Ohlédnutí za účinkováním fotbalistů prvního týmu českokrumlovského Slavoje v podzimní části krajského přeboru 10/11.

Glosu Karla Vosiky Bič v závěru podzimu zapráskal nad hlavami si můžete přečíst ZDE!

Od pěti k osmi

Fotbalisté FK Slavoj Český Krumlov po výborném jarním tažení, které je dovedlo až na výsledný bronzový stupínek v sezoně 09/10, byli zcela po právu řazeni ke spolufavoritům i ročníku následujícího. A tuto nálepku také Českokrumlovští prakticky od samého začátku sezony potvrzovali.

Slavojáci výborně odstartovali a po šestigólové kanonádě ve třetím kole doma proti nováčkovi z Lažiště se usadili na prvním místě průběžné tabulky. Tam se pak drželi až do čtrnáctého kola. Po desátém dějství, kdy zelenobílí na vlastním trávníku ve šlágru dvou neporažených v závěru otočili bitvu s Milevskem, měli na čele výmluvný náskok pěti bodů. Hned v následujícím kole však přišla v Čížové první porážka v sezoně, náskok se potom začal postupně tenčit až se po nepovedeném závěru podzimní části nakonec změnil v osmibodové manko na lídra.

V celkovém součtu figurují Českokrumlovští v podzimní části přeboru na bronzovém stupínku o tři body za druhou Čížovou a s již zmíněnou velkou ztrátou na první Milevsko, což se po výborném úvodu sezony dá označit za menší zklamání. Házet flintu do žita ovšem není na místě, protože v tříbodovém systému ani tato ztráta nemusí být zdaleka určující a na jaře rozhodně ještě bude o co hrát.

Podzim pod lupou

Fotbalisté áčka českokrumlovského Slavoje z šestnácti podzimních zápasů KP devět utkání vyhráli, čtyřikrát se o body se soupeři podělili a třikrát odcházeli z trávníku poraženi. Na podzim nastřádali celkem 31 bodů a dosáhli vysoce aktivního skóre v poměru 41:24 (pozn. – loni po podzimu, kdy figurovali před zimní pauzou až na osmém místě, to bylo 23 bodů při skóre 29:17).

Počtem jedenačtyřiceti nastřílených branek slavojáci znovu obhájili post nejproduktivnějšího týmu přeboru, když například aktuální lídr zaznamenal o plných 13 branek méně. Bilance čtyřiadvaceti inkasovaných gólů ovšem u Slavoje ukazuje na dělenou sedmou až desátou příčku v pořadí obran, když stejně branek dostaly celky Kaplice, Čkyně a béčka Písku. Při tom obrana prvního Milevska byla na podzim pokořena pouze devětkrát a druhá Čížová inkasovala 11 gólů.

Doma: V hodnocení domácích utkání patřili Českokrumlovští na podzim k nejlepším v přeboru, když ziskem dvaceti bodů zaostali pouze za Milevskem, které bylo ve své tvrzi stoprocentní. Slavojáci z osmi domácích utkání vyhráli šest a dvakrát před svými fandy remizovali. Postupně porazili béčko Písku 3:0, Lažiště 6:0, Hlubokou 6:2, v derby Kaplici 2:1, Milevsko 2:1 a J. Hradec 1:0. Nečekané domácí ztráty zaznamenali ovšem se Čkyní (2:2) a Jankovem (1:1).

Venku: Ze hřišť soupeřů slavojáci na podzim přivezli za tři výhry a dvě remízy jedenáct bodů, což není sice špatné, ale mohlo to být určitě i víc. Plný počet bodů získali za výhry ve Veselí 2:1, Týně 5:2 a Dražicích 2:1. Bodík importovali z Roudného (1:1) a Prachatic (3:3). Naprázdno ale vyšli při již zmíněné první prohře v sezoně v 11. kole v Čížové (0:1). Pak po nezdaru na půdě posledního Chýnova (2:3) klesli na druhé místo a vše završila nepovedená předehrávka jarního kola, kdy po velké přestřelce prohráli derby odvetu v Kaplici (3:5).

Branky: Na jedenačtyřiceti nastřílených podzimních brankách českokrumlovského Slavoje se podílelo celkem jedenáct hráčů. Korunu klubového krále střelců si opět nasadil Jan Peťule, jenž zatížil konta soupeřů dvanácti zásahy. Osvědčený kanonýr po polovině držel i post nejlepšího kanonýra celého přeboru, ale v derby předehrávce jej přeskočil kaplický Lesňák.

Další branky: 8 – Pliška, 4 – Beránek, 3 – Klivanda, Sivák, Svoboda, 2 – Boháč, Špát, 1 – Benc, J. Zatloukal, Kolaj (pozn. – jedna branka při výhře v Týně byla označena za vlastní domácího Šonky).

