V oblíbené rubrice námi oslovený expert komentuje vybrané zápasy fotbalových týmů z regionu v různých soutěžích, a to většinou duely, které najdete v daném kole E.ON Tip Ligy čtenářů Českokrumlovského deníku.

V sezoně 2014/15 je naším staronovým glosátorem zkušený frymburský fotbalista Václav Tomka. Dnes nám dvaačtyřicetiletý matador k zápasům z programu sedmého podzimního tipovacího kola E.ON Tip Ligy řekl:

Kaplice – Dačice (KP): „Kaplické pohřbil soběslavský šutér Polišenský, který dal tři branky za 44 minut – a bylo po zápase. Chudák veterán Franta Říha, který po delší době zaskočil v brance Spartaku a hned si čtyřikrát zalovil. Naštěstí si Kaple ve středeční dohrávce spravila chuť, když za těsné vítězství brala tři body s nepříjemnou Sedlicí a posunula se s deseti body na slušné deváté místo. To Dačice si ze Sedlice odvezly jen bodík za remízu 1:1 a jsou na úplném chvostu tabulky. Další důležitý zápas pro spartakovce k tomu, aby přezimovali v horní polovině a zažili pak klidné jaro. Dačice mají jednoznačně nejhorší obranu v soutěži a inkasovaly i s dohrávkou s Čimelicemi (0:4) již čtyřiadvacetkrát. Pravda, Kaplice má obranu druhou nejhorší… Ale kdy jindy, když ne teď? Taková útočná esa jako Pulec, Lesňák, Krauskopf nebo dokonce Janura, ta jistě Dačice mít v sestavě nebudou. Jednička a Kaple potvrdí body z dohrávky!"

Větřní – Planá nad Lužnicí (I.A): „Prozatímní suverén skupiny doma hodně překvapivě plichtil 1:1 s posledním Chýnovem, přesto drží se čtrnácti body první příčku. Oproti tomu, i oproti mému očekávání, kluci z Peček importovali doslova zlaté tři body z trávníku zkušenější Nové Vsi, která černočervené asi malinko podcenila. Větřínští se posunuli do středu tabulky. Velká gratulace hlavně čerstvému čtyřicátníkovi Jirkovi Sukdolákovi, který tam tomu všemu s kapitánskou páskou velel! Já to totiž, pane trenére Zbyňo Ginzele, řekl před týdnem schválně, abych vás hecnul. Ne že bych vám nevěřil, bylo mi jasný, že tam vyhrajete… A taky jsem nečekal, že tam začneš tahat jak zajíce z klobouku jednoho Kotlára za druhým. Ještě někde vytáhni Martina Kotlára III – a jdete na postup do krajskýho přeboru… Větříňáci se ukazují jako bojovníci, a když mi je dokonce chválil i ortodoxní fanda Brloha a fotbalový expert v jedné osobě Milda Šusta, tak to asi nebudou žádná ořezávátka. Planá si rozhodně neodveze všechny body, možná jeden, a to bude ráda!"

Frymburk – H. Planá (I.B): „Smrčině naposledy chybělo pět hráčů základu a opět doma dostala potupnou čtyřku, i když tentokrát od kvalitního soupeře, exúčastníka I.A z Trhových Sinů. Ty řadím na post jednoho z kandidátů postupu. Frymburk doma vedl po půlhodině již 3:0, ale nakonec si to hezky zkomplikoval a proti oslabenému Sedleci, který dohrával v devíti, taktak udržel těsnou výhru 3:2. Ale tři body zůstaly u jezera, a to je hlavní. Tentokrát je jisté, že body u jezera opět zůstanou, bude se totiž hrát největší lipenské derby, jakým zápas Frymburk versus Planá bezesporu je! Derby je derby, a ač Plánským minule chybělo pět lidí, může to být tentokrát výsledkově úplně jinak…, což by si jistě plánský trenér Karel Souček přál, ale… Benjamínek Honza Rillich bude opět k neudržení a hlavně odchovanec Smrčiny Erik Koršala už je Frymburák, takže přidá další dva góly! A 3:0 to skončí jen pokud bude opět chytat Vojta Ryneš, jinak jednu ze svých, většinou stoprocentních, gólovek využije i Franta Malina junior a seniora to bude stát večer v hospodě balík!"

Č. Krumlov B – Kaplice B (I.B): „Takzvané „malé" derby béček mezi Slavojem a Spartakem má vždycky zajímavý náboj. Spousta kluků hrála v opačném triku a skoro všichni se navzájem znají, což ale spíš znamená, že si nedarují nic zadarmo. Naposledy obě béčka brala všechny body, když Krumlov venku obral zatím poslední Malonty a ukončil tam učinkování trenéra Ládi Kaločaie, který se rozhodl rezignovat na post trenéra novice B třídy. Spartakovci doma nejtěsnějším rozdílem zdolali Dříteň. V tabulce jsou sousedi, ale do zápasu jde jako jasný favorit tým Krumlova. Trenér Jarmil Štich může opět využít služeb pendlů z áčka, které hraje v Mariánkách už v sobotu, a to bude znát. Tipuji hezký zápas se spoustu soubojů a výhru zelenobílých."

H. Planá B – V. Brod (OP): „V Plané se momentálně potýkají s nedostatkem lidí a bylo to znát i naposledy ve Zlaté Koruně, která Smrčině vyprášila kožich 8:1. Oproti tomu Brod doma zamachroval a otočil zápas s favorizovaným dream teamem Kájova, který tam ještě v 70. minutě vedl o dva! Ale já to přeci minule říkal, že když bude mít den Víťa Syrovátka, tak tam Kájov nevyhraje. A kdyby měl ještě častěji Zbyněk Fatura střeleckou slinu takovou, jako proti Kájovským, tak v Brodě jen tak někdo nevyhraje. Planá bude v neděli doma kousat, ale Vyšák si minimálně bod odveze."