Dačice – Kaplice 3:0 (0:0)

V prvním poločase fotbal příliš krásy nepobral a bojovalo se především mezi šestnáctkami. Po úvodní pětačtyřicetiminutovce tak byl výsledek bezbrankový a nerozhodné to bylo i na gólové příležitosti. V 8. minutě zahrozili domácí po centru z pravé strany, hlavičkovali však nad branku Spartaku. Na druhé straně pokoušel štěstí Tomáš Kebl, ale ani on neměl střeleckou mušku patřičně seřízenou.

První vyloženější příležitost v utkání si vypracovali hosté, když Janura našel mezi obránci naběhnutého Krenauera, ten stačil pod vybíhajícím gólmanem Ferdanem míč posunout směrem na branku, následný střet domácího brankáře s útočícím hráčem již rozhodčí neřešil a míč směřující do branky stačili obránci odkopnout do bezpečí.

Fotbalisté Centropenu na svou první opravdu gólovou pozici čekali až do 28. minuty, kdy Krtek našel nabíhajícího Jindru, který však s vybíhajícím brankářem Vokálem přeloboval i kaplickou svatyni. Pár minut před poločasem pálil ještě nebezpečně Krtek, ale Vokál byl pozorný a míč našel ve svých rukavicích.

Změnu skóre přineslo až druhé dějství. Již ve 47. minutě po autovém vhazování měl domácí Habr dostatek prostoru k odcentrování, na zadní tyč si naběhl Miroslav Ferdan a poslal Dačice do vedení – 1:0.

Inkasovaný gól hosty vyburcoval ke zvýšené aktivitě a Kapličtí mohli hned několikrát vyrovnat. V 50. minutě Gondek na levé straně posunul míč Keblovi, následoval přetažený centr, hlavičku Čajana v gólové pozici však Tomáš Ferdan vyrazil na rohový kop. V 55. minutě měli spartakovci výhodu standardní situace, Janura přihrál doprava rozběhnutému Hejnovi, následoval centr na zadní tyč, ale Gondek hlavou těsně minul. Vzápětí u postranní čáry zabojoval Krenauer, namířil si to následně na střed vápna, nenechal se od míče odstavit, přízemní ránu Ferdan pouze vyrazil, ale Čajan nedokázal míč dorazit do branky.

Centropen se k dalšímu vážnějšímu ohrožení hostující svatyně dostal až v 71. minutě. To se na pravé straně uvolnil Habr, přízemní střelou na bližší tyč však rozvlnil pouze boční síť. O chvíli později měli Kapličtí dva nebezpečné rohové kopy. A zvláště po tom druhém se u rozhodčího dožadovali odpískání pokutového kopu, když zadáci nabíhajícího Gondeka bránili seč jim síly stačily, ale bez efektu.

A deset minut před koncem domácí obstarali gólovou pojistku. Dačičtí podnikli rychlý kontr do otevřené kaplické obrany, střídající Brandl předložil míč na malé vápno Frühaufovi, a ten přidal pečetící druhý gól – 2:0. Pak se neujaly střely hostujícího Janury ani domácí Frühaufa. A v nastaveném čase Miroslav Ferdan svým druhým gólem v zápase dal výsledku definitivní podobu – 3:0.

Co říci závěrem? Domácí vyhráli především díky lepší produktivitě při využívání gólových příležitostí. Herně hosté vybojovali rozhodně nejlepší jarní utkání venku, bohužel, špatná koncovka je připravila o bodový zisk.

Kapličtí tak po třinácté prohře v sezoně klesli na úplné dno tabulky. Změnit tento nelichotivý fakt se budou spartakovci pokoušet v domácím utkání s osmým Veselím.

Fakta – branky: 47. a 90. M. Ferdan, 80. Frühauf, střely na branku 7:7, mimo 9:4, rohy 2:7, fauly 7:13, ŽK 1:2 (u hostů Janura, Hejna), rozhodčí Tůma, 120 diváků, sestava Kaplice: Vokál – Hejna, Kučera, Doubrava, Gondek, Čajan, Janura, Kebl, D. Smolen, Šálek (78. O. Kouba), Krenauer.

Libor Granec