Přesně za týden se rozběhne kolotoč nové sezony i v oblastních fotbalových prvních třídách.
A ve skupině B druhé nejvyšší krajské soutěže – I. A třídy – bude mít náš region v sezoně 2012/13, na rozdíl od ročníku předchozího, hned trojnásobné zastoupení.

Po sestupu z krajského přeboru budou o rychlý návrat mezi oblastní elitu usilovat fotbalisté FK Spartak Kaplice, těžký druhý rok v této bezesporu kvalitní soutěži mají před sebou hráči FK Nová Ves/Brloh a v roli nováčka se představí borci FC Velešín.

Před startem nové sezony jsme trenérům našich týmů pokládali tyto okruhy dotazů:

1/ K jakému pohybu došlo ve vašem kádru oproti minulé sezoně, kdo odešel a naopak přišel?

2/ Jste spokojen s úrovní letní přípravy, co jste odehráli a s jakými výsledky?

3/ S jakým cílem jdete do nové mistrovské sezony?

Spartak Kaplice

Před novou sezonou se od béčka na post hlavního trenéra prvního týmu přesunul zkušený kormidelník Petr Lesňák, který odpovídal takto:

1/ „Pozitivní je, že převažují příchody. Z Rakouska se vrátili Lesňák se Smolenem. U nich oceňuji, že chtějí hrát zase doma a nic jiného si ani nehledali. Prodloužili jsme hostování Kačírka a Buřiče. Trénuje s námi ještě Marek, ale ten při určitém přetlaku útočníků zatím asi bude pomáhat ve Vyšším Brodě. Po delším zranění navíc začali s tréninkem Pavel Pulec a Micák. Jinak zůstalo v kádru vše při starém, což je dobré."

2/ „S přípravou jsem spokojen, a to s tréninkovou morálkou, kdy i s béčkem chodilo pětadvacet a víc lidí, i s dalšími věcmi. Začali jsme v půlce července a dobře trénovali třikrát týdně. Koncem měsíce jsme doma měli čtyřdenní soustředění, které se také povedlo. A sehráli jsme i kvalitní zápasy v Olešníku (pozn. – 2:4) a doma s Vyšším Brodem (7:2). Minulý týden jsme vyhráli turnaj v Ševětíně (Bukovsko 3:0, Nová Ves 2:0) a ještě nás v sobotu čeká doma od 17 hodin generálka s Kameňákem. V zápasech jsme dali příležitost celému kádru a budeme v tomto trendu pokračovat. Z béčka se dobře jeví Růžička s Koclířem a je tu i několik mladíků z dorostu."

3/ „Naším hlavním záměrem bude hrát dobrý útočný fotbal, který bude kluky bavit a líbit se bude našim divákům, aby začali zase na fotbal v Kaplici chodit v hojnějším počtu. První třída je určitě kvalitní soutěž a pokus o návrat do kraje bude náročný. Každý soupeř se na nás jako na bývalý tým krajského přeboru bude chtít vytáhnout. Ničeho se ale nebojíme, jsme dobře připraveni. Chceme chytit začátek a uvidíme, jak nám to půjde a jak se situace v soutěži bude vyvíjet."

Nová Ves / Brloh

Do druhé sezony, která podle staré fotbalové pravdy bývá nejtěžší, povede své ovečky trenérský matador Karel Švarc, jenž nám řekl:

1/ „K výrazným změnám oproti minulé sezoně u nás nedošlo. K odchodům počítáme jen ukončení hostování brankáře Krauskopfa, který bude nyní chytat v Trhových Svinech. A neobnovili jsme hostování Vithy, který toho v minulé sezoně moc nenahrál. Naopak, hostování Ďurici jsme změnili v přestup. Z hostování v dorostu SKP se vrací mladý Jan Pouzar. Potkala nás ale ještě jedna ztráta, když si v poslední přípravě obnovil zranění Vejvoda. Ten minulou sezonu dlouho stál vinou zlomeného kotníku, nyní ho to potkalo znovu a na podzim s ním počítat nemůžeme. Proto ještě vedeme jednání s Hlubokou, protože na post krajního beka nemáme náhradu."

2/ „V čase prázdnin a dovolených jsme se k přípravným zápasům ani jednou nesešli kompletní a spokojen nemohu být ani s účastí na trénincích. Tady jsme udělali změnu a trénovali hlavně v pátek, kdy to bylo o něco lepší. V přípravě jsme začali účastí na turnaji ve Vrábči, který jsme proti slabším soupeřům i v kombinovaném složení vyhráli. Potom jsme ale byli v Prachaticích a v Bukovsku hodně slátaní a dostali jsme dva výprasky (pozn. – 3:13 a 0:6). Trochu jsme si spravili náladu až na turnaji v Ševětíně, kde jsme na penalty porazili domácí tým a ve finále prohráli s Kaplicí. Tam už se na to dalo celkem dívat. Generálkou měl být teď zápas s dorostem Dynama, který ale soupeř vinou jiných povinností bohužel odvolal."

3/ „Po přeskupení nás čeká prakticky zcela nová soutěž a řada nových neznámých soupeřů. Čekám, že v této skupině se bude hrát techničtější a ne tolik silový fotbal, jaký jsme potkávali v minulé sezoně. Tato soutěž je na Novou Ves dost velké sousto, ale pokud k tomu kluci přistoupí jako na jaře, určitě není nereálné se tady dál udržet. Sám za sebe bych chtěl říci, že bych byl rád, kdybychom hráli ve větším klidu, aby se o udržení nerozhodovalo až v posledních kolech. Jsem přece jenom už starší pán a takové nervy si nezasloužím…"

FC Velešín

Pod taktovkou trenéra Romana Rozkošného vybojovali Velešínští postup do I. A třídy po dlouhých sedmnácti letech. S úspěšným koučem jsme obšírněji hovořili už po skončení minulého ročníku a tentokrát nám stručně doplnil:

1/ „Změny nejsou u nás prakticky žádné. Bohužel, přišli jsme v přípravě o koncového útočníka Daniela Petra, který si znovu vážně zranil koleno, což ho asi vyřadí ze hry na hodně dlouho."

2/ „Hráli jsme nejprve koncem července na turnaji v Římově, kde jsem porazili Akru (4:0), ale finále se pro bouřku nehrálo. Potom jsme odehráli dobrý zápas s áčkem Jankova (1:1). Na domácím Memoriálu Stanislava Kysely jsme na penalty prohráli s Římovem a potom rozstříleli naše béčko (9:1). Ještě jsme prohráli s rakouským Neumarktem (1:5) a naposledy zvítězili 5:2 nad krumlovským béčkem (branky Velešína: Kollár 2, Kukačka, Rozkošný, Kopecký)."

3/ „Žádný konkrétní úkol nám vedení klubu nestanovilo. Naším přáním je nesestoupit a udržet tuto kvalitní soutěž, kterou si historie velešínského fotbalu zaslouží."