin. Trochu překvapivě skončil turnaj po základní části pro loni stříbrné Trhové Sviny.

Výsledky skupiny A: Tr. Sviny – Slávia ČB 0:4 (Vazač 2, Binter, Szojka), Titáni – Slavoj ČK 3:0 (Adam 2, Goretki), Rafanda – Tr. Sviny 4:0 (Ginzel, Salon, Motz, Hermann), Slávia ČB – Titáni 0:2 (Adam, Pecka), Slavoj ČK – Slávia ČB 1:1 (Domin – Blažek), Titáni – Rafanda 3:0 (Moravec, Pecka, Adam), Tr. Sviny – Titáni 1:5 (Picek – Pecka 3, Adam, Goretki), Rafanda – Slavoj ČK 4:1 (Ginzel 2, Motz, Havlíček – Domin), Slávia ČB – Rafanda 0:3 (Szó, Havlíček, Ginzel), Slavoj ČK – Tr. Sviny 2:2 (Domin 2 – Janoušek 2).

Pořadí: 1. Titáni Kaplice 12 bodů, 2. Rafanda Kaplice 0 bodů, 3. Slávia Č. Budějovice 4 body, 4. Slavoj Č. Krumlov 2 body, 5. Trhové Sviny 1 bod.

SKUPINA B

V béčkové skupině byli jasnými favority na postup domácí a titul obhajující Parožáci a od Třebíče cestující Rebels Okříšky. O zbylé dvě volná místa si to rozdaly tři týmy. Tradičně startující Vyšší Brod a kaplické Rambo a podruhé se na kaplickém turnaji představila Zlatá Koruna. Z prvního místa nakonec postupovali do čtvrtfinále domácí Parožáci, z druhého Vyšší Brod, ze třetího díky horšímu vzájemnému zápasu Okříšky a dvě plichty nakonec stačily i Zlaté Koruně. Černý Petr skončil v rukou Ramba, jehož hráče trápila především neproduktivní koncovka.

Výsledky skupiny B: Paroh – Z. Koruna 2:0 (Kubalák, Janda), V. Brod – Rambo 1:0 (Medek), Okříšky – Paroh 2:2 (Kylíšek, Večeřa – Janda, Janura), Z. Koruna – V. Brod 2:2 (Zayml, J. Král – Pěnčík, Csavoj), Rambo – Z. Koruna 0:0, V. Brod – Okříšky 3:2 (Pěnčík, Csavoj, Medek – Řezáč, Kylíšek), Paroh – V. Brod 4:1 (Janda 3, Sedlák – Syrovátka), Okříšky – Rambo 4:0 (Kylíšek 3, Jůza), Z. Koruna – Okříšky 1:3 (Kalista – Večeřa 2, Kolman), Rambo – Paroh 1:3 (Procházka – P. Pulec, Krůček, Janda).

Pořadí: 1. Paroh team Kaplice 10 bodů, 2. Dynamo Vyšší Brod 7 bodů, 3. Rebels Okříšky 7 bodů, 4. Zlatá Koruna 2 body, 5. Rambo Kaplice 1 bod.

ČTVRTFINÁLE

Čtvrtfinálové souboje měly své favority, ale i futsalový míč je kulatý, a ne vždy musí platit, že co je psáno, to je i dáno…

Play off odstartoval duel mezi Titány a Zlatou Korunou. Už ve 2. minutě poslal favorita do vedení Pecka, ale záhy přišla odpověď ze sálovek Zaymla. Zlatokorunští srdnatě bojovali, ale favorit se prosadit dokázal. Po trefách tahounů Pecky a Adama postupovali do semifinále Titáni.

Vyšší Brod si to poté rozdal s budějovickou Slávií. Bezbrankový stav vydržel prakticky celou první polovinu zápasu. Slávisty poslal do vedení Turek, ale vzápětí vyrovnal Pěnčík. V 11. minutě vrátil Slávii vedení Mendlík. Komplikace přišla necelé dvě minuty před koncem, když byl na dvě minuty vyloučen Binter, ale Vyšebrodští přesilovku nevyužili. Naopak postup budějovického týmu jistil Blažek.

