Zastavení nad hodnocením účinkování fotbalistů prvního týmu českokrumlovského Slavoje v polovině divizní sezony nabízí paralelu s ročníkem předchozím.

Zelenobílého týmu se sice ujala nová trenérská dvojice Václav Domin a Jiří Černý, která však už před prvním výkopem, stejně jako předchůdci během jara, musela oželet absenci hned několika zraněných opor ze základní sestavy. Na startu se z dlouhodobě zraněných vrátil jen Wagner, ale ten v průběhu podzimu zase odešel za prací do Německa. Ještě před tím tým opustil i další z pilířů Kroupa, jenž se vydal pro změnu do Kanady.

Kádr Slavoje i kvůli těmto skutečnostem notně omladil a v řadě zápasů pohled do zápisu připomínal spíše utkání dorostenecké kategorie. Nezkušení slavojáci se v náročné divizní soutěži proto rozkoukávali a museli spolknout i několik vysokých porážek. V závěru podzimu ale přišla dobrá série tří vítězství, cenný skalp získal Slavoj penaltovou výhrou v dohrávce odloženého zápasu nad hvězdným pražským Motorletem – a výsledný bodový účet se zastavil na číslovce patnáct.

Krumlovští tak mají ve srovnání s loňským taktéž velice těžkým a výsledkově nepovedeným podzimem na kontě o dva bodíky více, jsou i o jednu příčku výše čtrnáctí, je ovšem jasné, že v jarních odvetách je opět nečeká nic jiného než perný a nervy drásající boj o zachování divizní příslušnosti.

Podzim pod lupou

Fotbalisté českokrumlovského Slavoje v podzimní části divizní sezony 2016/17 z patnácti utkání v áčkové skupině čtyři duely vyhráli za tři body, jednou po remíze přidali v penaltách druhý bonusový bod, v jednom případě rozstřel ze značky pokutového kopu prohráli a devětkrát odcházeli z trávníku poraženi – a jak již bylo řečeno, tak celkem nastřádali 15 bodů.

Zelenobílí se příliš nemohou pyšnit ani výsledným skóre v poměru 9:36 (před rokem to bylo 13:32). Pouhých devět vstřelených branek ukazuje na druhou nejhorší ofenzívu v áčkové skupině, když méně gólů dala jen beznadějně poslední a na podzim nulová Sušice (6). Šestatřicet obdržených branek potom řadí Slavoj na pozici třetí nejhorší defenzívy, když vícekrát byly překonány jen obrany Ostrova nad Ohří (40) a Sušice (59).

Doma: Před vlastním pohříchu nepříliš početným publikem vybojovali slavojáci na podzim devět bodů za dvě výhry, jeden vyhraný a jeden prohraný penaltový rozstřel, další čtyři duely doma prohráli. Naplno uspěli ve 3. kole, kdy si připsali první body za výhru nad Dobříší 2:0. Stejným poměrem pak ve 12. kole udolali Sušici. Dvakrát hráli doma bez branek, a to v 7. kole se soupeřem z Rokycan a pak v dohře odloženého zápasu 14. kola na závěr podzimu s Motorletem. V rozstřelu pak se Západočechy prohráli 5:6 a Pražany v předlouhém přídavku překonali 7:6. Prohrou skončily domácí zápasy hned v 1. kole s Doubravkou 0:1 a pak s týmy Klatov 0:5, Sedlčan 2:3 a Mariánských Lázní 0:1.

Venku: Na hřištích soupeřů přidali zelenobílí šest bodů za výhry v povedeném podzimním finiši při derby v Roudném 1:0 a pak v Ostrově nad Ohří 2:1. Ani jednou venku neremizovali a pětkrát padli, pokaždé bez vstřelené branky, a to v Čížové 0:6, na Aritmě Praha 0:4, na Admiře Praha 0:5, v Karlových Varech 0:7 a při nezvládnutém klíčovém derby v Jankově 0:3.

Branky: Jak již bylo také zmíněno, tak krumlovští fotbalisté se pouze devětkrát na podzim radovali ze vstřeleného gólu. O tuto hubenou porci se podělilo pět hráčů, takže i pomyslný titul krále střelců poněkud pokulhává. Po dvou brankách zaznamenali Wagner, Carda a Kabele, jednou se trefili Kroupa a Persán. Jedna branka pak byla v zápise označena jako vlastní, a to rozdílová trefa při výhře nad Dobříší po centru Beránka.

