Nad hodnocením první poloviny sezony jsme se zastavili se zkušeným harcovníkem fotbalových trávníků – trenérem prvního týmu mužů FK Nová Ves/Brloh Karlem Švarcem.

Novoveští mají za sebou hodně rozporuplný minulý rok. Zatímco na konci jarní části minulé sezony druhé nejvyšší oblastní soutěže slavili historický bronz, tak po podzimu dalšího ročníku se v béčkové skupině I.A třídy krčí až na sestupovém třináctém místě se ziskem pouhých deseti bodíků…

„Jednou věcí je generační výměna, kterou náš tým prochází. Třeba Jirka Anderle, který je bezesporu nejstarším hráčem v soutěži, už ani nechtěl hrát, ale nakonec musel. Postihlo nás na podzim plno výpadků, takže jsme nakonec museli oprášit kopačky i u dalších kluků, takže znovu nastoupili i Martin Wohlgemuth, Šána nebo Jan Anderle," vyjmenovává kouč a jedním dechem pokračuje: „Hlavní důvod, proč se nám na podzim nedařilo tak, jak bychom si představovali, byl tedy ten, že jsme prakticky od začátku až do konce nedali do kupy optimální sestavu. V úvodu pauzíroval Ondra (pozn. – trenérův syn), ze studijních důvodů odešel Marek Wohlgemuth, na delší dobu se zranil Jan Postl, přidali se Vlček s Pouzarem a kvůli trenérským zkouškám odehrál asi jen šest zápasů kanonýr Fischer. Tím se nám prakticky rozpadla celá osa týmu a na hře, potažmo výsledcích, se to muselo projevit!"

Je vyhlídka, že se tristní stav v kádru do jarního startu zlepší?

„Věřím, že se kluci dají zase postupně dohromady, i když třeba s návratem Ondry to nebude tak rychlé, protože půjde na operaci ramene. A kapitána Vlčka také pořád zlobí zraněné koleno. Máme ale ještě dva měsíce a já jsem optimista," věří lodivod v návrat stabilních opor.

Z pohledu častých podzimních výpadků se jeví jako aktuální otázka posílení kádru okresního účastníka I.A třídy.

„Shánět dnes hotové fotbalisty je velmi těžké. Máme ale vytipované čtyři hráče, a to dva zkušenější kluky a dva mladíky z vyšší soutěže, které jsme už oslovili, zkusíme je v přípravě a uvidíme. A odchody? Něco naznačil Ďurica, že by chtěl zkusit Rakousko, ale to ještě není rozhodnuté a já doufám, že zůstane," nerad by kouč přišel o nejlepšího podzimního střelce týmu.

A co fotbalisty FK Nová Ves/Brloh čeká v aktuální zimní přípravě?

„Kluci už chodí dvakrát týdně do tělocvičny. Jedna parta z místních kluků jezdí do Chvalšin a druhá se schází v Budějovicích. Znovu si jako loni zkusíme i několik lekcí strečinku a aerobiku. Začátkem února pak pojedeme tradičně na běžky, a to na Kvildu. V rámci soustředění chystáme i nějaký zápas. Třeba loni jsme byli v Sušici nebo po cestě domů zase zastavíme v Prachaticích. Hrát budeme i letos s Hlubokou, znovu nás čekají dva tradiční soupeři z Rakouska a po dohodě s trenérem Mertlem bychom měli odehrát i zápas s Frymburkem. Termíny ale ještě nejsou pevně určené," vypočítal plán zimní přípravy Karel Švarc.

A jak samotný kouč vidí vyhlídky na jarní záchranářské boje?

„Hrajeme tuto soutěž čtvrtou sezonu a hráči i fanoušci si na I.A třídu už zvykli. I kvůli lidem, kterých chodí na naše zápasy poměrně dost, se pochopitelně chceme udržet. Na nesestupovou pozici sice už máme nějakou ztrátu, ale v tříbodovém systému může být po dvou třech kolech všechno úplně jinak. Za pochodu tedy chceme překonat generační výměnu a zapojit další kluky. Někteří mladíci už v minulém roce přišli, ale pochopitelně potřebují čas. Jak jsem ale už říkal, jsem optimista a věřím, že na jaře se o udržení úspěšně popereme," uzavírá Karel Švarc.