Po vítězství nad Žižkovem už je to jisté, Táborsko je ve druhé lize půlmistrem! Jak se to poslouchá?

Hezky. Moc hezky a moc příjemně. Je třeba si to užít a pořádně si to vychutnat, protože jsme nic takového nečekali. Naším cílem bylo hrát pátý osmý flek, hrajeme výš a jsme tomu rádi. Je to pro nás také motivace k další práci. Je vidět, že když se poctivě pracuje – a myslím to, jak to říkám, protože „poctivě pracovat" je u nás hodně zprofanované – že to výsledky přináší. My totiž opravdu poctivě pracovali.

Zmínil jste cíl, s nímž jste do sezony šli, to je hrát o páté až osmé místo. S tím, že byste mohli po polovině soutěže v tabulce být před Dynamem a navíc i na postupové příčce, jste tudíž asi nepočítali?

Ani ve snu! Opravdu ne, vždyť my tři roky hráli o záchranu, tak jsme říkali, že hlavně tomu se chceme vyhnout. Že kádr máme lepší, než jsme měli loni nebo předloni a že tudíž patříme mezi těch prvních osm. Že bychom mohli být před Dynamem, na to jsme nemysleli, byť to je docela příjemné, to připouštím, nic podstatného to ale není. Pro nás je důležité, že hrajeme nahoře, že se nemusíme třást o záchranu. Máme čas a klid na práci. A přiznávám, že je milé si občas něco hezkého o nás přečíst v novinách či vidět v televizi. To je po předchozích nervech se záchranou příjemná změna.

Ale někdy kolem pátého kola, kdy jste byli kousek od sestupových míst, vaše situace tak dobrá nebyla. Jak vám v té době bylo?

Tak to nám bylo pořádně ouzko… Právě tehdy nás Dynamo oslovilo s přáním, zda bychom jim mohli uvolnit Honzu Šimáka. Naše tehdejší nepříliš dobré postavení v tabulce bylo jedním z důvodů, proč jsme ho uvolnit nemohli. Vyšli jsme Dynamu vstříc předtím, kdy chtělo Javorka, jenže to Dynamo hrálo ligu, zatímco teď jsme ve stejné soutěži a my v ní zrovna nebyli nejlíp a měli jsme obavy, abychom neměli podobné starosti jako v minulých sezonách. To jsme nehráli až tak špatný fotbal, ale nevyhrávali jsme. A vypadalo to, že i letošní sezona začíná podobně. Proto nám bylo, jak jsem říkal, ouzko. Sice jsme nepanikařili, nicméně Šimáka jsme do Dynama pustit prostě nemohli.

Říkáte, že jste nepanikařili, takže jste například vůbec neuvažovali o změně na trenérském postě? To totiž v našem fotbale je většinou první krok, který oddíly v takové situaci dělají.

Nic takového, tak špatně jsme na tom zase nebyli. Nehledě na to, že i kdybychom na tom byli ještě hůř, trenéra bychom neodvolávali. Osobně já dělám fotbal dvaadvacet let a trenéra, co si pamatuji, jsme odvolávali asi třikrát. Jinak to vždy byla jakási přirozená výměna. Což se týká i naposledy trenéra Zákostelského, jenž odešel po čtyřletém působení. Tenkrát jsme šest zápasů v řadě nevyhráli, přesto jsme pana Zákostelského neodvolávali. To prostě není náš styl. Ke změně došlo po sezoně, kdy jsme konstatovali, že tady pan Zákostelský odvedl dobrou práci, ale přišel čas na změnu.

A zdá se, že jste s angažováním Romana Nádvorníka měli šťastnou ruku.

My věděli, že pan Nádvorník má zkušenosti se špičkou druhé ligy a se spodkem první ligy. Byl to pro nás takový krůček zase o něco dál a jsem rád, že jsme se nespletli.

