Z třetího místa ztratili na postupující Roudné pouhých pět bodíků, měli nejlepší útok a druhou nejlepší obranu.

První část ohlédnutí za účinkováním fotbalistů FK Topmen Spartak Kaplice v mistrovské sezoně 2008/2009 krajského přeboru.

Opět na bedně

Po pádu z divize sehrálo kaplické první mužstvo již čtvrtou sezonu v nejvyšší krajské fotbalové soutěži. Po dvou bronzech a loňském stříbru skončili letos spartakovci opět na třetí příčce.

Od úvodních kol se na čele usadily týmy Tábora, Roudného a právě Kaplice. Po podzimu měli táborští „Vodníci“ a hráči roudenské Malše na kontě shodný počet 39 bodů. Během šestnácti podzimních kol tak kapličtí spartakovci nabrali sedmibodovou ztrátu, po několika jarních odvetách se ale začali vedoucímu duu viditelně přibližovat. Po dvaceti kolech byl Spartak už druhý s jednobodovým mankem na vedoucí Tábor.

Za další dva zápasy se Kapličáci znovu objevili na druhém místě s jedním bodem ztráty, ale to už bylo první Roudné. Nakonec po třiceti odehraných zápasech skončil Spartak Kaplice na třetím místě, což je oproti minulé sezoně pokles o jednu příčku. Bodů však Kapličtí nasbírali více než v předešlých třech ročnících. Dvakrát z toho bylo 62 bodů, loni 63 a letos 66. Kapličtí byli v KP 08/09 nejlépe útočícím týmem, když ve třiceti zápasech nastříleli 69 branek. Sedmadvacet inkasovaných gólů je pak v obranné činnosti řadí na druhé místo. Lepší v bránění byl jen s 22 brankami celkově druhý Tábor.

Kapličtí se stali nejlepším mužstvem jarní části sezony. Ze čtrnácti odvetných duelů dokázali plných deset vyhrát. Zbylé čtyři pak skončily remízou. Fotbalisté Kaplice naposledy prohráli soutěžní utkání 1. listopadu 08 v rámci 13. kola v Čížové. Spartakovci také byli nejlepší v tabulce domácích zápasů. Z patnácti utkání před vlastními fandy 13x vyhráli a dvakrát remizovali. V soutěžním ročníku 08/09 si z Kaplice bod za plichtu odvezly jen Lažiště na podzim a Roudné v jarní části.

Podzim

V podzimní části Kapličtí odehráli 16 zápasů. Z nich deset vyhráli, dvakrát se rozešli smírně a ve čtyřech případech svým protivníkům podlehli. Poprvé v soutěži prohráli v 5. kole v Táboře 0:1, poté neuspěli v Roudném 2:3, v Jankově 1:2 a v Čížové 0:1.

Jaro

Odvetnou část spartakovci nastartovali výhrou 2:0 na půdě zachraňujícího se Lažiště. Na vydařený vstup do odvet pak navázali v prvním domácím utkání s Týnem, který zdolali 3:0. V dalším střetnutí narazili na rovněž o udržení bojující tým z Katovic, na jehož půdě vyhráli 3:0. Ve 20. kole pak ve šlágru přivítali vedoucí Tábor, kterému gólem P. Pulce z nastaveného času oplatili podzimní prohru. Pak ovšem přišla první jarní ztráta po velké přestřelce na hřišti rezervy třetiligového Sezimova Ústí, kde Kapličtí hráli 4:4. Chuť si poté spravili domácí kanonádou 6:1 proti Vodňanům.

Jenomže ztráta za bezbrankovou remízu v Bavorovicích znovu našemu týmu přitížila. V magnetu 24. kola se konal souboj třetí Kaplice s dalším aspirantem postupu z Roudného. Ve velmi kvalitním utkání spartakovci dvakrát prohrávali, aby nakonec výslednou remízu 2:2 zařídil v nastaveném čase Houška. Kapličtí podali v tomto utkání nejlepší jarní výkon, paradoxně to ale stačilo jen na bod. Ve zbývajících šesti zápasech Kapličtí ještě pětkrát vyhráli a ztratili už jen v předposledním kole bezbrankovou remízou v Dražicích. Ve finiši však vítězili i konkurenti z Roudného a Tábora, a tak z toho bylo již zmiňované třetí místo.

Realizační tým

Do sezony 08/09 vstoupili Kapličtí pod vedením nového hlavního trenéra Václava Domina. Ten však na lavičce Spartaku vydržel jen patnáct zápasů. Posledním utkáním podzimu byla předehrávka prvního jarního kola, v níž spartakovci přivítali v derby krumlovský Slavoj, a to už do klání vedlo Spartak nové trenérské duo Ladislav Kuzma a Bohdan Malický. Tato dvojice Spartak kormidlovala zatím v patnácti zápasech, ve kterých Kapličtí ani jednou neprohráli. Asistentem trenérů a brankářským koučem byl stejně jako v minulých sezonách Josef Kopřiva. Lékařem týmu byl i v tomto ročníku MUDr. Petr Bíca a post vedoucího týmu zastával Libor Granec.

Libor Granec