Kaplice - Lokomotiva ČB 2:2 (1:2)

V prvním poločase byla k vidění řada vyložených šancí na obou stranách. Kapličtí se snažili tvořit hru, dělali však hrubé individuální chyby v rozehrávce a těmito nevynucenými minelami dostávali soupeře do hry. První příležitost však měli už ve 2. minutě spartakovci. To Lukáš Pulec vybojoval míč, zpětnou přihrávkou našel Martina Pulce, který posunul na Smolena, jehož tvrdou střelu k pravé tyči však gólman Kříž vyrazil. Na druhé straně se Kapličtí dopustili jedné z mnoha hrubých chyb v rozehrávce, Mikšátko předložil míč Harantovi, ten však mířil jen do míst, kde byl připravený gólman Kopřiva. V 10. minutě Kapličtí rychle rozehráli trestný kop na polovině hřiště, Pavel Pulec vysunul Smolena, ale ten střelou po zemi minul levou tyč. Po čtvrthodině hry zatáhl míč po pravé straně Ševčík, přízemní přihrávkou kolem brankáře hledal na zadní tyči nabíhajícího Lukáše Pulce, před ním však stačil obránce míč ukopnout na rohový kop. Po dvaceti minutách hry pokoušel střelecké štěstí znovu Jan Smolen, ani v tomto případě svůj pokus mezi tyče nenasměroval. Prakticky vzápětí se hrubice v obranné fázi dopustili i hráči Lokomotivy, Martin Pulec předložil míč do stoprocentní šance Lukáši Pulcovi, jeho pokus o lob však skončil mimo branku. A tak musel přijít zákonitě trest za neproměněné gólovky. V polovině poločasu odkopával od branky gólman Kopřiva, svou špatnou rozehrou však míč nabídl přímo Harantovi, který šel na kaplického brankáře zcela osamocen a v koncovce nezaváhal – 0:1.

Po půlhodině hry mohlo být vyrovnáno. Smolen pronikl středem přes několik bránících hráčů, ve vyložené šanci mířil po zemi, gólman Kříž ale stačil reflexivně nohou zasáhnout. O pár minut později pálil na druhé straně zprava Mikšátko, Kopřiva se štěstím vyrazil míč na tyč a vzápětí jej lapil do svých rukavic. Poté zase pro změnu zahrozili spartakovci. Centroval Lukáš Pulec, k odraženému míči se dostal Smolen, který vyslal tvrdou přízemní ránu, ale Kříž nadvakrát dokázal balon zkrotit. A ve 37. minutě se naopak Budějovickým podařilo navýšit své vedení. Po centru z levé strany se k odraženému míči dostal Mikšátko a parádní střelou bez přípravy vyhnal všechny pavouky z pravého horního rohu Kopřivovy branky – 0:2.

Odpověď spartakovců byla naštěstí prakticky okamžitá. Po centru z pravé strany se ve vápně dostal k míči Micák, proti jeho střele stačil Kříž ještě zasáhnout, ale na dorážku Ševčíka byl již krátký – 1:2. Za další dvě minuty mohlo být vyrovnáno. Do odkryté branky dorážel Ševčík, rozhodčí však necitlivě hru přerušil pro dřívější faul na Smolena, a Kapličtí tak dostali jen výhodu přímého kopu, z kterého však nic nevytěžili.

Druhý poločas přinesl jistou změnu na hrací plochu, když hra již nebyla oboustranně tolik živelná. Míč měli častěji na svých kopačkách Kapličtí, kteří prahli po vyrovnání. Po deseti minutách hry Micák uvolnil Ševčíka, ten však z levé strany pálil jen do brankáře. O tři minuty později spartakovci zakombinovali na jeden dotek, pronikajícího Smolena na hranici velkého vápna nedovoleně zastavil Mikšátko a Kapličtí měli k dispozici přímý kop. K míči se postavil Martin Pulec a přízemní střelou k pravé tyči zaskočil střídajícího gólmana Vaňase – 2:2.

Spartakovci měli dál míč častěji na kopačkách, ale skóre zůstávalo neměnné. Až v poslední desetiminutovce mohli vedení na svou stranu strhnout hráči obou týmů. Nejprve měl tutovku Mikšátko, ve stoprocentní příležitosti však Kopřivu neprostřelil. A nakonec mohli rozhodnout Kapličtí. Ševčík ideálně přihrál míč do běhu Smolenovi, který byl sám před brankářem, jeho zakončení však bylo hodně nepřesné – a zápas skončil nerozhodně 2:2.

Sestava Spartaku: Kopřiva – Hejna, Kolek, P. Pulec, Doubrava, Koutský, J. Smolen, M. Pulec, Micák, Ševčík, L. Pulec, střídali: Mrázik, Valíček, Faltus.

Slova od kormidla

Kaplický kormidelník Jiří Orlíček hodnotil přípravný zápas s českobudějovickou Lokomotivou takto: „Snad podruhé z dosud odehraných sedmi přípravných utkání jsme hráli v sestavě, která by se měla krystalizovat pro mistrovské boje. Prvních dvacet minut jsme hráli slušně, ale pak jsme opět začali dělat chyby v rozehrávce a při bránění, což soupeř dokázal potrestat. Pak jsme se znovu vrátili do hry a do půle snížili. O přestávce jsem musel vyčinit hlavně obranné čtveřici. Potom jsme ze standardky srovnali, ale v závěru měl větší šance zase soupeř. Celkově musím bohužel znovu konstatovat, že dopředu nám to ještě celkem jde, dobré šance si vytvoříme a něco dokážeme proměnit. Problém ale stále vidím hlavně v obraně a také v lepší rozehrávce.“

Nyní fotbalisty kaplického Spartaku čeká poslední zápas Hlubocké zimní ligy (v sobotu od 14 hodin s Protivínem). V pátek 11. března by pak měli patrně znovu na Hluboké absolvovat generálku, na kterou ještě shánějí soupeře.

Libor Granec, Karel Vosika