V ohlédnutích za podzimní částí fotbalových soutěží v podání zástupců našeho regionu se pochopitelně napoprvé zastavíme u nejvýše účinkujícího týmu z okresu, a to divizního českokrumlovského Slavoje.

Nováčkovská daň

Českokrumlovský Slavoj v minulém ročníku krajského přeboru obsadil druhou příčku o osm bodů za vítěznou Čížovou, ale po souběhu okolností mu stejně jako třetímu Milevsku byla nabídnuta možnost posunout se o patro výše, tedy do nejnižší republikové soutěže – České divize. Tuto nabídku slavojáci po rozvaze využili a od sezony 2011/12 se na krumlovský trávník znovu vrátila fotbalová divize.

Že to však tým pod vedením trenérské dvojice Lubomír Pintér a Zdeněk Šváb mladší v soutěži prošpikované béčky prvoligových týmů a jejich farmami nebude mít jednoduché, to jasně ukázal už samotný start do sezony. Jen minimálně posílený a obměněný tým Slavoje hned v prvním kole inkasoval doma čtyřgólovou lekci od Hořovicka a stejný výsledek si pak připsal o týden později na půdě béčka Bohemians 1905 v pražském Ďolíčku. Následně však ve třetím kole přišla domácí výhra nad Kolovčí – a vypadalo to, že se může blýskat na lepší časy.

Naděje ovšem zhatilo hned následující dějství, kdy zelenobílí vysoko prohráli v Rokycanech, kde navíc přišli o tři vyloučené důležité hráče základní sestavy (Pliška, Svoboda, Klivanda), kteří potom „vyfasovali” i vysoké disciplinární tresty. Následovaly kruté pětigólové příděly venku i doma, a tak na další bodový zápis příznivci Slavoje čekali až do devátého kola. To se po návratu trestanců podařilo vyhrát v Tachově a po dvou domácích remízách v jihočeských derby s Milevskem a Táborem se Krumlovští odpoutali od poslední příčky. Nevydařený závěr podzimní části, kdy slavojáci tápali zejména v koncovce, ale zapříčinil, že Českokrumlovští opět klesli až na dno tabulky. Je tedy jasné, že zelenobílí mají před sebou velmi těžké jaro, kdy v odvetách budou bojovat o zachování divizní příslušnosti.

Podzim pod lupou

Fotbalisté českokrumlovského Slavoje v podzimní části nováčkovské sezony nasbírali v A skupině České divize pouhých osm bodů za dvě výhry a stejný počet nerozhodných výsledků a při jedenácti prohrách dosáhli vysoce pasivního skóre v poměru 12:42. Počtem dvanácti nastřílených branek má Slavoj druhý nejhorší útok v soutěži společně s Milevskem, když méně gólů (9) vsítilo jen bodově vyrovnané béčko Bohemians 1905. Dvaačtyřicet inkasovaných gólů pak ukazuje na vůbec nejhorší defenzívu v soutěži.

Doma: Před vlastními fandy si zelenobílí na podzim připsali pět bodíků, když doma dokázali zdolat jen Koloveč 2:1. O body se pak doma dělili v již zmíněných derby s Milevskem (0:0) a Táborem (1:1). V dalších pěti domácích zápasech vyšli naprázdno, když padli s Hořovickem 1:4, béčkem Slavie Praha 1:5, Voticemi 0:5, Benešovem 2:3 a Horními Měcholupy 0:1.

Venku: Na hřištích soupeřů zabodoval Slavoj pouze v devátém kole, kdy vyhrál 2:0 v Tachově. Po zbývajících šesti utkáních se zelenobílí vraceli domů s prázdnou. Prohráli na půdě Bohemians 1905 B, Rokycan (oba 1:4), ve Strakonicích 1:5, na hřišti béčka Dukly Praha 0:5, ve Štěchovicích 0:1 a na závěr podzimu i při derby nováčků v Čížové 0:3.

Branky: O pouhých dvanáct podzimních branek Slavoje se podělilo celkem devět hráčů. Tři zásahy tak stačily Janu Koritarovi k pomyslné koruně krále střelců. Dvakrát se trefil Wagner a dalších sedm hráčů se radovalo z gólu jednou. Byli to Babouček, Kroupa, Sivák, Beránek, Boháč, Vacek a J. Zatloukal.

Penalty: Krumlovští měli na podzim pouze v jednom případě výhodu pokutového kopu. Bylo to v důležitém derby utkání doma proti Milevsku. Zodpovědnost na sebe deset minut před koncem za bezbrankového stavu vzal Pliška, ale branku z puntíku přestřelil – a body se rozdělily. Proti Slavoji pak byla penalta nařízena šestkrát. Ve čtyřech případech se exekutoři nemýlili, a to Kaufman z Hořovicka, votické duo Walter a Veselý a Novák ze Štěchovic. Posledně jmenovaný štěchovický hráč však svojí druhou desítku poslal mimo tyče a měcholupskému Musilovi penaltu zneškodnil brankář Jirkal.

Karty: Jak již bylo řečeno, Krumlovští doplatili i na disciplinární tresty. Na podzim vidělo pět hráčů Slavoje červenou kartu a následně na delší dobu vypadli ze sestavy. Hned v prvním kole doma proti Hořovicku šel předčasně pod sprchy Pintér. V Rokycanech se červenal trojlístek Pliška, Svoboda a Klivanda. Za penaltový faul ve Štěchovicích nedohrál brankář Šiller. V zápasech se Slavojem naopak nebyl vyloučen ani jeden hráč ze soupeřících týmů.