V oblíbené páteční rubrice oslovený expert, většinou matador okresních zelených trávníků, komentuje vybrané zápasy týmů z regionu v různých soutěžích, a to duely, které najdete v daném kole E.ON Tip Ligy čtenářů Českokrumlovského deníku.

V jarní části sezony 2015/16 komentuje dění na okresních trávnících u čtenářů a fajnšmekrů velmi oblíbený glosátor od Lipna, a to čtyřiačtyřicetiletý frymburský hráč Václav Tomka.

V premiéře nám osvědčený glosátor k zápasům třetího jarního tipovacího kola E.ON Tip Ligy řekl:

Roudné – Č. Krumlov (divize, 11. s 12. týmem tabulky): „Krumlov tentokrát bude zajíždět pouze pár kilometrů k dalšímu jihočeskému derby taháku do Roudného, které je zároveň jeho nejbližším sousedem i v divizní tabulce. Zápasy v Roudném mají vždy náboj a očekávám i slušnou diváckou kulisu. Před týdnem jsem se byl na Slavoj podívat a musím ho pochválit, podal totiž další kolektivní výkon – a nezbývá než Bohouškovi Svobodů závidět, že trénuje jednoznačně divizní tým jara! A když už jsem u chválení, musím zmínit výkon Michala Klivandy, kterému posun do útoku vyloženě svědčí. Další supervýkon, dle mého, podal na stoperu Martin Dudák, který si pomalu říká o návštěvu skauta některého z klubů vyšších soutěží. První vzájemný zápas skončil na podzim v Krumlově nerozhodně 1:1 a já tipuji, že k penaltovému rozstřelu dojde i v odvetě u Malše."

Nová Ves / Brloh – Dobrá Voda (I.A třída, 13. s 2.): „Dobrá Voda v minulém kole prohrála s Ševětínem, který ji v tabulce vystřídal na prvním místě. Nové Vsi se pomalu začíná vyplácet, že se jí povedlo zpět do týmu přivést sehrané zahraniční posily Fischera s Ďuricou. Fíša dal naposledy dvě branky v Roudném a díky tomu si Ves vezla tři důležité body z venku. Do sestavy se také snad natrvalo vrátil i matador Jirka Anderle, tudíž by to ve středu pole váznout nemělo. Přál bych Karlu Švarcovi na lávce další důležité body v záchranářských bojích. Myslím, že tentokrát se jednou trefí Ďuri, ale se silnou Dobrou Vodou to na výhru nebude stačit."

Vyšší Brod – Černá (I.B třída, 7. s 11.): „Vyšáku se vůbec nevydařil zápas v Netolicích, kde prohrál 1:3. V Černé naopak řádil na trávníku Martin Koza, který dal hattrick a zachránil v závěru baníkovcům alespoň bodík. V domácím prostředí se ale brodské Dynamo poráží velmi obtížně a v brance se spolehlivým Danem Rapčanem bude i letos patřit k velice nepříjemným soupeřům. Počítám, že na střelce „Cícu" v Brodě nasadí trenér Honza Straka nějakého hlídacího psa, ten se tudíž tentokrát neprosadí a tři body zůstanou po derby doma."

Horní Planá – Český Krumlov B (I.B třída, 14. s 10.): „Vypadá to, že Planá to v první třídě ještě ani zdaleka nebalí a se záchranou to myslí smrtelně vážně! Naposledy v Dřítni uhrála krásný bod a trenérovi Karlu Součkovi se podařil doslova majstrštyk, když k návratu do dresu Smrčiny přesvědčil superšutéra Petra Schönkypla, který se zároveň stal nejvyšším plánským bafuňářem, a hlavně hornoplánskou legendu Davida Kastenmajera, jenž je pod Smrčinou poprávu považován za fotbalovou superstar! Slavoj si před týdnem po prvním kole spravil chuť s Frymburkem a pokud se v útoku opět představí „divizní" duo Peťule a Svoboda, nebude to mít Planá vůbec jednoduché. Hodně ale záleží na tom, v jaké sestavě Slavoj přijede. Áčko má totiž ve stejný čas zápas v Roudném, což bude hrát Plané do karet. A jestli opět v útoku nastoupí dvojička Kasťa a Šenky, nemůžu dát nic jiného, než jasnou jedničku pro domácí!"

Frymburk – Trhové Sviny (I.B třída, 5. s 8.): „Frymburk bude mít po nedělním obědě k dispozici všechny hvězdy, do kádru se po vyloučení vracím i já a po nemoci také Michal Janáček, tudíž stratég Vlasta Mertl bude mít opět z čeho vybírat. Chybět bude jen kanonýr Standa Budík, který stále laboruje se zraněným kotníkem. Sviny minule padly ve Lhenicích, nehrají asi v top formě, čehož opět využije Zdeněk Vrátil junior a nějakou kulišárnou se potřetí v řadě zapíše do listiny střelců. I když mám před Spartakem velký respekt, tak to vidím na jasnou záležitost pro domácí tým."

Nová Ves / Brloh B – Chvalšiny (OP, 9. s 1.): „Ve druhém jarním kole přeboru to oběma týmům pálilo ostrými náboji. Chvalšinský Sokol deklasoval 7:0 béčko Velešína a Ves smetla 4:1 Loučky dokonce na jejich stadionu! V derby, které se hraje doslova „přes kopec", to bude opět souboj superkanonýrů Milana Ďurici, který službu béčku nikdy neodmítne, a Patrika Podskalského, který v dresu Chvalšin dlouhodobě září jako kometa. Chvalšiny ale nepřipustí na čele žádnou komplikaci a vyhrají sedmý zápas v řadě."

Malonty – Zlatá Koruna (OP, 2. se 4.): „Aspirant postupu do krajských soutěží z Malont přišel naposledy o dva body v nastavení v Křemži, tudíž bude chtít ztrátu rychle dohnat. Ale Zlatka také nemá daleko k tomu, aby se vyhoupla až na úplné čelo. Proto to tady vidím jako typicky remízový zápas. Navíc v obou svatyních budou proti sobě stát dva nejstarší gólmani na světě, v pantoflích legendární Pepa Bílý versus nestárnoucí čtyřruký pavouk Ruda Schwarz. Nebojím se říct, že to bude 0:0. I když se to v sestavách obou týmů hemží střelci, tak těmto dvěma skvělým borcům branku nikdo nedá!"

Kájov – FC Vltava (OP, 5. se 3.): „Kájov v minulém dějství dostal trojku ve Zlaté Koruně, když to ani na jejím malém hřišti v závěru neudejchal. Aspirant postupu z Loučovic doma překvapivě padl s béčkem Nové Vsi, které opět výrazně pomohli pendlové z áčka, a inkasoval dokonce čtyřku! V sestavě Sokolů se opět neobjeví motor záložní řady Pepa Haláček, ale mám zvěsti o tom, že jinak bude Kájov kompletní a v domácím prostředí většinou neváhá ani se silnými soupeři."