Jenže jak se ukázalo, bylo to jen zbožné přání…

Ligový lídr totiž v jihočeské metropoli zvítězil hladce 4:0, když po Štajnerově gólu z penalty definitivně odpor Jihočechů dvěma výstavními trefami po přestávce zlomil nejlepší muž na hřišti Bosančič.

„Liberec byl lepší a vyhrál zaslouženě. O tom není žádných pochyb," podtrhl trenér Dynama František Cipro, dle něhož jeho svěřenci hráli proti nejlepšímu mužstvu, jaké v naší lize teď je.

Pro domácí fotbalisty, kteří na jaře patří v lize k nejlepším a doma pod trenérem Ciprem prohráli v sezoně prvně (naposledy vyšli naprázdno ještě pot taktovkou Jiřího Kotrby v srpnu s Jabloncem), byl čtyřbrankový výprask asi až příliš krutý, takový ale fotbal je.

Domácí totiž zápas začali s elánem a v úvodu horším týmem rozhodně nebyli. „Prvních deset minut jsme byli lepší a aktivnější a měli jsme i nějaké náznaky šancí. Neříkám šance, ale náznaky. Jenže jsme je nedali a Liberec pak ovládl hru uprostřed hřiště," připustil trenér František Cipro. „Škoda, chtěli jsme je potrápit daleko víc," litoval.

Liberec v úvodu působil poněkud zakřiknutě, neboť jeho hráči dobře věděli, že jakákoli bodová ztráta by pro ně byla v boji o titul velkou komplikací, zatímco domácí mohli hrát v klidu a bez zábran, protože ligu už zachránili před týdnem.

Potřebné uklidnění pro Liberec přišlo po dvaceti minutách, kdy Řepka šel ve velkém vápně v souboji s Breznaníkem do skluzu, trefil však nohu libereckého rychlíka a sudí Drábek bez váhání ukázal na značku pokutového kopu.

„Penalta to byla," nehledal vinu u rozhodčího trenér Cipro. „Nicméně ta situace se musí řešit jinak," dodal.

I druhou část utkání zahájily České Budějovice aktivně. Jenže dvě akce Klesy úspěchem neskončily a stejně nevýrazně dopadla i série rohů domácího týmu.

I tak se zdálo, že by domácí favorita přece jen mohli ještě potrápit. Jenže pak přišly dvě zmíněné velké chvíle hostujícího Besančiče. Nejdřív z přímého kopu z dobrých třiceti metrů místo centru volil střelu a byla to rána jako z děla – 0:2. Krátce nato na milimetr přesným lobem zaskočil Daňka v bráně znovu – 0:3.

„Breznaník, Štajner i další hráči jsou výborní – a Bosančič, to v rámci naší ligy je extratřída, výjimečný hráč," nešetřil trenér Cipro na adresu srbského hráče chválou, jedním dechem ale dodal: „Přesto ty dva góly, co nám dal, dostávat nemůžeme. Pro diváky to byly nádherné góly, myslím ale, že oba se daly chytat…"

Jeho liberecký protějšek to viděl trošku jinak. „Ronaldo střílí góly taky z takové dálky, z jaké dal Miloš tady na 0:2. Při druhém jeho gólu možná gólman nebyl ideálně postaven, ale Bosančič to perfektně podkopl. Byla to krásná branka," ocenil kopací techniku svého svěřence Jaroslav Šilhavý.

Po dvou Bosančičových gólech bylo rozhodnuto definitivně a z očekávané fotbalové bitvy se stala exhibice hostí. Bylo už jen otázkou, jak vysoké vítězství si Liberec poveze. Do černého se sice trefil už jen střídající Hadaščok, navíc ale Šural nastřelil břevno a další šance hosté nevyužili.

