Jihočeský krajský přebor – 18. kolo: FK Spartak Kaplice – FC Písek B 3:2 (2:1)

Vinou odloženého zápasu v Dražicích vstoupili fotbalisté kaplického Spartaku do jarních odvet až poslední březnovou neděli, kdy na vlastním hřišti přivítali zálohu třetiligového Písku.

Cenné vítězství

V základní sestavě Kaplice se objevily dvě nové tváře, a to Jiří a Zdeněk Šafránkovi. A lepší vstup do zápasu si spartakovci snad ani nemohli přát. Na světelné tabuli svítila v kolonce odehraných minut ještě nula a domácí už vedli. Po necelé minutě hry totiž svým důrazným presinkem donutili zkušeného Zacha k zahrání malé domů, jenomže to vystihl Lesňák, snadno obešel brankáře Slavíka a poslal míč do odkryté svatyně – 1:0.

Byl to jubilejní desátý gól kaplického střelce v letošním ročníku krajského přeboru. Ve 3. minutě mohlo být ale vyrovnáno. Po brejku, který táhl po levé straně Listopad, měl gól na kopačce písecký kapitán Hegenbart, míč však zblízka poslal jen do náruče připraveného brankáře Kopřivy. Od úvodu se hrálo ve svižném tempu a útoky se střídaly na obou stranách.

V 5. minutě měli domácí výhodu trestného kopu, k míči se postavil M. Pulec a křížná střela těsně minula pravou tyč. V 9. minutě po dlouhém nákopu zaváhal písecký Zach, když hlavou poslal míč jen za sebe, zcela sám před gólmanem Slavíkem se zjevil Lesňák, zakončoval však ukvapeně jen do náruče brankáře.

Po strhujícím začátku se pak hra přece jen poněkud uklidnila. Hosté se prezentovali jako běhavý kombinační tým, který rozhodně nepřijel pouze bránit. Ve 37. minutě však podruhé udeřili domácí. Hosté před vlastním vápnem přišli o míč, Smolen z levé strany pronikl do šestnáctky, poradil si s bránícím protihráčem a gólmana Slavíka pokořil pověstnými jesličkami – 2:0.

Dvě minuty před přestávkou se ale kýženého gólového efektu dočkali i Písečtí. Na konci křídelní akce byl kapitán Hegenbart, který zamířil přesně k pravé tyči – 2:1. Gól do šatny tak vlil hostujícím hráčům nový impuls.

Začátky poločasů však byly v režii spartakovců. I po změně stran to byli domácí, kdo jako první gólově udeřil. Po čtyřech minutách hry Smolen ideálně vysunul Januru, který šel sám na branku, v koncovce zachoval chladnou hlavu a s přehledem překonal píseckého gólmana – 3:1. Po hodině hry pak hosté sevřeli domácí před branku, měli sérii několika rohových kopů, ale do vážnějšího zakončení se nedostali.

Naopak, v 70. minutě Smolen ideálně našel rozběhnutého Lesňáka, ten však střílel jen do vybíhajícího Slavíka. Hosté se tlačili do ofenzivy, domácí podnikali rychlé výpady do otevřené obrany. Při jednom brejku Smolen našel vpravo Z. Šafránka, který vystřelil kolem vybíhajícího brankáře, míč však branku Písku těsně minul. S blížícím se koncem vsadili hosté vše na jednu kartu a dočkali se snížení na rozdíl jediné branky.

To nejprve z pravé strany poslal míč před branku Listopad a Nouska fantasticky vychytal Kopřiva. Akce však pokračovala, následovala přízemní střela k levé tyči, kterou Kopřiva opět stačil vyrazit, při dorážce Němce vytáhl znovu obdivuhodný reflexivní zákrok, jenomže Němec v poloze ležícího střelce nakonec přece jenom dotlačil míč za brankovou čáru – 3:2.

Zbývající minuty si už ale Kapličtí pozorně pohlídali a mohli se tak radovat ze zisku cenných tří bodů. Domácí podali kolektivní bojovný výkon a výhrou se posunuli na třetí místo tabulky, když ještě mají odložený zápas k dobru.

Fakta z utkání

Branky: 1. Lesňák, 37. J. Smolen, 49. Janura – 43. Hegenbart, 88. Němec, střely na branku 7:8, mimo 4:5, rohy 5:7, fauly 9:11, ŽK 2:0 (Románek, Janura), rozhodčí Pečenka, 280 diváků.

Spartak: Kopřiva – J. Šafránek, Doubrava (78. Faltus), Románek, J. Smolen (84. Mrázik), Vávra, Lesňák, Janura (76. Kuta), Z. Šafránek, M. Pulec, P. Pulec.

Kouč Kaplice Bohdan Malický po domácí výhře nad béčkem Písku řekl: „Vstup do zápasu nám vyšel doslova skvěle, když jsme hned z prvního útoku vstřelili vedoucí branku a dostali tím soupeře do útlumu. To byl i náš taktický plán, a to mladé mužstvo zaskočit. V útočné fázi jsme využívali naší výškové převahy, vyhrávali rozhodující souboje, dostávali se do šancí.

Podařilo se nám přidat druhý gól, ale pak jsme bohužel inkasovali branku do šatny. O přestávce jsme si řekli, že opět chytíme začátek, což se naštěstí povedlo a zase jsme odskočili. V závěru pak bylo vidět, že Písek je na tom fyzicky lépe. Soupeř nás dostal pod tlak, podruhé snížil a my nakonec byli rádi, že jsme těžké utkání dotáhli do vítězné tečky.

I přes dva obdržené góly mužstvo několikrát podržel Kopřiva. Velmi dobře i přes velký tréninkový výpadek vypadal v ofenzívě Janura. První zápas v přeboru dopadl dobře i pro bratry Šafránky, kteří přechod z první třídy zvládli výborně.“

V příštím kole se Kapličtí představí v sobotu na hřišti jedenácté Čkyně.