Fotbalisté kaplického Spartaku poprvé zavítali na osecký trávník, kde je v jedenáctém kole Ondrášovka krajského přeboru čekala partie s předním týmem průběžné tabulky.

Osek – Kaplice 4:2 (2:2)

Branku Spartaku poprvé v sezoně hájil teprve šestnáctiletý dorostenec František Říha a v první desetiminutovce měl méně práce něž jeho protějšek Lízal. Spartakovci byli v úvodu nebezpečnější než jejich hostitel. Ve 4. minutě zahrával rohový kop Krauskopf, po jeho centru hlavičkoval k tyči Gondek, ale Lízal konečky prstů míč vyškrábl na další roh. Na konci 10. minuty hosté zahrávali trestný kop z poloviny hřiště, po centru Gondeka zadáci odvrátili míč jen k Hoškovi, ten pálil z hranice vápna prudce po zemi, Lízal však míč našel ve svých rukavicích.

Klíčový moment celého zápasu se pak udál o tři minutky později na druhé straně. Po dlouhém Balouškově autu nastala ve vápně hostů nefalšovaná trma vrma, střelu domácího hráče zastavil na brankové čáře Faltus rukou – a následovala penalta a červená karta pro kaplického hráče. Ten marně reklamoval, že otisk míče má na rameni, verdikt byl nezvratný. Penaltu s přehledem proměnil osecký kapitán Rybák – 1:0.

A v 17. minutě měli Osečtí již dvoubrankový náskok. Opět přišel dlouhý aut Balouška, v malém vápně se k zakončení dostal Novák a dal na 2:0.

Zdálo se být vše rozhodnuté, ale opak byl pravdou! Ihned po rozehrávce doběhl u levého rohového praporku míč Kouba, k centru se následně dostal Gondek a Lesňák hlavou zamířil přesně – 2:1.

Ve 21. minutě střílel domácí Pavlovič, jehož ránu k tyči Říha vyrazil. Pak se o slovo opět přihlásili sympaticky bojující hosté. Gondek z levé strany se technickým pokusem snažil přelstít gólmana Lízala, ten byl ale pozorný a míč zpod břevna vyškrábl na rohový kop. Z pravé strany jej zahrával Krauskopf, po centru se k hlavičce dostal Lesňák a pohotový Kouba míč hlavou usměrnil za Lízalova záda – 2:2. Kapličtí ač oslabeni o jednoho hráče v poli, dokázali smazat dvoubrankový náskok domácího celku. Hosté rozhodně v prvním poločase netahali za kratší konec, i v deseti se snažili být aktivní a byli za to odměněni.

Ve 35. minutě se po individuální akci odhodlal ke střele Řežáb, mířil k levé tyči, gólman Lízal byl ale pozorný. Stejně si na druhé straně počínal i Říha při křížné střele Mrkvičky. Krátce na to se po centru z pravé strany domácí již radovali z gólu, ale radost jim zhatil zdvihnutý praporek. V samotném závěru prvního dějství měli Osečtí výhodu přímého kopu, k míči se postavil Maroušek, mířil technicky pod břevno, Říha však stačil vytáhnout na rohový kop. Do kabin se tak odcházelo za smírného stavu, z čehož měli větší radost Kapličtí.

Po změně stran ovšem převzali iniciativu domácí, kteří proti oslabenému soupeři toužili strhnout vedení na svou stranu. K vážnějšímu ohrožení branky se však Osečtí dostali až v 57. minutě, kdy pálil bez přípravy Baloušek nad Říhovu svatyni. Po hodině hry měli domácí výhodu standardní situace, z levé strany ji zahrával Baloušek, na zadní tyči si na centr počíhal Benedikt, ale zblízka hlavičkoval mimo branku. O dvě minuty později už se domácí dočkali. Z pravé strany odcentroval Rybák a Novák hlavičkou pod břevno nedal Říhovi šanci – 3:2.

Domácí pak jistili výhru čtvrtým gólem v 66. minutě, kdy trestný kop z levé strany zahrával Baloušek a neatakovaný Carda hlavou poslal míč od tyče do branky – 4:2. Kaplickým už viditelně docházely síly a domácí dvěma slepenými góly rozhodli zápas. V závěru ještě šel sám na branku zkušený Mrkvička, na mladíčka v kaplické brance však nevyzrál.

Osečtí ve druhém poločase rozhodli. Kapličtí však i přes výslednou prohru mohli odcházet ze hřiště se vztyčenou hlavou. Hráli prakticky celý zápas oslabeni, přesto neprodali kůži lacino a padli až po velmi tuhém boji.

Fakta – branky: 17. a 62. Novák, 13. Rybák penalty, 66. Carda – 18. Lesňák, 26. F. Kouba, střely na branku 9:6, mimo 9:1, rohy 5:4, fauly 18:9, ŽK 6:2 (u hostů Gondek, Lesňák), ČK 0:1 (13. Faltus), rozhodčí Jaroš, 160 diváků.

Sestava Kaplice: F. Říha ml. – Řežáb, Hejna, Faltus, Gondek – Krauskopf, Janura, J. Smolen (64. Kolek), F. Kouba – Hošek (65. F. Marek), Lesňák.

Kapličtí si čtvrtou prohrou v sezoně pohoršili z pátého na na osmé místo průběžné tabulky. V dalším kole je čeká domácí partie se třetím Jindřichovým Hradcem.

Libor Granec