Krajský přebor – 1. kolo: FK Slavoj Český Krumlov – FK Topmen Spartak Kaplice 2:2 (1:1)

Stalo se již tradicí, že zástupci českokrumlovského okresu vstupují do nejvyšší krajské fotbalové soutěže vzájemným duelem. Za krásného letního počasí byly na prestižní okresní derby zápas zvědavy čtyři stovky diváků.

Kaplická lokomotiva

Do zápasu vtrhli Kapličtí jako velká voda. Sotva po pár vteřinách hry poslal Vávra dlouhý balón za domácí obranu, Lesňák pronikl do šestnáctky, vybíhajícímu gólmanovi Šillerovi udělal kličku, ten jej poslal k zemi, ale píšťalka hlavního rozhodčího zůstala němá. Ve druhé minutě Záveský našel zpětnou přihrávkou Pavla Pulce, jeho táhlá střela však minula pravou tyč. Hosté i nadále pokračovali ve velkém úvodním tlaku. Ve čtvrté minutě zatáhl míč po levé straně Záveský, přihrávkou po zemi našel ve vápně volného Martina Pulce, ten však ve stoprocentní šanci míč prakticky netrefil.

Hned v následující minutě hosté rozehráli rohový kop nakrátko, následovala střela Martina Pulce z úhlu pod břevno, ale Šiller vytáhl míč znovu na rohový kop. V sedmé minutě už se ovšem skóre přece jenom měnilo. Domácí kopali rohový kop, jenomže do brejkové situace se dostali Kapličtí – Janura utekl po pravé straně, na vápně našel volného Houšku, který přistrčil míč Záveskému a jeho tečovaná střela skončila pod horní tyčkou Šillerovy svatyně – 0:1. Krumlovští se k prvnímu vážnějšímu ohrožení soupeřovy brány dostali po deseti minutách hry, když měli výhodu trestného kopu. Střelecký pokus Zvěřiny však skončil nad brankou. V prvním poločase měli míč častěji na svých kopačkách hosté, kteří si hlídali své jednobrankové vedení.

V polovině prvního dějství byl zaznamenán první střelecký pokus domácích, který směřoval do branky. Trestný kop téměř z poloviny hřiště zahrával Zatloukal, když nakopl dlouhý balón, Třeštík zády k bráně hlavou zakončil, ale s jeho pokusem do středu branky neměl Kopřiva žádné problémy. Pak si aktivně hrající hosté vypracovali další vyložené šance, ze kterých měli své vedení navýšit. Ve 25. minutě utekl domácí obraně Lesňák, přihrál po zemi kolem brankáře před prázdnou branku míč volnému Janurovi, který měl na kopačce druhý gól, ale svou tutovku doslova zazdil. O chvíli později pak Janura našel na levé straně do vápna nabíhajícího M. Pulce, tomu však následná střela z velmi dobré střelecké pozice nesedla a skluzující Lesňák na míč těsně nedosáhl. První poločas pozvolna spěl ke svému závěru, když z ničeho nic gólově udeřili domácí. Již v nastaveném čase zahrávali trestný kop z levé strany, na Třeštíkův centr si naběhl kapitán Benc a hlavou neomylně skóroval – 1:1. Tento tzv. „šatňák“ byl doslova vysvobozením pro českokrumlovské hráče, a naopak se stal ledovou sprchou pro do té doby jednoznačně lepší hosty.

Zvrat v přesilovce

Do druhého poločasu již v domácím dresu nenastoupil obránce Petřík. Místo něj do derby naskočil mladý Sivák. Slavojáci přeskupili řady a z jejich pohledu to bylo prospěšné. Rázem to byli oni, kdo byl v utkání aktivnější. Hned po třech minutách hry Zvěřina našel ve vyložené šanci Peťuleho, ale jeho zakončení postrádalo jak razanci, tak i přesnost, takže Kopřiva míč bez větších problémů kryl. V 57. minutě pak po dlouhém Boháčově autovém vhazování nastal před kaplickou svatyní velký závar, skóre ovšem zůstávalo nadále nerozhodné.

Krátce na to se po rohovém kopu dostal Třeštík k opakovanému centru, hlavičkující Peťule v gólové šanci branku Spartaku minul. V 65. minutě se pak připomněli i Kapličtí. Rohový kop točil Martin Pulec do branky, z čáry vyhlavičkoval míč na roh Třeštík. Následoval centr Záveského od rohového praporku, na centr nejvýše vyskočil P. Pulec, míč z jeho hlavy však zamířil nad břevno. O tři minutky později nastala pro kaplické velká komplikace, když byl po dvou zcela zbytečných žlutých kartách vyloučen Matoušek. A netrvalo dlouho a slavojáci se ujali vedení. Jejich druhá branka v zápase byla vskutku kuriózní. Z pravé strany poslal Boháč do šestnáctky řádně falšovaný centrovaný míč, který přeletěl P. Pulce a po odrazu od země přeplachtil i překvapeného brankáře Spartaku Kopřivu – 2:1.

