V oblíbené rubrice oslovený expert komentuje vybrané víkendové zápasy fotbalových týmů z regionu v různých soutěžích, a to většinou duely, které najdete v daném kole E.ON Tip Ligy čtenářů Českokrumlovského deníku.

V sezoně 2014/15 je naším staronovým glosátorem zkušený frymburský fotbalista Václav Tomka. Dnes nám dvaačtyřicetiletý matador k zápasům předposledního – jedenáctého – podzimního kola E.ON Tip Ligy řekl:

Milevsko – Č. Krumlov (divize, 15. se 3. týmem tabulky): „Milevsku se letos vůbec nedaří, s nejděravější obranou v soutěži v jedenácti kolech uhrálo pouhých osm bodů a jen díky lepšímu skóre je před Sušicí předposlední. V minulém kole se vzduchotechnici utkali právě se Sušicí a na jejím trávníku po remíze 1:1 padli na penalty. Naproti tomu krumlovský Slavoj válcuje jednoho soupeře za druhým, naposledy sice prohrál v zápase, ve kterém dvakrát vedl, na penalty s lídrem tabulky Táborskem, ale v derby předvedl, že letos patří na absolutní špičku divizní tabulky. Krumlovákům ohromně narostlo po sérii šesti výher v řadě sebevědomí, kluci předvádějí pohledný kombinační fotbal a já tedy nevidím jediný důvod, proč by si z Milevska neměli svěřenci dua Svoboda a Šváb, které letos aspiruje na ocenění trenér roku, přivézt další tři body."

Frymburk – Velešín (I.B, 9. s 5.): „Hodně zajímavý zápas z horní poloviny tabulky, ve které se nám hezky oddělilo zrno od plev. Po desátém kole jsem od Velešína čekal na kontě víc bodů než sedmnáct, ale i tak jej stále řadím k týmům, které by si to nakonec měly rozdat o stupně vítězů. Před týdnem Jihostroj doma utrpěl lekci z produktivity a prohrál s prvními Trhovými Sviny 0:3, ač v sedmdesáté minutě to ještě bylo bez branek. Tudíž by jeho sebevědomí mělo být malinko slabší, než u Frymburka, který v minulém kole vyhrál rozdílem třídy v Křemži, kde to klidně místo 0:3, mohlo být i jednou tolik. Dotáhli jsme se do horní poloviny tabulky a na pátý Velešín už ztrácíme pouhý bodík. Tipnu si šestou výhru v řadě a tudíž další tři body pro Frymburk, i když se defenzíva Jihostroje může pyšnit takovými pojmy, jako jsou například zkušení Frnka se Švábem či mladíci Zatloukal a Grznárik, tak na naší současnou hru to stačit nebude. A klidně řeknu: postavte na Erika Koršalu dva nejlepší obránce, co máte, osobně, stejně dá dvě branky. Ten kluk se prostě letos na podzim nedá uhlídat!"

H. Planá – Křemže (I.B, 13. s 11.): „To je naopak existenční derby zápas z opačného konce tabulky. Planá, která před týdnem urvala cenný bod s kaplickými mladíky, je zatím s pěti body předposlední. Jedenáctá Křemže má po domácím výprasku od Frymburka na kontě o pouhé dva bodíky víc. Musím ovšem smeknout klobouk před Žorou Filipem, který ač ročníkem v občance patří mezi nás slušně ojeté veterány, byl jednoznačně nejlepším hráčem domácích! Kdyby v zápasech jezdili po zadnici, tak jako on, i ostatní hráči, tak se vsadím, že má letos Křemže už minimálně o deset bodů víc! Když nebudu počítat beznadějně poslední Malonty, které se zatím pravděpodobně s nulou na kontě ještě v soutěži rozkoukávají, tak mají oba víkendoví soupeři absolutně nejhorší obrany, které v průměru inkasují přes tři branky na zápas! Proto budu čekat hodně gólů i tentokrát. Když porovnám sestavy a budu kalkulovat s tím, že pod Kletí konečně zazvoní hodně nahlas alarm, tak tipnu, že Sokol u Lipna neprohraje."

Malonty – Kaplice B (I.B, 14. s 12.): „Další mač z úplného chvostu tabulky. Ač na mě Kaple zanechala ve Frymburku celkem slušný dojem z herního projevu, tak má slova nepotvrdila a doma minule ztratila veledůležité dva body v zápase s předposlední Horní Planou, když si na 1:1 nechala srovnat pár minut před závěrečným hvizdem. Kdy konečně zabodují také Malonty, nad tím stále visí otazník. Naposledy z Malont po výhře 0:3 exportoval všechny body Sedlec, který se také do té doby plácal na spodku. Pokud spartakovci nechtějí s hraničáři zopakovat loňský výbuch s Přídolím, tak by měli zabrat, protože ani v Malontech jim výhra do kapsy sama nespadne. Je to derby a tam se na tabulku nekouká. Kaple je pro mě samozřejmě favoritem, ale jednou prostě i Malonty nějaký bod získají, tak pozor, aby to nebylo zrovna tentokrát…"

Frymburk B – Velešín B (OP, 10. se 6): „Pro naše béčko je to letos jako na houpačce. Doma většinou hrajeme v optimální sestavě, ale venku má trenér Honza Salzer hodně práce dát dohromady jedenáct fotbalistů. Ještě že má ten kluk modrobílé srdce a nervy jako špagáty… Rezerva Velešína si v posledním kole překvapivě hladce 3:1 doma poradila s houževnatým Dolňákem, když se dvakrát trefil do černého agilní Tomáš Semerád. Frymburské béčko padlo v zápase s loučovickou Vltavou 3:6 a pomalu mu začíná téct do bot. Každý bod bude mít velkou váhu, hraje se doma, v neděli, přijde hodně lidí, kluci co budou sedět v sobotu proti velešínskému áčku na lávce, budou k dispozici. Trenér áčka by tentokrát mohl uvolnit i mě, čímž by jsme mohli rychlostně a váhově Velešín nepříjemně překvapit. Proto tipuju těsnou výhru domácích."