Fotbalisté kaplického Paroh teamu se každoročně zkraje prázdnin vydávají na turnaj v malé kopané. Po pěti letech však Parožáci největší republikové klání Qantocup ve Svitavách vyměnili za premiérový ročník Zelencupu, který se konal v Českém Dubu u Liberce.

Jedním z hlavních pořadatelů turnaje byl exligista Luděk Zelenka. A k vidění byly další známé tváře. V týmu s Luďkem Zelenkou se objevil například bývalý hráč budějovického Dynama Jan Seidl, za Real Top Praha hráli komentátoři ČT Robert Záruba a Karel Diviš. Velkým lákadlem byla také exhibice mezi Slavojem Houslice a Kozlovnou Ládi Vízka, za kterou nastoupili například Pešice, Siegl nebo Jarošík.

Osmačtyřicet přihlášených týmů bylo rozlosováno do dvanácti čtyřčlenných skupin. Z nich postupovaly do nadstavby vždy dva nejlepší týmy plus osm celků z třetích míst. V krásném areálu divizního Českého Dubu bylo na jednom travnatém hřišti a jedné umělé trávě přichystáno celkem šest hřišť na malou kopanou. A nehrálo se tradičních 4 +1, ale 5 + 1.

Cesta do osmičky

V prvním utkání základní skupiny narazili hráči Parohu na pražský tým M – Bubo, se kterým remizovali.

Dalším soupeřem byl liberecký Rapid. I v tomto utkání soupeř vedl, aby Kapličtí poté znovu dotáhli duel ke smíru.

Před třetím kolem byl Paroh v tabulce třetí a poslední soupeř z Brna byl s třemi body druhý. Povinnost tedy velela zvítězit, což se po velmi dobrém výkonu povedlo. Parožáci se tak mohli radovat z postupu z druhého místa.

Výsledky: Paroh – M-Bubo 1:1 (Smolen), – Rapid Liberec 1:1 (Lesňák), – Pokorný Brno 4:2 (Lattner, Smolen, Janura, Sedlák). Pořadí: 1. Rapid Liberec 7 bodů (skóre 11:3), 2. Paroh KAPLICE 5 bodů (6:4), 3. Pokorný Brno 3 body (8:10), 4. M–Bubo Praha 1 bod (1:9).

V prvním zápase nadstavbové skupiny se Kapličtí utkali s mladíky z Turnova, se kterými po boji padli.

Klíčový proto byl následný duel proti Litvínovu, který měl na kontě již tři body. Parožáci zabrali a připsali si čtyřbrankovou výhru. Tento výsledek měl cenu zlata, protože v posledním zápase pak Kapličtí přesvědčivě přehráli nejslabší tým skupiny a čekalo se na výsledek duelu Výšinky a Litvínova. Po jeho skončení měly tři týmy šest bodů, a tak o pořadí rozhodovala minitabulka. Z ní vyšli jako vítězové Kapličtí a postoupili do osmifinále.

Výsledky: Paroh – Výšinka 0:1, – Litvínov 4:0 (Lesňák 2, M. Pulec 2), – Scio 4:1 (Sedlák, Smolen, J. Říha, Lesňák). Pořadí: 1. Paroh KAPLICE 6 bodů (8:2), 2. Výšinka Turnov 6 bodů (5:2), 3. FK Litvínov 6 bodů (5:5), 4. Scio Praha 0 bodů (1:10).

Vyřazovací boje

Osmifinále: Paroh – Podlužáci Podluží 3:0. Do K. O. systému Kapličtí nastoupili v kompletní sestavě. Ve vyrovnané bitvě v poslední minutě půle soupeř zapomněl na obranná vrátka, Lesňák se Smolenem šli sami na brankáře a po precizní spolupráci druhý jmenovaný otevřel skóre. Hned po změně stran protivník po Lattnerově centru překonal vlastního brankáře – a bylo to o dvě branky. V závěru přidal ještě třetí gól Janura – a Kapličtí slavili postup mezi nejlepších osm.

Čtvrtfinále: Paroh – P.F.C Český Dub 0:3. Domácí tým složený z hráčů divizního celku předváděl po celý turnaj kvalitní výkony a aktivně vstoupil i do zápasu s Parohem. Klíčový moment se odehrál ve 3. minutě, kdy Kuzma zbytečně zatáhl míč do vlastního vápna, byl sice nedovoleně atakován, následně ale sám fauloval – a pískala se penalta, kterou Jiránek proměnil. Domácí byli i nadále aktivní a minutu před pauzou se jim podařilo z brejku navýšit skóre. Druhý poločas se sice odehrával v režii Parohu, ale šance zůstaly nevyužity. Dorážkou se neprosadil M. Pulec. Poté přišla střela stejného hráče z přímého kopu, už překonaného brankáře Kobachidzeho ale zastoupil na čáře jeden z obránců. V další gólovce neuspěl ani Janura. V poslední minutě pak domácí třetím gólem zpečetili postup do semifinále.

Turnaj však pokračoval i pro Paroh, který si to v duelu dvou poražených čtvrtfinalistů s polským týmem rozdal o to, kdo bude následně hrát o konečné páté místo a kdo bude usilovat o sedmé místo.

O 5. – 8. místo: Paroh – Hutnik Pieňsk 2:2, pen. 2:3. V sestavě již chyběl zraněný Lesňák. Proti od podlahy hrajícím Polákům přesto začali Parožáci s chutí, ale šance Lattnera a J. Říhy brankou neskončily. Naopak, krátce po změně stran se hráči Pieňsku dostali ze šťastné dorážky do vedení. Zanedlouho však vyrovnal Smolen. Závěr odehráli hráči Parohu velice netakticky, když ve snaze rozhodnout dělali hrubé chyby a soupeř měl jednu gólovku za druhou. A jednu ze tří tutovek využil – 1:2. V posledních vteřinách se však po rohu podařilo vyrovnat, když hlavičku Lattnera usměrnil do sítě Sedlák. V následném rozstřelu ale měli pevnější nervy Poláci a na Paroh čekal závěrečný zápas o sedmé místo.

O 7. místo: Paroh – Výšinka Turnov 0:0, pen. 3:2. V boji o konečné umístění došlo na odvetu duelu z nadstavbové skupiny, který vyhráli mladíci z Turnova 1:0. K odvetě navíc nastupovali Kapličtí bez bratří Říhů, a tak se gólmanských rukavic chopil Smolen. Kapličtí ovšem zvládli zápas po taktické stránce na výbornou. V normální hrací době gól k vidění nebyl, a tak se muselo rozhodnout při penaltách. V nich se vytáhl právě Jan Smolen, který dva pokutové kopy zneškodnil. Rozhodující penaltu pak proměnil Sedlák. V premiéře Zelencupu obsadil Paroh team Kaplice velice pěkné sedmé místo.

Sestava Paroh teamu Kaplice: F. Říha – J. Říha, P. Lattner, Kuzma, J. Smolen, M. Pulec, Sedlák, Lesňák, Preusler, Janura.

Konečné pořadí 1. ročníku Zelencupu: 1. P.F.C. Český Dub, 2. K.O. team, 3. MMX, 4. SPK, 5. Real Top Praha, 6. Hutnik Pieňsk, 7. Paroh team KAPLICE, 8. Výšinka Turnov, 9. 1.FC Praha, 10. Restaurace U Pecků.

Libor Granec