Tradiční soupeři na sebe narazili ve třetím čtvrtfinálovém mači. Kaplický Paroh si to rozdal s krumlovským Slavojem a diváci se gólu dočkali až v 8. minutě. V předchozím průběhu měli více možností Parožáci, ale do vedení šel Slavoj. Těsně před brankářem Říhou usměrnil míč do sítě povedenou tečí Čermák. Hráči Parohu zvýšili úsilí, soupeře zatlačili a v hektickém závěru se jim podařilo nejenom vyrovnat, ale i vstřelit vítězný gól. O vyrovnání se postaral Pavel Pulec a postup trefil v poslední minutě svým jediným gólem na turnaji Jan Říha.

V posledním duelu se postupové šance dávaly spíše hráčům Rebels, neboť Rafanda se musela obejít již bez služeb Roberta Szó. Rafanda dirigovaná Zbyňkem Ginzelem však soupeři odolávala a navíc dvě minuty před koncem sama gólově udeřila, když brankáře Vejtasu překonal právě špílmachr Ginzel. Když pak vzápětí přidal druhý gól Havlíček, byla semifinálová čtyřka kompletní.

Výsledky čtvrtfinále: Titáni – Z. Koruna 3:1 (Pecka 2, Adam – Zayml), V. Brod – Slávia ČB 1:3 (Pěnčík – Turek, Binter, Blažek), Paroh – Slavoj ČK 2:1 (P. Pulec, J. Říha – Čermák), Rafanda – Okříšky 2:0 (Ginzel, Havlíček).

SEMIFINÁLE

První semifinále bylo reprízou duelu ze základní skupiny.

Po ránu porazili Titáni budějovickou Slávii po gólech Adama a Pecky 2:0. Cíl byl tedy pro slávisty jasný. Pohlídat tyto dvě persony v bílém dresu Titánů. To se jim podařilo, přesto zápas skončil stejným výsledkem jako ve skupině. V 9. minutě nasměroval Titány do finále prvním gólem na turnaji Fríd. Soupeř pak s blížícím se koncem byl nucen sáhnout ke hře bez brankáře, ale power play nevyužil. Naopak, gólem do odkryté branky ztvrdil finále pro Titány skórující Goretki.

Druhý boj o finále byl o poznání jednoznačnější, když na hráče Rafandy viditelně dopadla únava. V 7. minutě sice ještě dokázal Ginzel snížit na rozdíl jedné branky, ale hráči Parohu záhy znovu své vedení navýšili – a skóre pak již narůstalo jen jedním směrem. Ve 13. minutě se dokonce do přečíslení vydal i brankář F. Říha a po narážečce se spoluhráčem uklidil míč pod břevno Šilhanovy svatyně.

Výsledky semifinále: Titáni – Slávia ČB 2:0 (Fríd, Goretki), Paroh – Rafanda 8:1 (Janura 3, Janda 2, P. Pulec, Kubalák, F. Říha – Ginzel).

O MEDAILE

O bronzu se na tomto kaplickém turnaji rozhoduje tradičně v penaltovém rozstřelu.

Na aktéry čekalo pět sérií. V první Ždiarský poslal Slávii do vedení a vzápětí jej podpořil gólman Mendlík, který kryl pokus Ginzela. Následně uspěl Vazač, ale ani Motz nezaváhal. Šilhan pak zneškodnil penaltu Binterovi a vyrovnat mohl Pexa, tomu však byla branka malá. Ve čtvrté sérii se definitivně rozhodlo. Turek mířil přesně, naproti tomu Hermann neuspěl – a z třetího místa na turnaji se mohla radovat českobudějovická Slávie.

Finále proti sobě svedlo vítěze základních skupin a dva týmy, které si finále jednoznačně za celý turnaj zasloužily. O výsledku se rozhodovalo v polovině bitvy o zlato. To na půlce hřiště zatahal osudově za dres unikajícího Pecku faulující Jan Říha a Parožáci šli do tří. Oslabení nesehráli vůbec špatně, ale v jeho samotném závěru přece jenom inkasovali, když gólmana Františka Říhu překonal Pecka. Domácí se poté snažili o vyrovnání, s blížícím se koncem sáhli i ke hře bez brankáře, ale ani z několika závarů míč nedokázali dotlačit za záda gólmana Vančaty. A protože se z brejků neprosadili ani Titáni, skončilo utkání hubeným výsledkem 1:0. Bylo se na co dívat, hrálo se slušně a férově, a to bylo to hlavní. Titáni se pak mohli radovat z premiérového prvenství na tradičním turnaji hráčů nad 35 let.

