Trefí se i v pátek v ligovém šlágru se Slavií?

V zápase, v němž jste si snad ani nemohli dovolit prohrát, jste zvítězili na hřišti soupeře 3:2, navíc vy jste dal dva góly. Takže jistě spokojenost?

Nepochybně. Tím spíš, že já se tady zatím střelecky trápil. Jsem rád, že jsem to zlomil právě v tak důležitém zápase. Jen doufám, že se ještě párkrát trefím.

Dal jste už někdy v lize v jednom utkání dva góly?

Dal, dokonce hned v mém prvním zápase v lize proti Jihlavě. Teď se mi to podařilo podruhé a jsem tomu samozřejmě moc rád.

Navíc ty dva góly rozhodly o tom, že jste v tomto mimořádně důležitém utkání získali tři body. I to vás jistě těší.

Pochopitelně, ty tři body jsou pro nás ze všeho nejdůležitější. Že jsem já k jejich zisku přispěl dvěma góly, tomu jsem jedině rád.

Jak jste ty své trefy viděl? Hlavně ten první gól, to vypadalo na ofsajdové postavení.

Já nejdřív ani nevěděl, zda ten gól bude platit… Jirka Kladrubský střílel za vápnem a od toho jejich hráče se to odrazilo přímo ke mně. Já to dal do brány a pak už jsem jen čekal, zda to uznají, nebo ne. Co jsem slyšel, uznali ho po právu.

Nekoukl jste předtím, než jste začal slavit, na pomezního rozhodčího?

Jasně, otočil jsem se na něj a viděl jsem, že běží na půli, tak jsem věděl, že je to dobré, že gól platí.

I při druhém gólu se k vám míč nějak odrazil, ale podobně střílí góly třeba i Lafata, ne?

Přesně tak, já po dlouhé době stál tam, kde jsem stát měl… Byl tam centr od Hanziho na Klesiče (Hanzlík na Klesu – pozn. autora), ten to napálil do domácího beka a od něj se to odrazilo ke mně. Já si stačil balon zpracovat, vypálil jsem a padlo to tam.

A co oslava vašich gólů? nebyla tradiční kolíbka? Před třemi týdny jste měl radostnou událost, ne?

To je pravda, oslava obou gólů pochopitelně byla pro přítelkyni a pro Adélku, která se nám narodila. Ty góly byly vyloženě pro ně dvě.

Vaše angažmá v Dynamu je tak trošku jako na houpačce. Zpočátku jste až na zápas s Brnem, kdy jste dle dohody klubů hrát nemohl, nastupoval v lize pravidelně, byť jako střídající hráč, pak jste ale ze sestavy vypadl a dokonce jste hrál i v Roudném za farmu…

Po Plzni, co jsme s ní tady dostali 4:0, jsem se v základu dlouho neobjevil. Občas jsem tam šel a bylo to dobré, občas jsem tam šel a dobré to nebylo. Trenéři nebyli spokojeni, tak mě poslali za farmu. Já to vzal, dá se říct, normálně. Byl jsem naštvanej, samozřejmě, ale zápas na farmě se mi povedl, dal jsem tři góly. Týden nato jsem šel za juniorku a zase jsme vyhráli a i já zase dal branku. Na lize v Příbrami jsem pak vůbec nebyl, neboť jsem v noci jel k porodu, ale na Bohemce jsem šel do základu, a byť jsme padli, důvěru mi trenéři dali i v Hradci. Jsem rád, že mi věřili.

V pátek hrajete doma se Slavií, což je sám o sobě velký šlágr, pro vás ale o ti pikantnější, že barvy Slavie hájí bratr Milan…

Moc se na to těším, akorát nevím, zda bude brácha hrát. Byl zraněný a měl individuální tréninky s kondičním trenérem, ale co mám zprávy, teď měl začít trénovat už na hřišti. Takže uvidíme, jestli ho to zranění pustí do hry.

Ať už bratr hrát bude, či ne, jistě budete chtít uspět a potvrdit ty tři body z Hradce. Je to tak?

