Jihočeský krajský přebor – 30. kolo: FK Topmen Spartak Kaplice – TJ Hluboká nad Vltavou 5:1 (1:0)

V posledním utkání soutěžního ročníku se utkal v tabulce třetí kaplický Spartak s tradičním rivalem z hlubockého podzámčí, který ještě mohl obsadit konečnou „bramborovou“ příčku.

Domácím už o nic nešlo, přesto Kapličtí chtěli vyhrát, neboť v sázce byla jejich jarní a zároveň i domácí neporazitelnost. Kormidelníci Kuzma a Malický nemohli počítat s několika hráči. To hostující trenéři neměli k dispozici prakticky většinu základu, a tak jejich sestava byla prošpikována čtyřmi dorostenci a na lavičce seděl jediný hráč.

Kanonáda po pauze

I přes výše uvedené skutečnosti to byli hosté, kdo zahrozil jako první. Po brejku centroval hlubocký kapitán Kokeš a Adam hlavičkoval mimo. Na druhé straně v 9. minutě Románek našel milimetrově přesným pasem ve vápně nabíhajícího Záveského, ten však nedokázal míč zpracovat. O chvíli později zahrával trestný kop zleva M. Pulec a Lesňák hlavičkoval nad. Na první opravdu velkou gólovou šanci se tak čekalo až do poloviny půle. Hejna na pravé straně nastartoval rychlonohého Lesňáka, který pronikl do vápna, před brankou našel nabíhajícího M. Pulce, ten však svatyni hostů přestřelil. Hosté se nechtěli nechat zahanbit, když po další akci Kokeše a jeho zpětné přihrávce vyslal tvrdou střelu Křiváček, míč však stačil zblokovat jeden z obránců. A gólově udeřilo na druhé straně. Ve 26. minutě našel M. Pulec zpětnou nahrávkou Záveského, který poslal do vápna přesný centr na nabíhajícího Románka, jenž hlavou nedal brankáři Matouškovi šanci – 1:0.

Inkasovaná branka na dlouhé minuty otupila veškeré útočné snažení hlubockého týmu. Ve 32. minutě si na přetažený centr M. Pulce z rohového kopu naběhl Matoušek, tvrdou střelou bez přípravy však branku Hluboké těsně přestřelil. Zbývající minuty prvního dějství se pak již odehrály bez výraznějšího vzruchu a do kabin šli domácí s nejtěsnějším náskokem.

Nástup do druhé půle však měli Kapličtí přímo raketový. Hned v první minutě hry gólman Kopřiva poslal dlouhý pas za obranu hostů, z levé strany si na balón naběhl obránce Libor Matoušek, nikým neatakovaný se dostal do vápna a nekompromisní ranou pod břevno překonal svého jmenovce Jana v hlubocké bráně – 2:0. V 50. minutě pak přepustil Kopřiva své místo mezi domácími tyčemi střídajícímu Filipu Hejnému. A netrvalo dlouho a s chutí hrající spartakovci přidali třetí branku. V 58. minutě ve vápně zahrál rukou hostující obránce Hrdý a nařízenou penaltu Záveský s přehledem proměnil – 3:0.

Autor branky tak napravil pošramocenou penaltovou reputaci ze Čkyně, kde desítku neproměnil. Po hodině přímý kop zahrával M. Pulec a technická střela prolétla těsně vedle. Prakticky vzápětí Románek uvolnil Hejnu, jenomže ani jeho střelecký pokus mezi tři hlubocké tyče nesměřoval. V 70. minutě se už domácí gólově počtvrté prosadili. Nejprve v závaru před brankou střílel Beránek, ale Matoušek stačil jeho pokus vyrazit. Akce však pokračovala, následoval centr M. Pulce z pravé strany a Románek uklidil hlavou míč do sítě – 4:0.

Až pak se výrazněji ke slovu dostali i Hlubočtí. Střela Janouška měla gólové parametry, gólman Hejný se však překonat nenechal. Domácí brankář kapituloval až deset minut před koncem, kdy se před ním ocitl exkaplický Kokeš a umístěnou střelou k tyči zaznamenal čestný úspěch hostů – 4:1.

Závěrečné minuty ovšem patřily spartakovcům. Sedm minut před koncem zahrával trestný kop z pravé strany M. Pulec a hlavička Lesňáka těsně minula levou tyč. Pak se po centru L. Pulce k hlavičce dostal střídající mladíček Micák, ale ani on mezi tyče nemířil. O poznání lépe se dvě minuty před koncem vedlo Lukáši Pulcovi, který se na vápně uvolnil a vystřelil pěkně pod břevno, pozorný Matoušek však stačil míč vyrazit na rohový kop. Definitivní podobu výsledku pak dala závěrečná minuta. Po spolupráci s Románkem se k brance vydal střídající Pavel Beránek, bránící hráči se před ním rozestoupili a na následnou střelu po zemi k levé tyči brankář Matoušek nedosáhl – 5:1.

Zápas tak skončil přesvědčivou a zaslouženou výhrou domácího Spartaku.

Hodnocení z lavičky

Trenér kaplického Spartaku Ladislav Kuzma byl po výhře spokojen: „Utkání se odehrálo v pohodovém bezstarostném tempu. Myslím si, že se hrál pohledný fotbal pro diváky, a to zásluhou obou týmů. První poločas byla hra ještě poměrně vyrovnaná, po změně stran si už naši kluci zahráli kombinační fotbal a podařilo se přidat čtyři pěkné góly.“

Výhra pod lupou

Fakta – branky: 26. a 70. Románek, 46. L. Matoušek, 58. Záveský z pen., 90. Beránek – 80. Kokeš, střely na branku 9:4, mimo 12:3, rohy 7:5, fauly 9:16, žluté karty 2:1 (u domácích L. Matoušek, Beránek), řídil rozhodčí Tupý, sledovalo 150 diváků.

Sestava Spartaku: Kopřiva (50. F. Hejný) – L. Matoušek, Vávra, P. Pulec, Kuta (46. Beránek) – Záveský (75. Micák), Románek, M. Pulec, Hejna – Lesňák, L. Pulec.