Výsledky – penalty o 3. místo: Slávia ČB – Rafanda 3:1 (rozh. penalta Vazač), finále: Titáni – Paroh 1:0 (Pecka).

Pořadatelé samozřejmě nezapomněli ocenit ani individuální výkony. Koruna nejlepšího střelce turnaje připadla Petru Jandovi, který soupeřům nasázel 8 branek, stejně jako Luboš Pecka z vítězných Titánů. Jmenovaný tahoun zlatého celku si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče celého turnaje. Nejlepším brankářem pak pořadatelé zvolili gólmana celkově třetí budějovické Slavie Radka Mendlíka.

I v pořadí již devátý ročník halového turnaje hráčů nad 35 let se vyvedl na výbornou. Nutno také zmínit, že turnaje se zúčastnila řada hráčů narozená dříve než před 35 lety. A tak jen pro orientaci uvádíme trio nejstarších hráčů turnaje. Tím nejzkušenějším byl gólman Pavel Lenk (ročník narození 1954). Tuto trojici pak doplnilo duo v dresu krumlovského Slavoje ve složení Jiří Anderle a Václav Domin (oba ročník 1962).

Celý turnaj odřídila trojice arbitrů ve složení Robert Granec, Jaroslav Škuthan a Jaroslav Škuthan mladší. I jim patří poděkování pořadatelů, kteří též děkují všem sponzorům.

Střelecká tabulka: 8 – Janda (Paroh), Pecka (Titáni), 6 – Adam (Titáni), Ginzel (Rafanda), 5 – Kylíšek (Okříšky), 4 – Domin (Č. Krumlov), Janura (Paroh).

POŘADÍ A SESTAVY

1. místo – Titáni Kaplice: Jiří Vančata, Alexei Goretki, František Česák, Petr Skála, Marek Vančata, Josef Fríd, Tomáš Moravec, Lukáš Adam, Luboš Pecka, Ondřej Papaj.

2. místo – Paroh team Kaplice: František Říha, Karel Krůček, Martin Kubalák, Pavel Lattner, Pavel Pulec, Jan Říha, Petr Janura, Milan Sedlák, Petr Janda.

3. místo – SK Slávia České Budějovice: Radek Mendlík, Libor Szojka, René Ždiarský, Lukáš Binter, Petr Vazač, David Mendlík, Hynek Blažek, Josef Turek, Ondřej Lacko.

4. místo – Rafanda Kaplice: Pavel Šilhan, Zbyněk Ginzel, Robert Salon, Josef Motz, Robert Szó, Jaroslav Havlíček, Jan Hermann, Václav Pexa.

5. místo – FK Dynamo Vyšší Brod: Jan Salzer, Vít Syrovátka, Daniel Poláček, Michal Pěnčík, Petr Csavoj, Pavel Medek.

6. místo – Rebels Okříšky: Jiří Vejtasa, Martin Řezáč, Petr Kylíšek, Ivoš Večeřa, Milan Kolman, Jaroslav Jůza, Jan Jeřábek, Vítězslav Hlavina.

7. místo – SK Zlatá Koruna: Rudolf Schwarz, Jan Macanovič, Pavel Král, Miloš Kalista, Pavel Zayml, Milan Somolík, Jaroslav Král.

8. místo – FK Slavoj Český Krumlov: Pavel Janků, Michal Flöring, Zdeněk Šváb, Jiří Anderle, Jiří Němec, Petr Schönkypl, Jiří Čermák, Václav Domin, Jan Peťule.

9. místo – Rambo Kaplice: Václav Kuchař, Josef Studený, Tomáš Procházka, Milan Neubauer, Tomáš Beránek, Bohdan Malický, Radek Lattner.

10. místo – TJ Spartak Trhové Sviny: Pavel Lenk, René Janoušek, Václav Brožka, Ladislav Picek, Vadim Rys, Petr Valut, Josef Rauscher, Karel Brůha, Josef Kurali.