Trenér Šilhavý byl i tak plně spokojen. „Na páteční výhru Sparty jsme dokázali odpovědět," vyzdvihl a na dotaz, jak blíž je Liberec titulu, se jen pousmál: „Jak blíž? O kolo…"

Jak šel na Střeleckém ostrově čas

5. Před Breznaníkem odkopl Klesa a Liberec kopal první roh, Řepka míč odhlavičkoval a najednou tu byl slibný protiútok Dynama. Táhl ho Řezníček, přihrávku na nabíhajícího Sandra však před odkrytou bránou odvrátil do bezpečí Fleišman. Z rodící se obrovské příležitosti tak domácí nic nevytěžili.

13. Sandro pustil balon na Machovce, na jeho prudkou přihrávku nabíhal Klesa a před ním ve skluzu přes břevno uklidil na roh Kelič. Akce to byla jako přes kopírák podobná spolupráci Řezníčka a Sandra, bohužel i tentokráte bez gólového zakončení.

17. Z dobrých třiceti metrů natáhl Bosančič a Daněk musel rychle na zem, aby dělovku hostujícího záložníka vytlačil alespoň na roh.

22. Penalta! A jako blesk z čistého nebe… Breznaník se snažil obejít ve vápně Řepku, ten mu ve skluzu chtěl míč vypíchnout, jenže zasáhl i nohu libereckého rychlíka. Sudí Drábek okamžitě ukázal na značku pokutového kopu, a přestože Daněk směr Štajnerovy střely vystihl a dokonce míč rukou i zasáhl, jeho cestě do sítě nezabránil – 0:1.

40. Breznaník potáhl balon a uvolnil Rabušice, ten se snažil obstřelit blokujícího Řepku – a nebyla to zlá myšlenka, míč totiž prolétl jen těsně kolem vzdálenější tyče do autu.

43. Pěkná akce podél pravé lajny, na Šuralovu prudkou přízemní přihrávku naběhl Rabušic, v pádu však míč dobře netrefil a z bezprostřední blízkosti Daňkovu svatyni překopl

53. Krajčík vtipně prostrčil do vápna na Klesu, ten se prohnal kolem Fleišmana a přihrávkou pod sebe hledal Řezníčka, před ním však Nezmar stačil míč vypíchnout na roh.

55. Krajčík u bližší tyče naběhl na Rýdlův rohový kop a rovnou ze vzduchu pohotově vypálil, brankář Bičík však byl u bližší tyče včas.

59. Rýdl fauloval ve středu hřiště Breznaníka, míč si postavil Bosančič, a byť se brankář Daněk při letu vzduchem natahoval, seč mohl, na balon po Bosančičově výstavní dělovce z dobrých třiceti metrů nedosáhl – 0:2.

60. Tři hráči hostí se řítili na osamoceného Řepku, Štajner dal na Šurala, ten na druhou stranu na Rabušice, ten ale slibnou situaci tři na jednoho pokazil.

62. Šural po Štajnerově uličce sám na bránu, tvrdá střela ale jen otřásla břevnem.

69. Bosančič si všiml, že Daněk stojí venku z brány a levačkou si budějovického gólmana z dvaceti metrů vychutnal – 0:3.

84. Za Klesu naskočil v domácím týmu Roman Wermke, pro něhož to byl ligový debut: pro domácího mladíka v jeho 17 letech velká chvíle.

85. Štajner prostrčil balon mezi oběma českobudějovickými stopery a střídající Hadaščok dal svěřencům trenéra Cipra kalich hořkosti dopít až do dna – 0:4.

Č. Budějovice – Liberec 0:4 (0:1)

Branky: 59. a 69. Bosančič, 23. Štajner (11), 85. Hadaščok. ŽK: Řezníček, Javorek, Machovec – Breznaník. Diváci: 3337. Rozhodčí: Drábek – Wilczek, Páral.

Dynamo: Daněk – Krajčík, Řepka, Brezinský, Machovec – Klesa (83. Wermke), Javorek, Němec (58. Hudson), Rýdel (73. Petráň), Sandro – Řezníček.

Liberec: Bičík – Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman – Šural, Janů, Štajner, Bosančič (85. Ndemen), Breznaník (79. Hadaščok) – Rabušic (88. Musiol).