Pokutové kopy: V zápasech kaplického Spartaku se v průběhu celého ročníku zahrávalo celkem devět pokutových kopů. Šest jich bylo nařízeno proti Kaplici, třikrát měli výhodu penalty spartakovci. A shodou okolností se všechny tyto události odehrály v podzimní části sezony.

První penaltu zahrávali Kapličtí již v prvním kole v Dražicích, kde Jan Smolen z puntíku snižoval na 3:1. Kapličtí nakonec prohráli 1:4. Ve čtvrtém kole hostil kaplický nováček ve vlastním prostředí Čimelice. O výhře 2:1 rozhodl proměněnou penaltou Jan Smolen. Třetí „pecku" pak spartakovci kopali v kole čtrnáctém, kdy do Kaplice zavítal Jankov. Z penalty otevřel skóre Lukáš Pulec a zápas nakonec dospěl k dělbě bodů po výsledku 2:2.

Poprvé čelili kapličtí brankáři pokutovému kopu rovněž již v prvním podzimním duelu v Dražicích. Za stavu 3:0 Štěpánek střelu Hojdara dokázal zneškodnit. V pátém kole se fotbalisté Spartaku představili na novém stadionu Třeboně, kde na 2:0 pro domácí zvyšoval proměněnou penaltou Maxa. Třeboňští nakonec zvítězili vysoko 5:0. V osmém kole na jih jižních Čech zavítaly Dačice a díky trefě Štolby z pokutového kopu se ujaly vedení. Tři body ale nakonec zůstaly v Kaplici, protože domácím se podařilo vývoj zápasu otočit ve svůj prospěch a zvítězit 4:2. V jedenáctém kole se Kapličtí představili v Oseku, kde po penaltě Rybáka prohrávali 0:1. Nakonec po boji prohráli 2:4. Ve třináctém kole na Rudolfově vyrovnával z bílého bodu průběžný stav na 1:1 Syrovátka. Domácí nakonec zápas vyhráli 3:1. A poslední šesté penaltě spartakovci čelili ve čtrnáctém kole v domácím zápase s Jankovem. Sedlic tehdy vyrovnával na 1:1 a zápas skončil, jak už bylo zmíněno, smírem 2:2.

Karetní hříšníci: Ve třiceti utkáních Ondrášovka krajského přeboru 14/15 nasbírali kapličtí hráči celkem 71 žlutých karet, což činí průměr 2,36 žluté karty na zápas. Jednoznačně nejpilnějším sběratelem byl již tradičně zkušený Janura, který z rukou rozhodčího byl žlutou kartou napomínán šestnáctkrát.

V průběhu soutěžního ročníku odehráli fotbalisté Spartaku dva zápasy, aniž by viděli žlutou kartu. Podařilo se jim to v rámci sedmého kola v Soběslavi a shodou okolností i v domácí odvetě se stejným soupeřem. Nejvícekrát oceněni žlutou kartou byli naopak v utkáních čtvrtého a šestého kola. V duelu s Čimelicemi a Sedlicí byli napomínáni shodně pětkrát.

Žluté karty: 16 – Janura, 9 – Faltus, 6 – Lesňák, 5 – Krauskopf, 4 – J. Smolen, L. Pulec, F. Kouba, Gondek, 3 – O. Svoboda, Doubrava, Kebl, 2 – Divoký, Micák, Hejna, Krenauer, 1 – D. Smolen, Čajan.

A co říká statistika červených karet?

V průběhu ročníku 14/15 se stalo pouze dvakrát, že Kapličtí dohrávali duel v nestandardním počtu hráčů. V jedenáctém kole v Oseku musel už ve 13. minutě předčasně pod sprchy Tomáš Faltus za údajnou ruku v pokutovém území. Na jaře pak v odvetě právě s Osekem nedohrál po zcela zbytečném vyloučení Ondřej Svoboda.

Pouze jednou pak byl v utkání proti Kaplici někdo vyloučen. Stalo se to v domácím zápase s Jindřichovým Hradcem, při kterém musel hřiště předčasně opustit již ve 38. minutě hostující brankář Hulík. Kapličtí však přesilovku využít nedokázali a gólem z poslední minuty prohráli 1:2.

Divácká kulisa: Ani v krajském přeboru si Kapličtí nemohli stěžovat na nezájem svých příznivců, kteří chodili na stadion opět v poměrně hojném počtu. Na druhou stranu, poslední domácí zápasy sezony již tolik diváků nepřilákaly, neboť postavení Spartaku na dně tabulky přece jen některé fanoušky odradilo.

V průběhu sezony se Kapličtí představili doma patnáctkrát. Nejnižší návštěvy byly na dvou jarních odvetách, a to s Osekem a Rudolfovem, kdy utkání shlédlo vždy jen 90 fanoušků. Nejvíce diváků naopak přišlo na premiérové střetnutí sezony, kdy Kapličtí hostili nováčka ze Želče a pořadatelé napočítali chvályhodnou číslovku 240. Celkem patnáct domácích zápasů Spartaku vidělo 2035 diváků, což je průměr 136 fanoušků na jedno utkání.

Venku odehráli spartakovci shodný počet patnácti střetnutí. Nejméně diváků přišlo na podzimní duel v Prachaticích a na jarní premiéru za zimního počasí v Želči.V obou případech utkání sledovalo pouze pět desítek příznivců. Nejpočetnější divácká návštěva na venkovním zápase Spartaku přišla v Třeboni. Hrálo se netradičně již v pátek, za umělého osvětlení a byl to první ostrý zápas třeboňské Jiskry na novém stadionu. I díky hojné divácké návštěvě z Kaplice vidělo utkání 400 diváků. V součtu bylo na venkovní střetnutí Spartaku zvědavo přesně 1800 diváctva, a to je tedy průměr 120 na zápas.

Celkem třicítku soutěžních střetnutí Spartaku Kaplice v sezoně 2014/15 vidělo 3835 diváků, a to je průměr 128 na zápas. Celková návštěvnost i přes bídnou jarní část sezony, která skončila sestupem, je tedy vyšší než v předchozím ročníku v I. A třídě.

Libor Granec