Ohlédnutí za účinkováním fotbalistů hornoplánské Smrčiny v nedávno skončeném mistrovském ročníku 2008/09.

Favorit nezklamal

Hornoplánští do čtvrté sezony v nejnižší oblastní soutěži – I.B třídě – vstupovali z pozice stříbrného týmu předchozího ročníku jako jeden z nejvážnějších kandidátů postupu – a roli favorita náležitě splnili. Už samotný start byl impozantní, když Smrčina doma nadílkami vyprovodila celky Tr. Svinů a Čtyř Dvorů. Ve 3. kole sice přišla těsná prohra na půdě ambiciózního nováčka z Ledenic, přesto se tým od Lipna neustále pohyboval v popředí tabulky. Přišlo sice ještě několik bodových ztrát za tři remízy, ale do konce podzimní části už Smrčina neprohrála. Po 13. kole se výhrou v derby na trávníku loučovického FC Vltava vyhoupla na první místo, které pak už neopustila až do úplného cíle.

Po podzimu post prvního trenéra opustil Miroslav Schönkypl, kterého nahradil „navrátilec“ Miroslav Grabec, pod jehož taktovkou Smrčina dokráčela k návratu do druhé nejvyšší oblastní soutěže. V jarní části Hornoplánští ztratili už pouze porážkou v Křemži a remízou v dalším derby v Malontech, nakonec se však radovali z postupu s výmluvným náskokem jedenácti bodů.

Sezona pod lupou

V mistrovském ročníku 08/09 Hornoplánští z šestadvaceti zápasů v A skupině I.B třídy rovných dvacet vyhráli, 4x se o body se soupeři podělili a pouze 2x vyšli naprázdno. Získali celkem 64 bodů (loni 2. místo, 46 bodů) a dosáhli vysoce aktivního skóre v poměru 80:23 (loni 62:36). Úctyhodným počtem 80 nastřílených branek měla Smrčina nejlepší útok ze všech skupin I. B (v áčku třetí Olešnice dala 73 gólů), třiadvacet inkasovaných gólů rovněž ukazuje na suverénně nejlepší obranu s průměrem pod jeden gól na zápas.

Doma: Vlastní trávník proměnila Smrčina v minulé sezoně doslova v nedobytnou tvrz, když před vlastními fandy pouze jedinkrát ztratila, a to v 8. kole na podzim remízou 1:1 v derby s D. Dvořištěm. Zbývajících dvanáct utkání Hornoplánští doma vyhráli, navíc zejména v první polovině sezony s velkými příděly. Na podzim porazili Tr. Sviny 6:0, Čtyři Dvory B 7:1, Křemži 5:1, Kaplici B 8:0, Malonty 5:1 a Chvalšiny 1:0. V odvetách přehráli Ledenice 1:0, V. Brod 3:0, Č. Krumlov B 3:1, Mladé 4:0, Olešnici 3:2 a FC Vltava 4:0.

Venku: Rovněž v zápasech na hřištích soupeřů byli Hornoplánští nejlepší, když zvenku přivezli 27 bodů za 8 výher a tři remízy. Prohráli pouze dvakrát, a to ve 3. kole v Ledenicích 1:2 a v 17. kole ve Křemži 0:1. Na podzim však zvítězili v Mladém 2:1, v Olešnici 3:0, na půdě FC Vltava 3:1 a v předehrávce 1. jarního kola v Tr. Svinech 3:1. V odvetách uspěli ve Čt. Dvorech 2:1, v Kaplici 4:0, v D. Dvořišti 4:3 a ve Chvalšinách 2:1. Remízou skončily venkovní zápasy na podzim ve V. Brodě 3:3 a v Č. Krumlově 1:1, na jaře v Malontech 1:1.

Branky: O osm desítek nastřílených branek Smrčiny v postupové sezoně I.B se podělilo celkem 11 hráčů. O kanonýrskou korunu se dlouho přetahovali Ivan Friedl a Vojtěch Ryneš, kteří se navíc prosadili i do elitní desítky soutěže Jihočeský ostrostřelec. Interní klubový souboj nakonec vyzněl pro Friedla, jenž zatížil konta soupeřů rovnými 20 góly. Druhá příčka patří Rynešovi za 18 branek a pomyslný bronz získal hrající asistent David Kastenmajer za 13 branek. Další góly: 10 – Koritar, 5 – Nowak, Grmela, 3 – Rada, 2 – R. Šlak, Gajdoš, 1 – Frühauf, Kostínek.

Penalty: Fotbalisté Smrčiny měli v minulém ročníku celkem šestkrát výhodu pokutového kopu, úspěšní byli ale jen na půl. K provedení penalty se stavěli střídavě kanonýři Friedl a Ryneš. Prvně jmenovaný proměnil desítku na podzim doma proti Čt. Dvorům. Ryneš uspěl ve V. Brodě, ale v domácím utkání s D. Dvořištěm mířil z penalty vedle. V odvetách skóroval Ryneš z penalty doma proti Mladému, ale v derniéře netrefil branku FC Vltava. Friedl taktéž v zápase s Mladým z penalty zaváhal, když nevyzrál na brankáře Mráze.

Karty: K dalším aktivům hornoplánského mužstva musíme přičíst i velmi disciplinovanou hru, když pouze jedinkrát nedohrála Smrčina kompletní. A bylo to hned v prvním kole sezony, kdy se pod sprchy v domácím zápase s Tr. Sviny předčasně poroučel vyloučený Nowak.