V našich ohlédnutích za účinkováním družstev z regionu v minulé sezoně 2012/13 oblastních fotbalových soutěží se dnes dostáváme k druhému z tria okresních zástupců v I. A třídě – celku FK Nová Ves/Brloh.

Novoveští po nováčkovském předchozím ročníku, kdy o zachování příslušnosti k druhé nejvyšší krajské soutěži bojovali až do posledního kola a nakonec s nejtěsnějším náskokem vybojovali nesestupovou třináctou příčku, šli do další sezony s cílem pokud možno vyhnout se podobným starostem a nervům. Druhý rok ve vyšší soutěži však podle staré pravdy bývá ještě těžší, a to se potvrdilo, zejména v jeho první polovině.

Náš tým od hranic regionu byl přeřazen do béčkové skupiny I. A třídy, kde sice zahájil dvěma cennými remízami se silnými soupeři z Hrdějovic a Bavorovic, po čtvrtém kole a domácí výhře nad nováčkem z Vimperka byl dokonce ve středu pořadí, ale dál již sbíral převážně nezdary. Vítězství v dohrávce s Lišovem sice na závěr podzimu trošku vylepšilo vyhlídky, přesto hubených devět bodů a poslední místo v tabulce znovu znamenaly perné jarní boje o záchranu.

Zlom však nastal v zimní přípravě, kdy Nová Ves ani jednou neprohrála, připsala si skalpy silných soupeřů a hlavně začala střílet branky. Mužstvo si zvedlo sebevědomí a už jarní vstup a remíza na půdě největšího aspiranta postupu z Bavorovic ukázaly směr. Hráči Nové Vsi pak v odvetách ani jednou neprohráli venku(!), důležité body připisovali i doma – a nakonec z toho bylo nečekané a lichotivé osmé místo v konečném účtování B skupiny I. A třídy.

Sezona pod lupou

Z šestadvaceti mistrovských utkání v béčkové skupině I. A třídy fotbalisté FK Nová Ves/Brloh v sezoně 2012/13 osm vyhráli, sedmkrát se o body se soupeři podělili a jedenáctkrát šli z trávníku poraženi. Celkem tedy vybojovali 31 bodů (loni 27) a dosáhli pasivního skóre v poměru 53:72 (loni 46:68). Počet třiapadesáti nastřílených gólů ukazuje na šestý nejlepší útok, dvaasedmdesát inkasovaných branek ovšem značí vůbec nejhorší defenzívu ve skupině.

Doma: V bilanci domácích utkání patří Nová Ves k dolní polovině pořadí, když před vlastními fandy získala za sezonu 15 bodů za čtyři výhry a tři remízy, dalších šest zápasů doma prohrála. Tři body si připsala na podzim za výhry nad Vimperkem 2:1 a v již zmíněné dohrávce s Lišovem 6:2. Na jaře urvala výhru v derby s aspirantem postupu z Kaplice 4:2 a pak na závěr sezony s Hrdějovicemi 6:3.

Remízou skončily domácí zápasy s Bavorovicemi 1:1, Velešínem 2:2 (podzim) a s českobudějovickou Lokomotivou 2:2 (jaro).

Prohru si Nová Ves doma zaknihovala na podzim po duelech s Novou Bystřicí, Slávií ČB (oba 1:3) a Tr. Sviny (0:3), na jaře prohrála s Dobrou Vodou (1:4, hráno v azylu na umělce ve Staré Hlíně), Vacovem 2:6 a Čtyřmi Dvory 2:5.

Venku: Ještě o bodík více, a to šestnáct, získali hráči Nové Vsi na hřištích soupeřů, kde v sezoně čtyřikrát zvítězili a stejný počet utkání zremizovali. Na podzim za tři body neuspěli venku ani jednou, ale v jarních odvetách přivezli výhry z Vimperka 2:0, Tr. Svinů 4:1, Lišova 2:1 a Velešína 4:3.

Bod získali za podzimní remízu v Hrdějovicích 0:0, na jaře pak hráli smírně v Bavorovicích, Nové Bystřici (oba 1:1) a na Slávii ČB (2:2).

Bez bodu se vraceli na podzim z Kaplice (2:9), Dobré Vody (2:3), ze hřiště Lokomotivy ČB (1:6), Vacova (1:5) a ze Čtyřech Dvorů (1:3). Na jaře venku neprohráli!

Branky: O třiapadesát nastřílených branek Nové Vsi v sezoně 2012/13 se podělilo celkem 11 hráčů. Nad všemi výrazně ční bilance osvědčeného kanonýra Martina Fischera, který v sezoně zatížil konta soupeřů devatenácti zásahy a za kaplickým Lesňákem (31) a bavorovickým Kováčikem (20) byl třetím nejlepším střelcem soutěže. Krok ještě držel Milan Ďurica, jenž ke dvěma podzimním trefám přidal na jaře dvanáct zářezů a celkem tak nastřílel 14 branek.

Další góly: 5 –  J. Postl, 4 – Marek Wohlgemuth, 3 – Jiří Anderle st., 2 – J. Pouzar, Vlček, 1 – Martin Wohlgemuth, Švarc, Jiří Anderle ml., Hřib.

Penalty: V sezoně měli hráči Nové Vsi celkem pětkrát výhodu pokutového kopu a byli v této činnosti stoprocentně úspěšní. Na podzim v dohrávce s Lišovem uspěl z puntíku Marek Wohlgemuth. Na jaře pak třikrát nezaváhal Ďurica (ve Vimperku, doma s Vacovem a ve Velešíně) a jednou se nemýlil Fischer (doma s Vacovem).

Proti se pískala penalta čtyřikrát. Ve třech případech se soupeři nemýlili, vimperský Čejka mířil v jarní odvetě z penaltového puntíku do tyče.

Karty: Pouze ve dvou utkáních nedohrála Nová Ves v kompletním počtu jedenácti hráčů. V podzimním derby s Velešínem byl na domácím hřišti vyloučen Jan Anderle. V jarní odvetě v Nové Bystřici se červenal Vejvoda.

V zápasech s Novou Vsí viděli červený kartónek rovněž dva hráči ze soupeřících týmů, a to v jarních odvetách kaplický Janura a vacovský Čtvrtník.