Ohlédnutí za podzimním účinkováním fotbalistů velešínského FC v druhé nejvyšší oblastní soutěži – I. A třídě.

Deset bodů

Po suverénním postupu Velešína v předchozím ročníku 2011/12 z I. B třídy se čekalo, že nováček by s týmem prošpikovaným řadou velmi zkušených hráčů mohl čeřit vody i ve vyšší soutěži. Velešínští si sice nekladli nijak přehnané cíle, chtěli se pohybovat v klidnějších vodách a vyhnout se sestupovým pozicím, ale to se však bohužel nestalo.

Velešín už při obnovené premiéře v I. A po dlouhých sedmnácti letech poznal, že ve vyšší soutěži nebude mít na růžích ustláno. Hned v prvním podzimním zápase nováček utržil doma debakl s budějovickou Slávií. V dalším kole na trávníku Lokomotivy Č. Budějovice sice naznačil  konkurenceschopnost, ale z krajské metropole odjel rovněž s prázdnou. Ve třetím dějství v partii nováčků doma s Trhovými Sviny už přišly kýžené první body, když výhru trefil v poslední minutě špílmachr Kollár. A když následně Velešín přivezl vysoké vítězství z Vacova a poskočil na šesté místo, vypadalo to nadějně.

Z dalších devíti podzimních zápasů však Velešínští vytěžili už jen čtyři body, jsou s minimálním odstupem od úplného dna v půli až dvanáctí, a tak je jasné, že v jarních odvetách nováčka perné boje o záchranu neminou.

V celkovém součtu velešínský nováček ze třinácti podzimních utkání béčkové skupiny I. A třídy vytěžil jen deset bodů za tři výhry a jednu remízu, dalších devět zápasů prohrál. Velešín při tom dosáhl celkového vysoce pasivního skóre v poměru 17:34.

Počtem sedmnácti nastřílených branek se tým řadí až na dělené jedenácté až třinácté místo spolu se stejně „úspěšnými" týmy Lišova a českobudějovické Slávie. Za čtyřiatřicet inkasovaných branek patří Velešínu dvanácté místo v pořadí obran skupiny, když vícekrát inkasovaly jen celky poslední Nové Vsi (41) a předposlední Nové Bystřice (49). 

Půle pod lupou

Doma: Před vlastními fandy hráli Velešínští na podzim jen pětkrát, což ukazuje na výhodnější jarní los. Z domácích utkání však vytěžili jen šest bodů za dvě výhry a zbývající tři duely ve své tvrzi ztratili. Zvítězili ve třetím dějství v partii nováčků nad Trhovými Sviny 3:2 a potom až ve dvanáctém pokračování nad Dobrou Vodou 1:0 trefou mladého Grznárika už ze 2. minuty. Ani jednou se doma se soupeři o body nepodělili a třikrát padli. Nevyšla hned podzimní premiéra, v níž nováček utržil debakl 1:5 s budějovickou Slávií. Naprázdno pak vyšel ze soubojů s Lišovem 1:3 a Hrdějovicemi 0:3.

Venku: Z trávníků svých soupeřů si velešínští fotbalisté na podzim přivezli čtyři bodíky za jednu výhru a jeden nerozhodný výsledek, dalších šest zápasů prohráli. Jediná výhra venku přišla ve Vacově, kde Velešín ve čtvrtém kole bral tři body po výsledku 4:0. Dělbou bodů skončilo okresní derby na půdě Nové Vsi, kde se zrodila remíza 2:2. S prázdnou přijel náš tým po zápasech na Lokomotivě Č. Budějovice 0:1, dále prohrál ve Čtyřech Dvorech 1:2, v Nové Bystřici 2:5, v Bavorovicích 0:1, derby v Kaplici 1:7 a na závěr podzimu ve Vimperku 1:3.

Branky: O sedmnáct podzimních branek nováčka se podělilo pouze sedm hráčů. Nad všemi ovšem vyčnívá bilance zkušeného Martina Kollára, který si nasadil korunu krále střelců za osm zářezů na pažbě. Další branky: 3 – Grznárik, 2 – Frnka, 1 – F. Rozkošný, Semerád, J. Šafránek, Zimek.

Penalty: V podzimní části sezony měli Velešínští pouze v jednom případě výhodu pokutového kopu. Stalo se to v pátém dějství v domácím utkání s Lišovem, kdy prohru na výsledných 1:3 mírnil z puntíku Kollár. Proti Velešínu byla penalta nařízena dvakrát. V prvním kole zahrával obě desítky hráč hostující budějovické Slávie Vondroušek a v obou případech se nemýlil.

Karty: Ke cti Velešínských nutno přičíst, že odehráli celou podzimní část soutěže bez jediného vyloučení. V zápasech s Velešínem se pak červenal jeden hráč z týmu soupeře, a to vyloučený Jan Anderle z Nové Vsi ve vypjatém a nakonec nerozhodném okresním derby.