Já bych rád, kdyby brácha nastoupil a rozdali jsme si to proti sobě. Za Brno už jsem si proti němu jednou zahrál a Slavia tenkrát v Brně vyhrála 1:0. Brácha už tedy jedno vítězství má a já doufám, že teď jsem tudíž s výhrou na řadě zase já. A my bychom ty tři body moc potřebovali.

Jak první gól Dynama v Hradci viděl Jiří Kureš?

První branku Dynama v Hradci Králové Michal Škoda dal z pozice, která se zdála být ofsajdová, nicméně dle televizního pořadu Dohráno teč bránícího hráče ofsajd rušila. A jak celou situaci lektor pravidel FAČR a předseda OFS v Č. Budějovicích Jiří Kureš?

„Získá–li hráč v ofsajdové pozici míč od soupeřova hráče, jenž vědomě (úmyslně, kontrolovaně) zahraje míč (vyjma obranného zákroku), není již považován za hráče v ofsajdu. V praxi to znamená, že pokud bránící hráč při přihrávce soupeřova hráče na jeho spoluhráče v ofsajdové pozici přeruší tuto přihrávku vědomým hraním a poté míč pokračuje na hráče v ofsajdové pozici, není tento hráč již v ofsajdu a může pokračovat ve hře. Za vědomé hraní se považuje úmyslné jednání hráče, tzn. že jde vědomě proti míči nebo vyskakuje na míč, provádí zjevný pohyb směrem k míči a přitom není důležitá a rozhodující kvalita samotného zahrání míče a kam ho chtěl zahrát," cituje výklad pravidel Kureš.

„Pokud bránící hráč míč pouze tečuje, nebo se od něho odrazí, a hráč je přitom ve statické poloze (nepohybuje se k míči), stojí nehybně v klidu a tečovaný nebo odražený míč od něho jde na hráče v ofsajdové pozici, stává se tento hráč hráčem v ofsajdu tak jak to bylo i dříve.

Výjimka posuzování vědomého hraní je u tzv. úmyslného obranného zákroku, jímž se rozumí hraní míče bránícím hráčem při střele na branku, kterým se hráč snaží zabránit vstřelení gólu. Platí to pro brankáře i hráče z pole a zde se již nerozlišuje, zda se jednalo o vědomé či nevědomé instinktivní hraní, a vždy, když se míč od hráče, jenž dělá úmyslný obranný zákrok při střele na bránu, dostane k hráči v ofsajdové pozici, je to ofsajd," vysvětluje Kureš a upřesňuje, že při zmíněné situaci v zápase Dynama v Hradci, pokud byl Škoda v době doteku míče při střele Kladrubského v ofsajdové pozici, bránící hráč Chleboun zahrál míčem při úmyslném obranném zákroku při střele na branku (při ní se nerozlišuje vědomé či nevědomé hraní), byl by to ofsajd a branka neměla platit. „V Studiu fotbal to komentátor chybně okomentoval, když říkal, že hráč Škoda, i když byl v ofsajdové pozici, dle nové změny pravidel mohl hrát a ofsajd není, protože obránce hrál vědomě. Řekl to přesně naopak, v tomto případě to ofsajd je," uvedl Jiří Kureš, jedním dechem ale dodal, že tím netvrdí, že by Škodův gól byl neregulérní: „Postavení Škody při střele Kladrubského jsem se snažil posoudit z více dostupných materiálů, ze záznamu na iSport nelze jednoznačně posoudit, zda je nebo není v ofsajdové pozici, spíš jsou hráči na úrovni, tudíž by se o ofsajd nejednalo. Záznam ze Studia fotbal naznačoval, že se to posoudit za ofsajdovou pozici dalo a tím by se o ofsajd jednalo. Mám zprávy, že dle záznamů z některých kamer možná Škoda byl v mírné ofsajdové pozici, ale to nemohu osobně zatím sám potvrdit," uzavřel pravidlový lektor.

Jisté je jedno, gól platil. Naštěstí…