Fotbalisty kaplického Spartaku čekala po návratu do nejvyšší krajské soutěže premiéra před vlastními fanoušky, v níž hostili v souboji nováčků Želeč.

Kaplice – Želeč 4:0 (1:0)

Hosté povzbuzeni výhrou z Hluboké chtěli bodovat i na hřišti Spartaku, museli se však obejít bez špílmachra Bartesky. Kapličtí oproti zápasu v Dražicích nastoupili v základu s Lesňákem a po vleklých problémech byl trenérům k dispozici alespoň na lavičce náhradníků Svoboda. A spartakovci před velice slušnou návštěvou začali aktivně. Již ve 2. minutě měli výhodu přímého kopu, k míči se postavil J. Smolen, technická střela byla povedená a mířila přesně, ale gólman Hovorka se vyznamenal a robinzonádou radost spartakovcům zmařil. O několik minut později došlo na souboj stejných hráčů, Smolen ze standardky tentokrát mířil k druhé tyči, Hovorka zůstal na čáře jako přibitý, naštěstí pro něj míč branku těsně minul.

Poté se dlouhé minuty hrálo převážně mezi šestnáctkami a další šance k vidění nebyly. Až ve 25. minutě pokoušel střelecké štěstí hostující Majer, ale míč skončil v rukavicích připraveného Štěpánka.

Když už se zdálo, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu, předvedli Kapličtí rychlou kombinační akci. Na polovině hřiště odražený míč Smolen pohotově poslal Lesňákovi, ten našel vpravo rozběhnutého Faltuse, který milimetrově přesným centrem posadil míč na hlavu Jakubu Lesňákovi – a domácí se mohli radovat, protože půli vyhráli 1:0. Pro kaplického útočníka to navíc byl jubilejní stý gól v dresu A mužstva.

A jak spartakovci poločas skončili, tak ten druhý začali, a to gólově. Navýšit vedení se jim podařilo po sedmi minutách hry po standardní situaci, když roh z pravé strany zahrával L. Pulec, vyměnil si míč s Janurou, následoval centr a hlavička Lesňáka, kterou před brankářem usměrnil mimo jeho dosah do sítě pohotový František Kouba – 2:0.

Za další tři minuty Kapličtí podnikli rychlý výpad do otevřené obrany, zprava centroval před branku L. Pulec, Kouba ve skluzu na míč nedosáhl a Faltus z těžkého úhlu nedokázal usměrnit do odkryté branky. S dvougólovým náskokem v zádech už však domácí kontrovali vývoj střetnutí. V 70. minutě Kouba českou uličkou uvolnil střídajícího Svobodu, který pronikl do vápna, střela však skončila těsně nad.

O dvě minuty později se ale i Ondřej Svoboda gólové radosti dočkal, když mu Smolen přenechal zahrání přímého kopu a domácí rekonvalescent technickou střelou k pravé tyči nedal Hovorkovi sebemenší šanci – 3:0. Návrat do sestavy oslavil tedy stylově gólem, který věnoval nejvěrnějšímu kaplickému fanouškovi k narozeninám.

A za dalších šest minut se Kapličtí radovali počtvrté. Gondek se po levé straně protáhl přes bránící soupeře až do vápna a po jeho přihrávce se s notnou dávkou štěstí prosadil kapitán Petr Janura – 4:0.

Až za tohoto stavu měli hosté vyloženou příležitost, ale Šabart po rohu hlavou branku těsně minul. Na druhé straně se v gólové pozici po Smolenově přihrávce ocitl také Kouba, zblízka však gólmana Hovorku nepřekonal. V samotném závěru si po akci Svobody a Hoška našel prostor ke střele Smolen, mířil technicky na zadní tyč, ale Hovorka konečky prstů střelu dokázal vyškrábnout.

Fotbalisté kaplického Spartaku se mohou radovat z přesvědčivé výhry a prvního bodového zisku po návratu mezi krajskou elitu, k čemuž dospěli po zodpovědném kolektivním výkonu.

Fakta – branky: 43. Lesňák, 52. F. Kouba, 72. O. Svoboda, 78. Janura, ŽK 4:4 (u domácích Lesňák, Gondek, L. Pulec, Faltus), rozhodčí Jarolím, 240 diváků.

Sestava Kaplice: O. Štěpánek – Řežáb, Kučera, J. Smolen, Gondek – Krauskopf (61. O. Svoboda), Janura, L. Pulec (85. Divoký) – Faltus (87. Hami), F. Kouba (85. Hošek), Lesňák (87. Štrbačka).

Libor Granec