Penalty: Krumlovští měli na podzim čtyřikrát výhodu pokutového kopu, úspěšní ale byli jen na padesát procent. V domácích zápasech s Pískem a Kaplicí střelec Pliška penaltu proměnil, ale proti Čkyni pálil do břevna. Stejně pak skončila i desítka Peťuleho v utkání s Lažištěm. Proti Slavoji se kopala penalta rovněž čtyřikrát a uspěl pouze kaplický Smolen v prvním derby v Krumlově. Týnského Meidla ale Vokál při desítce vychytal, hradeckému Císařovi kryl penaltu Šiller a kaplický Smolen v odvetě derby z puntíku přestřelil.

Karty: Zelenobílí viděli na podzim pouze dvě červené karty a shodou okolností to bylo až v derniéře, kdy velké derby v Kaplici po druhé žluté kartě nedohráli vyloučení Beránek a Svoboda.

Mužstvo zase ukázalo, že kvalitu určitě má

Nad bilancováním podzimní části sezony i výhledem pro jarní odvety jsme se zastavili s trenérem prvního týmu českokrumlovského Slavoje.

Kouč Lubomír Pintér před startem nové sezony říkal, že nálepky favorita se slavojáci rozhodně nezříkají, ale musejí to potvrdit i na hřišti. To se také dlouho dařilo a po desátém kole patřilo zelenobílým první místo s pětibodovým odstupem od druhého Milevska. Potom ale slavojáci o vydobytý náskok přišli.

„Musím předeslat, že zklamaný rozhodně nejsem. Na každého přijde slabší chvilka a nás to potkalo právě v závěru podzimu. Celkově ovšem naše mužstvo zase ukázalo, že kvalitu určitě má,“ jasně začíná trenér Pintér a jedním dechem pokračuje: „Je třeba vidět, že jsme za celý rok v součtu, včetně pohárových a turnajových utkání, odehráli celkem třiačtyřicet zápasů, což je opravdu obrovská porce. V závěru jsme potom pochopitelně trochu hledali síly. Když se navíc přidala zranění a další faktory, tím myslím třeba zjevnou nepřízeň rozhodčích vůči našemu týmu, která je už veřejným tajemstvím, výsledek je potom takový, jaký je.“

Při podrobném rozebírání podzimní části v podání fotbalistů Slavoje trenér Pintér dále říká: „Pozitivní je, že jsme dokázali navázat na dobré jaro. Kvalita byla vidět už před startem sezony, kdy jsme v poháru vyřadili divizní Třeboň a hodně potrápili ligový Písek. V samotných soutěžních zápasech jsme potom od začátku ukazovali sílu v ofenzívě, kdy se nejvíc dařilo Peťulemu. Výborný začátek měl i Pliška, který pak ale trochu gólově ustrnul.

Bohužel, nikdo další se k této dvojici více gólově nepřidal. Útok jsme potřebovali oživit, ale zranili se Vacek i Koritar. Na konci jsme potom trochu vařili z vody. Třeba v Kaplici s námi byli i dva dorostenci a úplný nováček Kolaj. Obrana také nebyla špatná, vyrovnali jsme se s odchodem Třeštíka a za dvanáct kol dostali dvanáct branek. V posledních čtyřech kolech jsme ale inkasovali stejný počet gólů. To vyhořeli oba gólmani, dostávali jsme doslova hloupé góly.“

A jaké jsou plány zelenobílých pro zimní přípravu a následně jarní odvety? „Program musíme poněkud upravit, aby těch zápasů nebylo tolik. Čeká nás znovu zimní turnaj na Hluboké, kde bude třeba rozložit zátěž na více hráčů. Přichází na druhou stranu příležitost pro kluky, kteří se vrátí z hostování, aby se poprali o šanci dostat se do týmu.

A jaro? Letos jsme měli výborné a já věřím, že budeme schopni to v odvetách znovu zopakovat, i když nám základ asi pohromadě nezůstane. Někteří hráči mají nabídky z vyšších soutěží, Peťule chce odejít do zahraničí. Máme ovšem dostatečně široký kádr a dobrou mládežnickou základnu, všichni se mohou ukázat, že na kraj mají.

Bude to velmi složité, přesto věřím, že ty manšafty, které všichni tlačí do postupu, znovu potrápíme. Jsem přesvědčen, že se opět vrátíme k atraktivnímu útočnému fotbalu, což jsme zase naznačili už v posledním zápase při derby v Kaplici, a výsledky se dostaví,“ uzavírá kormidelník krumlovského Slavoje Lubomír Pintér.