Penalty: Krumlovští z pochopitelných a již výše uvedených důvodů nepředváděli útočnou smršť, a tak v podzimní části měli pouze jednou výhodu pokutového kopu. Stalo se to při domácím zápase ve 12. kole se Sušicí, kdy po zákroku na Peťuleho kopal desítku Kabele, ale svůj hattrick tehdy nezkompletoval, když jeho ránu brankář Gill vyrazil.

Proti Slavoji se pískala penalta dvakrát a klatovský Janda i Geňo z Karlových Varů pro změnu neváhali.

Karty: Ke cti zelenobílého souboru nutno přičíst fakt, že pouze v jednom jediném utkání nedohrával zápas v kompletním počtu jedenácti hráčů. V zápase 5. kola doma proti Klatovům byl za faul již v 6. minutě vyloučen mladý brankář Votýpka.

V zápasech se Slavojem se na podzim červenali dva hráči ze soupeřících týmů, a to při derby roudenský Ondřej Otepka a sušický stoper Hrubec.

Žlutých kartónků posbírali Krumlovští v první polovině sezony v patnácti zápasech celkem třicet, což také není špatná vizitka. Jedno utkání odehráli bez napomínání, a to hned ve 2. kole v Čížové. Nejpilnějšími sběrateli karet byli obránci Kabele se Svobodou a středopolař Wagner, kteří se žlutili pětkrát.

Další ŽK: 3 – Persán, Kroupa, 2 – Tůma, Mravec, Peroutka, 1 – Carda, Peťule, Beránek.

Půle očima kouče

Krumlovský trenér Václav Domin hodnotí první polovinu sezony takto:

„Převzal jsem mužstvo, které bylo na jaře druhé, ale na samotnou přípravu a dělání nějakých velkých změn bylo málo času. Kádr navíc hodně omladil, z marodky se až asi po třetím kole vrátil Wagner, ale přišla zase zranění jiných hráčů, několik zápasů chyběli Kabele nebo Beránek. Hráli jsme tedy s tím, co bylo, a to, na co jsme momentálně měli. Pozitivně vnímám fakt, že na nás nebyl vyvíjen žádný tlak od vedení. A já s mladými dělám rád a musím říct, že se mi bez ohledu na výsledky pracovalo s nimi výborně. Jen třeba tréninková docházka byla nadprůměrná, klobouk dolů před klukama! V úvodu podzimu jsme ovšem měli velice těžký los a hráli se všemi favority. Pořád jsme také hledali, zkoušeli různé varianty sestavy a i když to mnohdy nevypadalo herně nejhůř, tak jsme pořád dělali stále stejné naivní chyby a dostávali laciné góly, po kterých se to pak rozpadlo. Po takovém osmém devátém kole, kdy jsme měli jen pár bodů a navíc hrozivé skóre, tak jsem se obával, že ty příděly mladý manšaft zlomí a položí. Naštěstí se to nestalo! Kluci se postupně otrkali, poznali o čem divize je, v Roudném předvedli výkon možná až za hranicí současných možností a nečekaná výhra tým stmelila. Mrzí mě třeba nešťastné domácí prohry s Klatovami a Mariánskými Lázněmi, ale celkově nebyl podzim tak tragický, jak naznačoval úvod. Chlapci už ví o čem to je, kádr zůstane pohromadě, pro jaro už by naplno měli být Wagner s Dudákem a já věřím, že i posílíme, hlavně v útočné fázi, kde nás samozřejmě nejvíc tlačí bota. Vždyť útočníci dali za podzim jen dva góly!"

Zimní příprava

Nyní čeká českokrumlovské fotbalisty zasloužený a vítaný odpočinek.

Do zimní přípravy se slavojáci vrhnou 19. ledna a trénovat budou čtyřikrát týdně. Hned koncem tohoto měsíce se po pauze opět představí v Hlubocké zimní lize. Začátkem února je pak na programu tradiční čtyřdenní soustředění v Černé.