Po inkasované brance Kapličtí s přibývajícím časem stále více otvírali svá obranná vrátka, což byla voda na krumlovský mlýn. Domácí mohli své vedení pojistit. V 77. minutě po centru z pravé strany pálil nad branku Benc. Pět minut před koncem si na levé straně střídající Benčič narazil míč se Zvěřinou, aby pak z úhlu tvrdě vypálil nevyzpytatelným bodlem, Kopřiva stačil vytěsnit jeho pokus nad břevno. Klíčový moment zápasu pak přišel v nastaveném čase. Krumlovští se řítili v počtu čtyř hráčů na jediného kaplického obránce, Hejna však Špátův záměr o přihrávku vystihl, následně byl o postranní čáry nešetrně faulován Klivandou a zápas pro něj skončil. Kaplický hráč se doslova doplazil za lajnu, aby hra mohla co nejrychleji pokračovat.

Kapličtí se dostali do útoku, zadáci na levé straně nechali až příliš volného místa Pavlu Pulcovi, který tak mohl poslat do vápna adresovaný centr na zcela osamoceného nabíhajícího kapitána Románka, který ve druhé nastavené minutě uklidil míč hlavou přesně k levé tyči – 2:2. V čase vyrovnávací branky byli Kapličtí oslabeni o dva hráče, přesto je hráči Českého Krumlova nedokázali pokrýt. Až po vyrovnání šel do hry za zraněného Hejnu Doubrava. A to bylo také vše, co se v zápase událo, neboť krátce na to bylo utkání hvizdem hlavního rozhodčího Radka Herzoga ukončeno.

Českokrumlovští tak kaplický Spartak neporazili v mistrovském zápase ani na patnáctý pokus. Stejně jako v předchozích dvou ročnících skončilo zahajovací utkání nové sezony krajského přeboru mezi okresními rivaly nerozhodným výsledkem. Na porážku Kaplice si tak bude muset Český Krumlov počkat minimálně do jarní odvety.

Fakta z utkání

Branky: 45 Benc, 71. Boháč – 7. Záveský, 90. Románek.

Statistiky: ŽK 4:5 (Špát, Petřík, Třeštík, Benčič – Matoušek 2, M. Pulec, Janura, Románek), ČK 0:1 (68. Matoušek), střely na bránu 5:4, mimo 6:8, rohové kopy 4:8, fauly 19:31, sledovalo 400 diváků. Utkání řídil arbitr Radek Herzog.

Sestavy – Český Krumlov: Šiller – Zatloukal, M. Svoboda, Benc, Petřík (46. Sivák) – Špát, Klivanda, Třeštík, Boháč (79. Benčič) – Zvěřina (90. Tancer), Peťule.

Kaplice: Kopřiva – Matoušek, Vávra, P. Pulec, Hejna (90. Doubrava) – Záveský, Románek, Houška (79. L. Pulec), M. Pulec – Janura (63. Smolen), Lesňák.

Slova od kormidla

Lubomír Pintér (Český Krumlov): „Všichni viděli náš doslova strašný výkon v prvním poločase, kdy jsme mohli několikrát inkasovat. Do šatny jsme šťastně vyrovnali, což nám hodně pomohlo, protože se mužstvo zvedlo. Ve druhé půli jsme zase pro změnu zahazovali šance my. Klíčový okamžik byl, když jsme šli v nastaveném čase čtyři na jednoho a zkazili jsme přihrávku. Zápas se už musel takticky dohrát. Místo toho hledáme nějakou geniální přihrávku a z protiútoku nás soupeř potrestá. To je jako přes kopírák, pořád stejný problém.“

Ladislav Kuzma (Kaplice): „Sehráli jsme smolné utkání se šťastným koncem. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší a aktivnější. V poslední minutě prvního poločasu jsme dostali zbytečný gól a tím soupeře pustili do hry. Domácí po změně stran přidali na pohybu a my jsme přestali hrát naší hru. Po Matouškově zbytečném vyloučení jsme vzápětí inkasovali hloupý gól. Pak už nám nezbylo nic jiného než se spolehnout na dlouhé nakopávané míče. V poslední minutě se štěstí otočilo k nám. Nakonec je remíza asi spravedlivá.“

Ve druhém kole KP hostí Slavoj rezervu Písku (neděle, 10:15), na kaplický trávník přijedou Dražice (neděle, 17:00).