O tom, jak hodnotí první polovinu nejvyšší soutěže fotbalového dorostu v Česku, hovořil Deník jižní Čechy s trenérem Pavolem Švantnerem, jenž tým přebral už na jaře a od léta ho vedl spolu se svým asistentem Františkem Mertlem.

Skončili jste pátí od konce, jen dva body za devátým Brnem, ale taky pouhé dva body od barážových příček. Za vodou tudíž ještě nejste.

Já si za takový osobní cíl dal zisk pětadvaceti bodů, máme jich jen dvaadvacet. Nicméně my už před začátkem sezony věděli, že to pro nás nebude jednoduché, protože do týmu přešli kluci, kteří na jaře v mladším dorostu hráli o záchranu, zatímco někteří naši soupeři na jaře už hráli s fotbalisty o rok mladšími. Bylo nám tudíž jasné, že devatenáctku logicky čeká obtížná sezona, že to pro ty kluky bude obrovský skok. S tím, že než si kluci na vyšší kategorii zvyknou, to nějakou dobu potrvá, jsme v létě počítali.

To se zřejmě i potvrdilo?

Samozřejmě, že ten hendikep byl v některých zápasech vidět. Na druhou stranu se s těmi mladými kluky dobře pracuje a oni se časem i tomu náročnějšímu stylu dokázali přizpůsobit.

A přizpůsobili se zřejmě docela rychle, protože první dvě kola jste sice prohráli, ale pak jste pět utkání v řadě nepoznali hořkost porážky.

Vstup do soutěže jsme dobrý neměli. Doma jsme podlehli Slavii, ta však má svou kvalitu. Horší bylo, že jsme pak prohráli i v Hlučíně, který je v tabulce poslední. Byli jsme tam sice jednoznačně lepší, za individuální chyby právě našich nejzkušenějších hráčů, jakými jsou Jáša či Řehoř, na které já nejvíc spoléhám, jsme ale v Hlučíně pykali.

Zřejmě jste se poučili, protože pak přišla zmíněná série pěti kol bez porážky.

Přitom jsme měli i těžké soupeře! Porazili jsme Spartu, vyhráli jsme s Karvinou, remizovali v Hradci a na Slovácku, zdolali jsme Brno.

A příčiny takového vzestupu?

Kluci hráli to, co jsme si řekli. Že budeme hrát to, na co máme, takový poctivý fotbal. Postupně jsme přidávali i kombinační a na oči hezčí fotbal. Snažili jsme se produkovat podobný fotbal jako áčko. K tomu přispívalo i to, že David Horejš si vždy nějaké kluky bral na trénink áčka. Ať Kalouska, ať Jášu, ať Lindáka. To, že mají reálnou šanci se prosadit i do áčka, je pro ty mladé kluky velkou motivací.

Nicméně po té pětizápasové sérii bez porážky zase přišly i zbytečné ztráty bodů. Proč?

Kluci se přesvědčili, že na první ligu dorostu mají. Viděli, že se krůček po krůčku zvedáme. Jak už to u mladých hráčů ale bývá, byly i kolísavé výkony. Taky zbytečné ztráty. Třeba v Boleslavi, kde jsme horší nebyli, bohužel jsme své šance nedali. Nemáme totiž vyloženě koncového hráče, to je naše bolest. Z toho důvodu jsme prohráli i důležitý zápas v Opavě, která je naším přímým konkurentem ve snaze o únik z nebezpečného pásma. Nato jsme venku naštěstí další zápas o šest bodů ve Zlíně vyhráli.

V posledních třech kolech jste však už neuhráli ani bod…

Já už dopředu kluky upozornil, že nás na závěr čekají tři zápasy s tím nejlepším, co v dorostenecké lize je, že Olomouc, Ostrava i Plzeň patří ke špičce. Ale že bych si přesto přál z této série udělat minimálně tři body. Myslím, že jsme na to měli. V Olomouci jsme hráli otevřenou partii, podobně jako v prvním utkání na Slavii nás ale i tady potopily individuální chyby. Porážka 3:0 i tak byla krutá, dvě tutovky jsme ale neproměnili. Rovnocennou partii jsme sehráli i v Plzni, kde jsme ještě pět minut před koncem drželi stav 1:1. Nechci si stěžovat, ale penaltě, kterou pak rozhodčí odpískal, se divili všichni kolem…

Víc vás asi mrzí domácí zápas s Baníkem, který jste po většinu času jednoznačně přehrávali, avšak nakonec jste prohráli 0:1…

To bylo jedno z nejlepších utkání, které jsme v sezoně odehráli. Možná vůbec nejlepší ze všech. Kluci by si ty tři body zasloužili, bohužel jsme nevyužili spoustu vyložených šancí, nedali jsme ani gól, zatímco Baníku jediná akce stačila k vítězství.

Které své hráče byste chtěl za podzim vyzvednout?

Vykrystalizovala se nám osa týmu. Vzadu Jáša s Kočím, to byla nadstandardní stoperská dvojice. V brance vynikající Luksch, to byl velice důležitý článek týmu. Uprostřed hřiště jsme spoléhali na Tomka, ten se bohužel zranil a ke konci nám chyběl. Umí dát gól, je to jeden z lídrů týmu. Máme dobré kraje, hlavně Kalousek podával výborné výkony a mám radost, že už trénoval i s áčkem a že o něj už je zájem také v reprezentaci. Ani Lindák na druhém kraji nehrál špatně, akorát se trochu trápil střelecky. Příslibem je vpředu i Šplíchal, jehož jsme si vytáhli ze sedmnáctky, ale ve vyšší kategorii se rychle zorientoval. Přesto chceme v zimě hledat klasického hrotového útočníka, o jehož absenci jsem hovořil. Zkusíme najít typ hráče, jakým je například v áčku Ríša Kalod. Třeba Matoušek má k tomu předpoklady, má postavu, zvládá i osobní souboje, nějaký čas ale ještě potřebuje a třeba se v zimě chytí.

Co na zimu chystáte?

Příprava začíná 9. ledna, hrát budeme s Jihlavou, Příbramí a akademií Linec, navíc i s divizními mužstvy, aby si kluci zvykali i na tvrdší mužský fotbal.

Vy jste dorost zachraňoval už na jaře a jak to vypadá, hodně horké jaro vás asi bude čekat i tentokráte. je to tak?

Z ligy dorostu přímo sestupují poslední dva týmy, další dva celky jdou do baráže, takže jistotu dává až pátá příčka od konce. Čeká nás nárolčné jaro, ale věřím, že my černého Petra mít nebudeme.. Byl bych rád, kdybychom se do klidných vod dostali co nejdříve.