Když už jste zmínil sérii, kdy jste šestkrát nevyhráli, naopak teď jste už podesáté za sebou neprohráli. Jak by řekl klasik, to jsou paradoxy…

Mluvili jsme o tom na začátku, že vezeme se na vítězné vlně a všichni že si to užíváme. Mně se navíc na tom líbí i to, že se najednou o fotbal začínají zajímat i lidi, kteří na něj dříve nechodili. I ti fanoušci, co chodili na fotbal jednou za čas, najednou zjistili, že už to není jen taková legrace, že hrajeme nahoře, že sem jezdí hrát o body Hradec Králové a Dynamo, že si nás na přáteláky bere Slavia a Sparta. Já to někde vyjádřil slovy, že už nejsme jen diváky velkého fotbalu, že už jsme jeho účastníky.

O tom, že jste účastníky velkého fotbalu svědčí i to, že dres Táborska oblékají i hráči hodně zvučných jmen. Třeba letos se vám povedlo dát dohromady hodně silný kádr. Kdo vůbec má v klubu hlavní slovo při tvorbě hráčského kádru?

Když jsme v minulosti dávali mužstvo dohromady, poslední slovo měl Martin Svoboda. Když odešel, post sportovního ředitele jsme neobsazovali a máme tu kompetenci rozdělenu mezi tři lidi, jimiž jsou trenér Nádvorník, já a Tomáš Samec. V kostce je to tak, že trenér většinou někoho vytipuje a jde na mě, abych na toho hráče sehnal peníze. Začneme zjišťovat, kolik by stál a já rozhodnu, zda to zaplatíme, či ne. Své si k tomu řekne i Samec. Prostě my tři o kádru rozhodujeme.

Bylo hodně těžké udržet Jana Šimáka? A jste rád, že se vám to povedlo?

Samozřejmě, že nás těší, že tady Honzu máme. Za prvé, je to mediálně mimořádně zajímavý hráč, což sice není to hlavní hledisko, svou roli to ale také hraje. Zásadní je jeho přínos po fotbalové stránce. Navíc když jsme se ve druhé lize zabydleli, dali jsme si za cíl se snažit přivést sem kluky, kteří v Táboře s fotbalem začínali a odtud se dostali do velkého fotbalu. U všech se to nepovedlo, někteří se tady neprosadili, ale Honza do týmu zapadl výborně. Dostal tady šanci a tu důvěru bohatě splácí.

O tom, že Táborsko už patří do velkého fotbalu, svědčí i to, že Tusjak byl nominován do národního mužstva do jednadvaceti let. Souhlasíte?

Já panu Dovalilovi okamžitě řekl, že pokud má o Tusjaka zájem, že mu žádné problémy dělat nebudeme a nikam nebudeme volat a rozčilovat se, že to pro nás bude oslabení. My totiž v neděli hrajeme důležitý zápas ve Varnsdorfu a tam nám bude Tusjak chybět. Nicméně my si té nominace moc vážíme, je to pro celý klub veliká čest.

Zcela na závěr jedna věc, o které se na jihu Čech mezi fotbalovými fanoušky mluví. Málo platné, jste na postupových příčkách a patříte mezi nejvážnější kandidáty na boj o postup do ligy. Takže přímá otázka a prosím o přímou odpověď – pokud si postup do ligy vybojujete, budete na účast v nejvyšší soutěži reflektovat?

Já zastávám názor, že postup do ligy se neodmítá! My nikdy žádný postup neodmítli. Zároveň ale k tomu dodávám, že tyto otázky nejsou na pořadu dne, je to hodně předčasné. Máme za sebou patnácté kolo, ale o takových věcech se můžeme bavit třeba po pětadvacátém kole. Jsme rádi, že jsme tam, kde jsme, sedíme ale nohama na zemi. Postupy se neodmítají, ale pokud by ta naše situace k tomu směřovala, teprve pak si sedneme a řekneme si, jaké jsou možnosti a jaké varianty. To znamená, kde hrát, kolik by to stálo, a tak dále. Potom bychom si teprve mohli říct, jsme na tom tak a tak, máme na to. Čímž nemyslím jen peníze, ale i zázemí. Všichni vědí, že stadion nemáme, že máme projekt a sháníme na něj peníze. Kdo ví, co bude za šest měsíců, jak sportovně, tak ekonomicky. Až by ta situace nastala, pak bychom teprve všechno důkladně zvážili a rozhodli se, co a jak. Do žádného harakiri bychom určitě nešli.